پرونده شکایت آزاده مسیح زاده از اصغر فرهادی، مبنی بر ادعای حقوق وی برای سهیم شدن در فیلم «قهرمان» بی‌اساس و مردود اعلام شد

به نقل از آرتیها بالاخره ماجرای پرونده اصغر فرهادی به سرانجام رسید. طبق خبری که امروز چهارشنبه ۲۳ اسفند منتشر شد، براساس حکم دادگاه، ادعاهای شاکی، بی‌اساس و مردود اعلام شد.

طرح شکایت آزاده مسیح زاده از اصغر فرهادی

طرح شکایت آزاده مسیح زاده از اصغر فرهادی

در این خبر آمد: «پس از شکایت از سوی هنرجوی سابق اصغر فرهادی (آزاده مسیح زاده) مبنی بر نقض حقوق مؤلف در فیلم «قهرمان» و ادعای وی برای سهیم شدن در کلیه درآمدهای داخلی، خارجی و جوایز فیلم «قهرمان». دادگاه به دلیل برخورد غیرتخصصی در مرحله بازپرسی و صدور کیفرخواست بدون ارجاع به کارشناسان، موضوع را جهت بررسی جامع حقوقی در سه مرحله جداگانه به کارشناسی های تک نفره و سه نفره و در نهایت به هیات سه نفره‌ای از اساتید دانشگاه تهران متخصص در حوزه کپی رایت، ارجاع کرد. هر هفت نفر متخصص، پس از بررسی های جداگانه از محتویات پرونده و تحلیل جوانب حقوقی و هنری، ادعاهای شاکی را فاقد اعتبار تشخیص داد. تمام اتهامات وارده به سازنده فیلم «قهرمان» را بی‌اساس دانستند».

در این حکم با قاطعیت تأکید شد که ساخت هر فیلم یا اثر هنری با الهام از یک اتفاق واقعی یا اخبار آن، بلامانع است. زیرا یک اتفاق واقعی و اخبار آن جزو حوزه عمومی و متعلق به همگان است و حق استفاده از آن در انحصار هیچکس نیست.

 آزاده مسیح‌زاده

فیلم مونتاژشده در دادگاه

آزاده مسیح‌زاده، فیلم مونتاژی را به دادگاه ارائه داد که واقعیت‌ها در آن مشخص نبود. «شاکی از مجموع ده‌ها ساعت تصاویر جلسات ورکشاپ اصغر فرهادی، فیلمی یک ساعته مونتاژ کرده که در آن جرح و تعدیل‌های یک جانبه‌ای به نفع خود وجود دارد. و تفاوت فاحشی بین تصاویر اصلی ورکشاپ و فیلم ارائه شده توسط شاکی به بازپرس در مرحله تحقیقات وجود دارد؛ بنابراین این فیلم مونتاژ شده از جلسات ورکشاپ که مبنای اصلی صدور کیفرخواست قرار گرفته، نامعتبر تشخیص داده می شود.»

در ادامه به تلاش اصغر فرهادی برای این مستند صحبت شد: «همچنین طبق بررسی مدارک و تصاویر موجود از ورکشاپ، مشخص شد که طرح، ساختار، نوع برخورد با سوژه‌ها، نوع روایت، نحوه به چالش کشیدن ادعای سوژه‌ها، جای قرار گرفتن دوربین، نوع کادربندی، پایان‌بندی و بسیاری دیگر از عناصر فیلم مستند، از طرف فرهادی به هنرجو ارائه و آموزش داده شده است. کلیه آموزش‌ها در فیلمی که مونتاژ است از جلسات ورکشاپ توسط شاکی گردید.»

فرهادی

در پایان

نهایتا نتیجه به این صورت اعلام شد: «بر همین اساس، طرح هنرجو از جانب فرهادی، فراتر از یک ایده و طرح اولیه و خام است. در واقع نوعی پترن است که چارچوبی کامل برای روایت مستند بود. راهنمایی های جزبه‌جز مدرس و تأثیرات مستقیم او در ساخت مستند مذکور کاملا مشهود است. فیلم «قهرمان» به لحاظ مفهوم، ساختار و تمامی عناصر هنری مورد بحث در حوزه حقوق مؤلف مسیری کاملا مستقل از مستند دارد. به همبن دلیل از هیچ زاویه‌ای اتهام نقض کپی‌رایت به آن وارد نیست.»

دیدگاهتان را بنویسید