همه چیز درباره سریال سلمان فارسی

به نقل از آرتیها سلمان فارسی یک مجموعهٔ تلویزیونی در حال ساخت در ژانر درام تاریخی به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری است که تصویربرداری آن از ١١ دی ماه ۱۳۹۸ آغاز شده‌ است. این مجموعه قرار است در ۶۰ الی ۶۵ قسمت ساخته شود. این سریال داستان سلمان فارسی، صحابه ایرانی پیامبر اسلام را به تصویر می‌کشد. به گفتۀ کارگردان این مجموعه ساخت این اثر حدود ۵ سال زمان می‌برد و پس از آن از شبکه یک سیما پخش خواهد شد. همچنین ۱۱ فروردین ۱۴۰۲ پشت صحنه ابتدایی این سریال از شبکه ۱ پخش شد.

داستان سریال و بازیگران :

این مجموعه تاریخی به دوران زندگی، زمانه و مهاجرت سلمان فارسی از تولد تا صدر اسلام و درگذشت او می‌پردازد. مجموعهٔ سلمان فارسی در سه مقطع ایران دورهٔ ساسانی ، بیزانس و حجاز صدر اسلام به زندگی سلمان فارسی، صحابهٔ ایرانی پیامبر اسلام می‌پردازد.

در سریال سلمان فارسی به زندگی این شخصیت تاریخی به ویژه مقطع مشرف شدن او به دین اسلام و همراهی وی با پیامبر (ص) توجه می‌شود. شخصیتی که سه دین بزرگ زرتشت، مسیحیت و در کنار آن یهودیت و در پایان اسلام را تحلیل می‌کند.

بر پایهٔ آنچه در رسانه‌ها منتشر شده‌است، تهیه‌کنندهٔ این مجموعه در مورد بازیگران به رسانه‌ها گفته بود که ۲۰ هزار بازیگر از سراسر کشور شناسایی شده و ۱٬۵۰۰ شخصیت در سریال حاضرند، داود میرباقری کارگردان سریال سلمان فارسی از بازیگران خارجی هم استفاده می‌کند. در این مجموعه از تعداد زیادی از بازیگران جوان تئاتر در سطح کشور برای ایفای نقش بهره گرفته شده‌است.

حضور ۵۰۰ بازیگر حرفه‌ای در کنار هزاران بازیگر نقش‌های فرعی و زمینه‌ای، دوخت ۱۱ هزار دست لباس تاریخی، طراحی و اجرای صدها هزار قطعه شیء تاریخی و ساخت ده‌ها دکور شامل شهرها، کاخ‌ها، معبدها، کلیساها، پادگان‌ها و ده‌ها معبر، دهکده وغیره در سه فصل مجزای فرهنگی در وسعتی بالغ بر ۵۰۰ هکتار ثمره تلاش شش ساله مجموعه سلمان است.

علیرضا شجاع نوری، داریوش فرهنگ، فرهاد اصلانی، محمدرضا هدایت، چنگیز جلیلوند، علی دهکردی، رامونا شاه، احترام برومند، مهدی فقیه، شکرخدا گودرزی، علیرضا مهران، سیامک اطلسی و … در «سلمان فارسی» به ایفای نقش پرداخته‌اند.

صحبت های میرباقری در مورد سریال سلمان فارسی :

مستند «سلمان از آغاز» که چندی پیش از شبکه یک روانه آنتن سیما شد، در کنار نمایش پشت صحنه و جزئیات تولید سریال «سلمان فارسی» گفت‌وگویی جدید از داوود میرباقری را پخش کرد که حاوی نکات جالبی بود. او در این مصاحبه درباره جذابیت‌های شخصیت سلمان و تخیلی بودن برخی شخصیت‌ها توضیحاتی را ارائه کرد.

مجموعه الف ویژه «سلمان فارسی» به دلیل دربرگرفتن زوایای مختلف از جمله نمایش چند دوره تاریخی-تمدنی و تعدد لوکیشن و بازیگر، بزرگ‌ترین پروژه سریال‌سازی تاریخ تلویزیون تا امروز به شمار می‌رود. داوود میرباقری سریال «سلمان فارسی» را جذاب‌ترین کار کارنامه‌اش عنوان کرده و در گفت‌وگویی در این‌باره توضیح داد: مقطع تاریخی که سلمان‌فارسی در آن زندگی می‌کرد، بسیار پرحادثه و پرتنش بود. طبیعی است در آن مقطع حوادث سیاسی و اجتماعی متفاوتی هم رقم خورده بود. بنابراین وقتی می‌خواستم سریال سلمان فارسی را بسازم، حوادث سیاسی، اجتماعی و مختصات آن خیلی جذاب‌تر از مقاطع تاریخی سریال‌های امام علی(ع) و مختارنامه بود.

میرباقری در مورد نمایش مقاطع مختلف زندگی سلمان فارسی نیز گفت: سلمان، زندگی پرفراز و نشیبی داشته و داستان سریال تلویزیونی سلمان فارسی از ابتدای تولد سلمان شروع می‌شود و تا پایان واقعه غدیر خم ادامه دارد. در این سریال به مهم‌ترین اتفاقات تاریخ پرداخته می‌شود. سلمان با توجه به عشق به حقیقتی که داشت، تقریبا همه ادیان را درنوردید تا در کنار پیامبر(ص) آرام گرفت و این نکته مهمی است.

او همچنین گفت: یکی از جذابیت های شخصیت سلمان فارسی این بود که اطلاعات درباره‌اش کم بود. آنچه هست به افسانه شبیه است. من می‌توانستم در یک محدوده بسیار خط کشی شده در تاریخ تخیل کنم. کافی بود برای این قصه یک نقطه شروع و پایان در نظر بگیرم. خود بخود خیلی از مواد و مصالحی را که لازم داشتم فراهم می‌شد. بخشی از شخصیت‌ها تخیلی من و بخشی از شخصیت ها واقعیات تاریخی هستند. این دو در سریال با هم ادغام و ترکیب می شود.

سلمان به لحاظ مفهومی بررسی تاریخ ادیان است. سلمان در مسیر حرکتش در مقاطعی شبیه به یکی از پیامبران اولوالعزم می شودوی افزود: جوهره حرکت سلمان باید محفوظ می‌ماند و حوادث مهم تاریخی هم حفظ می‌شد. این دو نقطه اوج را باید با هم ترکیب می‌کردیم که حلقه ارتباطی‌اش تخیلات بود. وقتی به سریال‌های من نگاه می کنید می بینید شخصیت تماتیک، همانی است که در تاریخ گفته شده و حوادث مهم تاریخی همان است. در کنار این دو قصه خودم را تعریف می کنم.

کارگردان سریال‌های مختارنامه و امام علی(ع) با تاکید بر این که ۲۰ سال است درگیر نوشتن «سلمان فارسی» هستم، اظهار داشت: سلمان یک جورهایی به لحاظ مفهومی بررسی تاریخ ادیان است. سلمان در مسیر حرکتش به لحاظ شخصیتی در مقاطعی شبیه به یکی از پیامبران اولوالعزم می شود. جاهایی سلمان شبیه به موسی، عیسی، یوسف و ابراهیم است. همین الان هم دارم فیلمنامه را می‌نویسم و کامل می‌کنم. از روز اول با خودم قرار گذاشتم در طول کار یک بار دیگر فیلمنامه را بنویسم. در طول کار بر اساس نگاهی که این روزها دارم، یک شخصیت‌هایی کم و زیاد می‌شوند. لازم بود که این جغرافیای وسیع دقیقا مورد بررسی قرار گیرد.

حسین طاهری، تهیه‌کننده این سریال نیز در بخش دیگری از مستند با بیان این که سریال «سلمان فارسی» اوایل دهه نود قرار بود تولید بشود، گفت: دو سه بار سازمان صداوسیما خیزی برداشت ولی نشد و سریال به سرانجام نرسید. سال ۹۶ تلویزیون از من دعوت کرد که برای ساخت این سریال همکاری کنم. من شنیدم در یک جلسه شرط بندی کردند که ساخت سریال شدنی نیست و حسین طاهری هم سه ماه دیگر می‌رود.

وی افزود: داوود میرباقری که بسیار علاقه مند به شخصیت سلمان فارسی بود، با سلمان زندگی می کرد. خودش تعریف می‌کرد که سلمان در یک فراز و فرودهایی دست من را گرفته است.

فیلمبرداری سریال سلمان فارسی :

پروژه «سلمان فارسی» که نگارش اولیه آن در ۱۳۷۸ به پایان رسیده بود، پس از وقفه ۲۰ ساله در اواخر آذرماه ۱۳۹۸ در شهداد کرمان کلید خورد البته همهٔ فیلم‌برداری این سریال در کرمان انجام نخواهد شد و مناطق دیگری، چون شاهرود، مجن، جزیرهٔ قشم نیز محل فیلم‌برداری مجموعه خواهد بود. فیلمبرداری مجموعهٔ سلمان فارسی تا اسفند ماه ۱۳۹۸ در ایران انجام می‌شود، البته به دلیل تعداد لوکیشن‌های تاریخی، کشور ترکیه هم یکی از مناطق عوامل این مجموعه برای فیلم‌برداری بوده‌است. اما به دلیل شیوع کرونا لوکیشن‌های داخلی مانند شهرک غزالی و نور جایگزین لوکیشن‌های خارجی شد.

در خارج و داخل از ایران فیلمبرداری می‌شود و بعد از کرمان، گروه به قشم می‌روند. بازیگران و عوامل سریال سلمان فارسی همچنین به ترکیه می‌روند و بعد از بازگشت در لوکیشن‌هایی همچون تیسفون و جی فیلمبرداری می‌کنند. بعد از تصویربرداری در یک کلیسا، به داخل شهرک غزالی می‌روند و احتمالاً لوکیشنی در ورامین هم خواهند داشت. قرار است از شهرک سینمایی نور برای ساخت این مجموعه استفاده کنند. تمام فضای صد هکتاری شهرک سینمایی نور در این مدت به‌طور کامل و اختصاصی در اختیار پروژهٔ ساخت مجموعهٔ سلمان فارسی قرار گرفته و انجام می‌شود.

داوود میرباقری کارگردان این سریال، زمان پخش احتمالی این مجموعه ۶۰ قسمتی را در صورت تداوم حمایت‌ها سال ۱۴۰۵ تخمین زده است. حال باید ببینیم سریالی که لقب بزرگترین پروژه تاریخ سریال سازی تلویزیون را به همراه دارد، چه زمانی آماده پخش خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید