ویژگی‌های منحصر بفرد بازی دو بازیگر سریال «دفتر یادداشت»/ مینا ساداتی و سوگل خلیق زوجی ماهر و جذاب در نقش‌های متفاوت

به نقل از آرتیها «دفتر یادداشت» به کارگردانی کیارش اسدی‌زاده یکی از متفاوت‌ترین سریال‌های چند وقت اخیر شبکه نمایش خانگی است. یک کمدی جنایی که از ساختار مرسوم آثاری مشابه خود فاصله گرفت و فضایی جدید را پیش روی مخاطبانش گذشته. درباره بازی رضا عطاران و حسن معجونی و زوج موفقی که در این سریال تشکیل داده‌اند زیاد نوشته‌ایم. در کنار آنها بازی مینا ساداتی و سوگل خلیق هم جزو عوامل مهم در موفقیت این سریال به حساب می‌آیند. هر دو آنها برای فرو رفتن در قالب این نقش‌ها، ویژگی‌های منحصربفردی پذیرفته‌اند و بسیار باورپذیر به میدان آمده‌اند. در این مطلب ویژگی‌های بازی این دو بازیگر را مرور می‌کنیم.

سوگل خلیق

سوگل خلیق | نازنین

کاراکتر: از ابتدای سریال، نازنین به عنوان یکی از ساکنان مجتمعی معرفی می‌شود که ایرج و حمید در آن ساکنند. در ادامه به خاطر قتل پسری که به او علاقه‌مند بود به دردسر می‌افتد و با کمک گرفتن از ایرج و حمید زندگی‌اش به آنها گره می‌خورد. وقتی رازهای فیلم فاش می‌شود متوجه می‌شویم رابطه‌ای نزدیک با آنها و حتی غراب؛ کارآگاه سریال دارد. در دو قسمت اخیر با مشخص شدن واقعیت، نقش نازنین پررنگتر هم می‌شود و درواقع می‌فهمیم یکی از مهره‌های اصلی ماجراهاست.

«دفتر یادداشت»

خصوصیت رفتاری‌: مهمترین ویژگی رفتاری شخصیت نازنین واکنشی عجیبی است که هنگام شوکه شدن بروز می‌دهد و آنقدر می‌خندد که همه عاصی می‌شوند.  این خنده اما از یک جایی با گریه تلفیق می‌شود و در عین اینکه بامزه به نظر می‌رسد، اوج استیصال او را هم نمایش می‌دهد. سوگل خلیق این موقعیت را بسیار درخشان به نمایش می‌گذارد. به طور کلی از آنجایی که بخش مهمی از ماجراها در ارتباط میان ایرج و حمید و نازنین پیش می‌رود، بازی او به عنوان مکمل آن دو نقش بسیار اهمیت دارد.

میزان موفقیت در ایفای نقش: «دفتر یادداشت» فضای خاصی دارد و تا حدی از فضای رئال سایر سریال‌هایی که این اواخر شاهدشان بوده‌ایم فاصله می‌گیرد. سوگل خلیق این موقعیت را به درستی درک کرده. در عین اینکه بسیار جدی است و سعی می‌کند رفتارش را با بحران پیش رو هماهنگ کند، اما گهگاه نشانه‌هایی بروز می‌دهد که از او شخصیتی متفاوت می‌سازد.

مینا ساداتی

مینا ساداتی | منیر

کاراکتر: مینا ساداتی در قسمت ابتدایی «دفتر یادداشت» به عنوان مدیر آسایشگاه و ساختمان معرفی می‌شود؛ زنی مقتدر با دیسیپلین خاص که اجازه نمی‌دهد کسی پا از چارچوب‌ها و مقرراتی که او تعیین کرده بیرون بگذارد. بسیار باجذبه است و از جایگاه و قدرت و پولی که در اختیار دارد بیشترین استفاده را می‌کند. در ادامه می‌فهمیم خاستگاهش طبقه فرودست جامعه است و برای انتقام خون پدرش به این مجتمع نزدیک شد تا زنی را که مسبب قتل پدرش است نابود کند. به همین دلیل هم با مردی چهل سال بزرگتر از خودش ازدواج کرده تا خیلی بیشتر در این مجتمع نفوذ کند. زندگی او با قتل پسری در این مجتمع گره می‌خورد و نهایتا بخشی از رازهایی که ایرج به دنبال فاش کردن‌شان بود به او برمی‌گردد. 

ساداتی

خصوصیت رفتاری‌: مهمترین ویژگی منیر، تازه به دوران رسیدگی‌اش است. دختری فقیر که از جایگاه فعلی‌اش استفاده می‌کند تا جایی که می‌شود احترام و جایگاه بخرد. به همه امر و نهی می‌کند و به کسانی که تا پیش از این در سطح او بوده و حالا زیردستش شده بودند می‌توپد اما خیلی زود پشیمان می‌شود.

میزان موفقیت در ایفای نقش: مینا ساداتی را معمولا در نقش دختری ساده و مهربان می‌بینیم. او با نقش منیر، متفاوت‌تر از همیشه ظاهر شد. ساداتی توانسته به‌راحتی در قالب نقشی قرار بگیرد که دو وجه کاملا متفاوت دارد. از یک سو دختری است پر از حسرت و خشم از چیزهایی که نداشته و از سوی دیگر زنی ثروتمند و قدرتمند که کسی نمی‌تواند مقابلش بایستد. او گهگاه از یک سر طیف به سر دیگر می‌رود و شمایی از گذشته خودش رو می‌کند تا نشان دهد متعلق به کدام طبقه اجتماعی است. تغییر سریع رفتارها و لحن‌هایش به‌خوبی این واقعیت را نمایان می‌کند و از او شخصیتی کاملا باورپذیر می‌سازد.

دیدگاهتان را بنویسید