هنگامه قاضیانی هم این روزها به جمع بازیگران راوی ادبیات جهان پیوست/ قاضیانی داستان صوتی «خانم ژه و پسری که نادیدنی‌ها را می‌دید» را می‌خواند

به نقل از آرتیها خوانش داستان‌های روز جهان با صدای بازیگران مطرح سینما و تئاتر، یکی از اقدام‌های مهم چند وقت اخیر در حوزه فرهنگ است. هنگامه قاضیانی هم این روزها به جمع بازیگران راوی ادبیات جهان پیوست.

بعد از هوتن شکیبا، سروش صحت، مهدی پاکدل، بهناز جعفری، شبنم مقدمی و سایر چهره‌های مطرحی که دست به خوانش کتاب‌های پرفروش و جذاب جهان زدند، حالا نوبت به هنگامه قاضیانی رسید تا داستان صوتی «خانم ژه و پسری که نادیدنی‌ها را می‌دید» اثر کریستین بوبن را با ترجمه مهرنام سپهری روایت کند.

داستان «خانم ژه و پسری که نادیدنی‌ها را می‌دید» با صدای هنگامه قاضیانی

داستان «خانم ژه و پسری که نادیدنی‌ها را می‌دید» با صدای هنگامه قاضیانی

داستان «خانم ژه و پسری که نادیدنی‌ها را می‌دید» درباره پسری هشت ساله است به نام آلبن که روزی با جسد زنی به نام «ژه» مواجه می‌شود؛ زنی که دو هزار و سیصد و چهل‌ودو روز پیش مرده و حالا در فصل زمستان زیر یخ‌های دریاچه به دام افتاده و لبخند می‌زند. آلبن از دیدن این جسد که لبخندی به لب دارد به رعشه می‌افتد اما سمت  او می‌رود و ماجرای آنها باهم شروع می‌شود. داستان از دید سوم‌شخص روایت می‌شود و فضایی مرموز و وهم‌آلود دارد.

هنگامه قاضیانی که سال‌هاست در جایگاه بازیگر و البته خواننده، آثار مهم زیادی بر جا گذاشته، در این کتاب صوتی، خوانش بسیار قدرتمندی دارد. درواقع صدای او در همراهی با موسیقی مهدی زارع، ارزش افزوده‌ای به احساسات داستان اضافه کرده است.

کریستین بوبن نویسنده فرانسوی است که در ایران با آثاری مثل «ستایش هیچ»، «چهره دیگر»، «رفیق اعلا»، «دیوانه‌بازی»، «ابله ملحه»، «فرسودگی» و … به شهرت رسید. پیش‌فروش این داستان صوتی با صدای هنگامه قاضیانی به‌زودی در اختیار مخاطبان قرار خواهد گرفت.

هنگامه قاضیانی

بیوگرافی کوتاه هنگامه قاضیانی

هنگامه قاضیانی (متولد ۳۰ اردیبهشت ۱۳۴۹) بازیگر اهل ایران است. او فارغ‌التحصیل کارشناسی جغرافیای انسانی اقتصادی از دانشگاه آزاد اسلامی (شروع: دانشکده فنی دانشگاه آزاد مشهد – اتمام دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر ری) است.

شروع فعالیت هنری از سال ۱۳۷۹ با فیلم سینمائی سایه‌روشن به کارگردانی حسن هدایت بود که پس از آن به تئاتر روی آورد. با نمایش مثل خون برای استیک کاری از گروه تئاتر لیو برای اولین بار به روی صحنه تئاتر رفت. هنگامه قاضیانی در کنار فعالیت هنری خود ترجمه کتاب سرزمین مرد سرخپوست، قانون مرد سفیدپوست نوشته ویلکومب واشبرن را نیز در کارنامه خود دارد. همچنین وی به عنوان داور در جشنواره وارنا در بلغارستان شرکت کرد.

همچنین۱۳۹۴ در تالار وحدت کنسرت موسیقی بانوان را در مقام خواننده با اجرای قطعاتی با تنظیم رضا تاجبخش به روی صحنه برد. هنگامه قاضیانی، جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ با انتشار پستی در اینستاگرام از دنیای بازیگری و فعالیتهای سینمایی خداحافظی کرد.

سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر

جوایز

قاضیانی در فیلم سینمایی به همین سادگی نقش یک زن خانه‌دار شهرستانی را که در مناسبات شهری تهران امروزی دچار تردید در زندگی با همسرش شده بازی کرد. وی برای نقش آفرینی در این فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن در بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر در سال ۱۳۸۶ را دریافت کرد.

این بازیگر سال ۱۳۹۰با دو فیلم سینمایی میگرن به کارگردانی مانلی شجاعی فرد بازی کرد. همچنین در فیلم سینمایی روزهای زندگی به کارگردانی پرویز شیخ طادی به ایفای نقش پرداخت. او توانست بار دیگر برای بازی در فیلم سینمایی روزهای زندگی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از سی امین جشنواره فیلم فجر به‌دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید