پخش فیلم «مهمان مامان» برای نابینایان| اما آیا محبوب‌ترین ساخته‌ زنده‌یاد داریوش مهرجویی بار دیگر از تلویزیون و پلتفرم‌ها پخش خواهد شد؟

به نقل از آرتیها «مهمان مامان» یکی از محبوب‌ترین ساخته‌های زنده‌یاد داریوش مهرجویی است. تلویزیون به منظور پاسداشت این کارگردان فقید می‌تواند ضمن پخش نسخه سریالی این اثر، امتیاز پخش نسخه سینمایی آن را به پلتفرم‌ها بدهد.

کتاب «مهمان مامان» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی

فیلم «مهمان مامان»

داریوش مهرجویی در سال ۱۳۸۰ تصمیم گرفت تا براساس کتاب «مهمان مامان» نوشته هوشنگ مرادی کرمانی فیلم-مجموعه‌ای را به همین نام برای تلویزیون بسازد. برهمین اساس قرار شد تا او درکنار نسخه سینمایی یک مینی سریال ۴ قسمتی هم از این کار به تلویزیون تحویل بدهد.

از نسخه سینمایی این پروژه نخستین بار در جریان برگزاری بیستمین جشنواره فیلم فجر رونمایی شد. فیلم مورد استقبال مخاطبان و داوران قرار گرفت. مهمان مامان بعد از اکران عمومی از شبکه‌های مختلف تلویزیون بارها و بارها پخش شد، اما از نسخه سریالی آن خبری نبود تا اینکه تیرماه سال ۱۳۸۷ تلویزیون اعلام کرد که قرار است نسخه سریالی «مهمان مامان» در چهار قسمت به عنوان یکی از ویژه‌برنامه‌های تابستانی شبکه چهار روی آنتن این شبکه برود. نسخه سریالی «مهمان مامان» با چنین وضعیتی روی آنتن رفت.

پاسداشت داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر

پخش فیلم «مهمان مامان» از تلویزیون

حالا تلویزیون می‌تواند به منظور پاسداشت داریوش مهرجویی و همسرش وحیده محمدی‌فر که در نگارش فیلمنامه مهمان مامان با مهرجویی همکاری داشته این نسخه را درساعتی مناسب از یکی از شبکه‌های سراسری خود پخش کند.

«مهمان مامان» همچنین از معدود فیلم‌های داریوش مهرجویی است که از طریق پلتفرم‌ها عرضه نشده است. دلیل این امر هم عدم واگذاری امتیاز پخش خانگی این فیلم از سوی تلویزیون است. واگذاری امتیاز انتشار نسخه سینمایی «مهمان مامان» با قیمتی مناسب به پلتفرم‌ها اقدام دیگری است که صدا و سیما می‌تواند برای مخاطبان سینمای مهرجویی انجام دهد.

فیلم «مهمان مامان» داستان مادری است به نام «عفت خانم»

خلاصه داستان فیلم

فیلم «مهمان مامان» داستان مادری است به نام «عفت خانم» که متوجه می‌شود خواهرزاده‌اش به همراه نوعروسش قرار است برای دیدن او به خانه‌اش بیایند. آن‌ها وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند. از همین رو عفت خانم در تلاش است تا هر طور شده جلوی خواهرزاده‌اش آبروداری کند.

گلاب آدینه، پارسا پیروز‌فر، حسن پورشیرازی، امین حیایی، نسرین مقانلو، ملیکا شریفی‌نیا، علیرضا جعفری بازیگران اصلی «مهمان مامان» هستند. این فیلم در جشنواره فیلم فجر سیمرغ بلورین بهترین فیلم را از آن خودش کند.

مهرجویی که متخصص نمایش افرادی به ته خط رسیده، مردد و آشفته بود.

مهمان مامان در مقایسه با فیلم قبلی داریوش مهرجویی یعنی بمانی که فیلم تیره‌وتاری بود، غیرمنتظره جلوه می‌کرد. مهرجویی که متخصص نمایش افرادی به ته خط رسیده، مردد و آشفته بود. این‌بار مردمی را نشان می‌داد که هر چند آه در بساط ندارند اما به‌خوبی می‌دانند که از زندگی‌شان چه می‌دانند. فضای امیدوارانه و سرخوشانه مهمان مامان، ربطی به تلخی ذاتی موجود در، حتی، بامزه‌ترین فیلم‌های قبلی مهرجویی (مثل اجاره‌نشین‌ها) نداشت.

با این وجود مهمان مامان، برای کسانی که ساخته‌های مهرجویی در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ را دنبال کرده بودند چندان هم غافلگیرکننده نبود. مهرجویی بارها نشان داده بود که چه قریحه کمیابی در طنازی دارد. البته فیلم کوتاه دختردایی گمشده مقدمه‌ای برای تغییر مسیر مهرجویی به‌نظر می‌رسید. این تغییر با مهمان مامان تثبیت شد و بنابراین مهمان مامان را می‌توان آغاز دوره تازه‌ای در کارنامه داریوش مهرجویی دانست؛ دوره‌ای که با آثاری چون سنتوری، طهران: روزهای آشنایی، آسمان محبوب و نارنجی‌پوش ادامه پیدا کرد. ۱۹ سال از نمایش عمومی مهمان مامان می‌گذرد.

فریبا کامران فیلم سینمایی «مهمان مامان» ساخته داریوش مهرجویی را برای نابینایان توضیح‌دار کرد.

پخش فیلم «مهمان مامان» برای نابینایان

فریبا کامران فیلم سینمایی «مهمان مامان» ساخته داریوش مهرجویی را برای نابینایان توضیح‌دار کرد.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر؛ این گروه نسخه ویژه نابینایان فیلم سینمایی «مهمان مامان» ساخته داریوش مهرجویی را روز پنجشنبه ۲۴  شهریور ماه در چارچوب برنامه فیلمخانه منتشر می‌کند. 

این فیلم روز پنجشنبه ساعت ۱۹ از رادیو سوینا پخش می‌شود و پس از آن، روی سایت سوینا در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد. 

نظارت متن و ضبط این برنامه به عهده کیوان کثیریان بوده و متن روایت آن را محدثه واعظی‌پور نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید