همه چیز در مورد افزایش قدرت ذهن انسان

در این مقاله از آرتیها قدرت ذهن انسان را بررسی می کنیم و اینکه قدرت ذهنی به نحوه عملکرد نیمکره های مغز او برمی گردد. این بحث پیرامون روش های تقویت حافظه و مغز می باشد. همان طور که می دانید مغز انسان از دو نیمکره چپ و راست تشکیل شده است که هر کدام مربوط به اعمال خاصی از انسان می باشد به طور مثال نیمکره چپ مغز اساسا مربوط به منطق، لغات، اعداد، تحلیل، فهرست بندی، خط بندی می باشد.در حالیکه نیمکره سمت راست مغز مربوط به ریتم، رنگ، رویاپردازی، تصویر و ارتباطات محیطی می باشد.

آیا از قدرت ذهن خود آگاه هستید ؟ آیا راه های استفاده از قدرت ذهن در رسیدن به آرزوها را میدانید؟

تا به حال به سوالاتی از قبیل اینکه چگونه بعضی از افراد با انسان های دیگر به راحتی می­توانند ارتباط برقرار کنند و روی آن­­ها تاثیر بگذارند و با داشتن این توانایی در کار و زندگی خود موفق شوند، ولی عده­ ای از مردم در برقراری ارتباط با دیگران ضعیف عمل می کنند. چه چیزی باعث ایجاد این تفاوت­ ها در بین انسان ها می­شود؟

ذهن انسان ها دارای قدرت فوق‌العاده ای است. عادت های ذهنی و تصاویر فکری شما، سرنوشت تان را رقم می‌ زنند؛ چرا که انسان همان چیزی است که در ذهن خود می ‌اندیشد. زمانی مسیر موفقیت را طی خواهید کرد که بتوانید به درستی از قدرت ذهن استفاده کنید.

تاثیر پذیری مغز و هماهنگ شدن با خواسته هایتان:

برای اینکه پی ببریم که قدرت ذهن انسان چگونه کار می کند و شما چطور می توانید با قدرت ذهن تان به خواسته‌ها و آرزوهایتان برسید باید نحوه کار کردن ذهن انسان برای دریافت و رسیدن به خواسته ها و آرزوهایتان را یاد بگیرید. طبق مراحل زیر به صورت کامل به شما آموزش داده ایم.

۱- اولین مرحله برای رسیدن به خواسته‌ها و آرزوهایتان با استفاده از قدرت ذهن این است که شما باید کامل مشخص کنید که چه چیزی را میخواهید و دقیقاً خواسته‌ها و آرزوهایتان چه چیزهایی هستند. بهترین کاری که می‌توانید کنید این است که هر آرزویی را که دارید را به صورت کاملا واضح و دقیق با مشخصات کامل بنویسید. از شما میخواهم که از همین حالا یک دفترچه ثبت موفقیت ها و خواسته ها انتخاب کنید و تمام تمرینات تان را در آن انجام دهید. به عنوان مثال از شما میخواهم که مشخصات کامل ماشین مورد نظر تان را کامل با جزئیات دقیق بنویسید.

۲- بعد از اینکه کامل مشخص کردید دقیقا چه چیزی را میخواهید باید ارتعاش آن را به کائنات بفرستید. راه و روش های زیادی برای فرستادن ارتعاش خواسته و هدفتان به کائنات وجود دارد.

۳- در مرحله سوم بعد از این که ارتعاش خواسته تان به کائنات فرستادید کائنات کم کم خواسته ها و آرزوهایتان را وارد زندگی تان می کنند. در مرحله سوم دریافت خواسته صورت می‌گیرد که در این مرحله است که شما به آن چیزهایی که می‌خواهید می رسید.

قدرت ذهن چیست؟

بیایید باهم به درون ذهنتان سفر کنیم. افکار شما در ذهن اتان قرار دارند. این افکار مانند ویدیویی هستند که بر روی صفحه نمایش ذهن پخش می شوند. بازیگر اصلی این ویدیو شما هستید. تمام آنچه که در این بازی ویدیویی حس و تجربه می کنید، در دنیای واقعی بیرونی هم تکرار می شود. اگر می خواهید زندگی خود را تغییر دهید، باید ویدیوی متفاوتی در ذهن خود پخش کنید. چراکه چه بخواهید و چه نه، همان ویدیو ذهنی شما، در زندگی واقعی اتان تکرار و پخش خواهد شد. شما می توانید قدرت ذهنی خود را به راه های مختلف تقویت کرده و افکار قدرتمندی بسازید. این تغییرات علاوه بر اینکه زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند روی دیگران هم تاثیر می گذارید.

یکی از بزرگترین ورزشکاران دنیا به نام لیرد همیلتون در این باره می گوید : شما باید مطمئن شوید بزرگترین دشمنی که دارید در بین گوش هایتان مخفی نشده باشد. بنابراین وقتی به این جمله توجه بیشتری می کنیم متوجه می شویم که ذهن ما می تواند یکی از خطرناک تری دشمنان ما تبدیل شود و یا حتی یکی از بهترین دوستان ما که باعث موفقیت در کار و تمام مراحل زندگی می شود که این موضوع می تواند به راحتی قدرت فکر انسان را تقویت کند. با این اوصاف ممکن است این سوال ذهن شما را به خود مشغول کند که چه زمانی دشمن ماست و چه زمانی ما را راهنمایی می کند؟ به همین خاطر شما باید یاد بگیرید چگوننه می توان به کمک آموزش قدرت ذهن انسان خود را تقویت کنیم و زندگی خود را بهتر و زیباتر بسازیم.

نقشه ذهنی چیست؟

از زمان های قدیم خیلی از افراد برای اینکه کارهای خود را سازمان دهی کنند و درک بهتری از اطلاعات داشته باشند از تصاویر استفاده می کنند. با این وجود با پیشرفت بشر استفاده از المان های تصویری نیز تغییر کرد و در نهایت شکلی از آن به نام نقشه ذهنی توسط آقای تونی بوزان به وجود آمد که هم برای یاد آوری و هم برای انجام کارها بسیار کاربردی است.

با این وجود نقشه ذهنی یک روش گرافیکی بسیار قوی است که می تواند قدرت ذهن شما را به راحتی سازماندهی کند و باعث موفقیت شما در زندگی شود. با این تفاسیر اگر شما ذهن خود را مانند یک گاوصندوق بسیار بزرگ که امنیت بالایی دارد در نظر بگیرید؛ نقشه ذهنی می تواند کلید ورود و خروج شما به این گاوصندوق باشد.

شما می توانید از این ابزار قدرتمند در سازمان دهی افکار و ایده ها ، تصمیم گیری، حل چالش ها ، هدفگذاری و برنامه ریزی ، اولویت بندی ، سخنرانی و… استفاده کنید و ببینید که با این ابزار چه مقدار می توان قدرت فکر انسان را افزایش داد. 

از آنجایی که نقشه ذهنی یک ابزار بصری است پس بهتر است نحوه استفاده از آن را یاد بگیرید، زیرا عناصری که در آن به کار می رود بر اساس اهمیت و ارزشی که دارند مورد استفاده قرار می گیرند و به شاخه ها و زیرشاخه های مختلفی تقسیم می شوند  که در نهایت باعث تقویت حافظه ، افزایش تمرکز می شود و حتی از آن می توان به عنوان یکی از روش های یادداشت برداری برای افزایش سرعت مطالعه و یا طوفان فکری نیز استفاده کرد.

بنابراین شما می توانید به کمک شاخه های نقشه های ذهنی به راحتی کارهای خود را به صورت سلسله مراتبی یادداشت کنید  و همین طور آن را به راحتی بست و گسترش دهید. برای اینکه نقشه ذهنی نظم بیشتری داشته باشد بهتر است آن را بیشتر از ۷ شاخه اصلی تقسیم بندی نکنید.

تاریخچه ی نقشه های ذهنی:

تکنیک های یادآوری ابتدا توسط یونانیان و به قصد نمایش مهارت ابداع شدند. اما اکنون می دانیم که این روش ها کاملا بر اساس نحوه ی عملکرد مغز می باشند و اگر به خوبی مورد استفاده قرار بگیرند، قادرند حافظه ی فرد را به صورت چشمگیری افزایش دهند. این تکنیک نیازمند اصول ارتباط و تصور هستند تا تصویری محرک و حسی و رنگی و در نتیجه فراموش نشدنی در ذهن ایجاد کنند. این تکنیک هم اکنون در مرکز آموزش آی بی ام در استکهلم به کار برده می شود و نقش عمده ای در موفقیت دوره های آموزشی دارد و نیز در دوره های خود از این تکنیک ها بهره می گیرند.

تمرین هایی برای افزایش قدرت ذهن انسان:

تا حالا فكر كرده‌اید چرا بعضی از افراد از هوش بالاتری برخوردارند و به اصطلاح خودمانی مغزشان زیاد كار می‌كند؟آیا كارهای عجیب و غریب می‌كنند یا اصلاً به‌طور ژنتیك از قدرت هوشی بالایی برخوردارند؟ محققان به این نتیجه رسیده‌اند که می‌توان قدرت ذهنی را با تمرین افزایش داد. در زیر به ۲۸ تمرین مؤثر برای افزایش قدرت ذهن اشاره شده است.

۱- تکنیک های خلاقانه را بیاموزید.

۲- از جدول و بازی های فکری استفاده کنید.

۳- از دست غیر غالب خود در نوشتن، مسواک زدن، غذا خوردن و شانه کردن و…استفاده کنید.

۴- به یک جواب اکتفا نکنید.

۵- واقعیات را معکوس کنید. از خود بپرسید: چه می شود اگر…

۶- منطق را بیاموزید. معماهای منطقی حل کنید.

۷- نقاشی کنید.

۸- مثبت فکر کنید.

۹- در یک زمان چند کار را با هم انجام دهید.

۱۰- غذاهای متناسب برای مغز بخورید مانند گردو، بادام، نان برشته، چای سبز و غیره

۱۱- نرمش های روزانه انجام دهید.

۱۲- زیاد آب بخورید.

۱۳- تمرینات تنفس عمیق را انجام دهید.

۱۴- خوب بخوابید و استراحت کافی داشته باشید.

۱۵- موسیقی گوش کنید.

۱۶- وابستگی خود به تکنولوژی را کاهش دهید.

۱۷- کودک درون خود را زنده نگه دارید.

۱۸- یک زبان خارجی بیاموزید.

۱۹- تند خوانی را یاد بگیرید.

۲۰- با ریاضیات دوست باشید.

۲۱- تمرکزتان را تقویت کنید.

۲۲- خود را به یادگیری در تمام عمر متعهد کنید. 

۲۳- کنجکاو باشید و خود را به چالش بکشید.

۲۴- دایره لغات خود را افزایش دهید.

۲۵- مدیریت زمان داشته باشید.

۲۶- استرس خود را مدیریت کنید.

۲۷- برای انجام کارهای روزمره خود برنامه ریزی کنید.

۲۸- نابغه ای را برای الگو برداری انتخاب کنید.

در این مقاله در مورد مغز و تمارین کاربردی برای افزایش قدرت مغز و رسیدن به نبوغ صحبت کردیم. مغز یک عضو مهم از سیستم عصبی است که، همه چیز از جمله حالات، رفتار و عملکرد ذهنی ما را کنترل می کند. اگر می‌خواهید از نظر عقلی به بهترین نتایج برسید، باید از مغز خود مراقبت کنید و به شکوفایی آن کمک کنید. استفاده از تمرین های کاربردی برای افزایش قدرت مغز و از بین بردن موانع یادگیری به نبوغ بیشتر کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید