«پرویزخان»/ بررسی بازی سعید پورصمیمی، مهدی فخیم‌زاده، لوون هفتوان، سه شخصیت با نام پرویز در موقعیت‌ها و چالش‌های مختلف

به نقل از آرتیها در سینمای ایران با سه شخصیت جذاب و به یادماندنی به نام پرویز مواجهیم؛ شخصیت‌هایی کاملا متفاوت که با نام‌هایی یکسان در ذهن‌هایمان مانده‌اند. «پرویزخان» یکی از آثار موفق جشنواره چهل‌ودوم فیلم فجر بود و بازی سعید پورصمیمی در نقش پرویز دهداری یکی از برگ برنده‌های اصلی آن به حساب می‌آمد. این فیلم از نوروز امسال روی پرده رفت و حالا هم قرار است به زودی در شبکه نمایش خانگی به صورت آنلاین اکران شود. به این بهانه نگاهی داریم به سه پرویز متفاوت سینمای ایران و ویژگی‌های مهم آنها.

لوون هفتوان

پرویز | مجید برزگر| ۱۳۹۱

بازیگر نقش پرویز : لوون هفتوان

محور اصلی فیلم، مردی میانسال به نام پرویز است؛ او شغل مشخصی ندارد و در پنجاه سالگی هنوز با پدرش زندگی می‌کند. بی‌‌آزار و قابل اعتماد است و همه ساکنین شهرک به او علاقه دارند و او را به عنوان سرویس بچه‌هایشان انتخاب کرده‌اند. پرویز مسئول جمع‌آوری پول شارش از واحدهاست و در مواقع بیکاری در یک خشکشویی کار می‌کند. زندگی‌اش روتین خاصی دارد و این نظم طبیعی با تصمیم پدرش برای ازدواج مجدد بهم می‌خورد. پدر از پرویز می‌خواهد برای خودش خانه‌ای پیدا کند و از شهرک برود. با رفتن به خانه جدید ارتباطش با اهالی شهرک قطع می‌شود و همه آنهایی که همیشه به او اعتماد داشته‌اند او را یک «دیگری» می‌پندارند و اجازه ورود به شهرک را به او نمی‌دهند. پرویز که بی‌گناه مجازات شد عصیان می‌کند و ابتدا سگ‌ها و گربه‌های شهرک را می‌کشد و بعد تصمیم به قتل صاحبکار و پدرش می‌گیرد.

لوون هفتوان اولین بار با بازی در فیلم «پرویز» به مخاطبان معرفی شد. او به خاطر وضعیت جسمانی‌اش بسیار متناسب با این نقش بود. موقع راه رفتن نفس‌نفس می‌زد و چهره‌اش آنقدر مهربان و ساده به نظر می‌رسید که همه بلااستثنا به او اعتماد می‌کردند. به همین دلیل هم وقتی مهربانی و مظلومیت او در مقابل رفتار بد و تحقیرآمیز دیگران قرار می‌گرفت کاملا می‌توانستیم موقعیتش را درک کنیم و به او حق بدهم از همه کینه به دل بگیرد. لوون تغییر شخصیت پرویز را از یک فرد آرام به فردی عصیانگر به‌درستی ترسیم کرده بود و این تغییرات را با نگاه و لحن حرف زدن نمایان می‌کرد.

مهدی فخیم‌زاده

آذر، پرویز، شهدخت و دیگران | بهروز افخمی | ۱۳۹۳

بازیگر نقش پرویز : مهدی فخیم‌زاده

پرویز دیوان‌بیگی بازیگر بزرگ و مشهور سینماست که خودش را دارای شأن و منزلت ویژه‌ای در خانواده می‌بیند. وقتی به همسرش پیشنهاد بازیگری می‌شود مخالفت می‌کند اما علی‌رغم مخالفت او، همسرش نقش مقابل او را بازی می‌کند. او به قدری درخشان ظاهر می‌شود که همه مجله‌ها برای مصاحبه سراغش می‌روند. پرویز از توجهی که به همسرش می‌شود بهم می‌ریزد و با او قهر می‌کند. ورود دخترش و شنیدن مشکلات او داستان را به سمت دیگری می‌برد و از پرویز شخصیتی آرامتر و مسئولیت‌پذیرتر می‌سازد.

در نیمه اول فیلم فخیم‌زاده را در نقش پرویز به عنوان شخصیتی مغرور و از خود متشکر می‌شناسیم که هم در محل کار و هم منزل به همه نگاهی از بالا دارد اما در ادامه وقتی احساس می‌کند همسرش به رقیبی برای او تبدیل شده جنس بازی‌اش تغییر می‌کند و پرخاشگر و حسود به نظر می‌رسد. بشقاب پرت می‌کند و زندگی‌اش را بهم می‌ریزد تا نشان دهد جایگاهش متزلزل نشده است. شیوه بازی فخیم‌زاده به محض ورود دخترش و شنیدن مشکلاتی که در زندگی تجربه کرده تغییر می‌کند. حالا دیگر از جایگاه همیشگی فاصله می‌گیرد و رفتاری منطقی‌تر بروز می‌دهد. جنس رفتارش با شهدخت هم تغییر می‌کند و انگار دیگر بازیگری برایش اهمیت چندانی ندارد. درواقع ما با سه جنس مختلف از بازی او روبه‌رو هستیم و بخش مهمی از جذابیت فیلم هم به واسطه همین تغییرات بازی فخیم‌زاده شکل می‌گیرد.

«پرویزخان»

پرویزخان | علی ثقفی | ۱۴۰۲

بازیگر نقش پرویز : سعید پورصمیمی

«پرویزخان» با محوریت بخشی از زندگی پرویز دهداری، سرمربی محبوب تیم ملی ایران در دهه شصت و هفتاد روایت می‌شود و متمرکز بر ماجرای اختلاف او با ستاره‌های مطرح تیم‌ملی است. زمانی که هنگام بازگشت تیم‌ملی از سئول، ۱۴ بازیکن نامه استعفای‌شان را به خاطر حضور دهداری امضا کردند و یکی از مهمترین اتفاق‌های فوتبالی آن زمان رخ داد. پرویز دهداری مقابل همه ایستاد و تلاش کرد تیمی جدید از فوتبالیست‌های جوان با استعدادی که هنوز مجالی برای نشان دادن قدرت خود نداشته‌اند تشکل دهد. او با سختی‌های فراوان توانست تیم را آماده کند و به موفقیت برساند.

سعید پورصمیمی جدا از بحث شباهت، به‌خوبی توانست رفتار و حرکات پرویزخان را از شیوه راه رفتن و نشستن تا حرکات صورت و … بازنمایی کند و جدیت و سرسختی در عین مهربانی او را به تصویر بکشد. انتخاب سعید پورصمیمی برای نقش پرویز دهداری، انتخابی هوشمندانه است. هم به لحاظ شباهت چهره و هم سن‌وسال و البته تسلط پورصمیمی روی بازیگری، بهترین گزینه‌ای است که می‌تواند از پس این نقش بربیاید. او را در اکثر مواقع با بارانی کرم‌رنگ بلند و یک کلاه‌پوستی قهوه‌ای روی سر ‌می‌بینیم. درست مشابه تصاویری که در اکثر عکس‌های برجا مانده از آن دوره از پرویز دهداری دیده‌ایم. همین لباس‌ها هم شباهت میان آنها را بیشتر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید