پست اینستاگرام امیر آقایی در مورد هشتمین دوره جشنواره فجر/ «به عکس ها نگاه کنید، سینمایی که ما عاشقانه دوستش می‌داشتیم»

به نقل از آرتیها در روزهای گذشته افراد زیادی درباره حسرت حضور یا حال و هوای سال‌های گذشته جشنواره فیلم فجر نوشته‌اند. امیر آقایی هم به این افراد پیوسته و در صفحه اینستاگرامش از روزهایی نوشته که جشنواره فجر برایش یک رویا بود. او بازیگری است که اتفاقا در همین سال‌های اخیر برای اولین بار سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل را گرفت.

جشنواره فیلم فجر

مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران

جشنواره فیلم فجر که حالا وارد چهل و دومین سال برگزاری خود است، روزگاری مهم‌ترین رویداد سینمایی ایران بود. سینماگران فارغ از گرایشات سیاسی و فکری، تمام سال را تلاش می‌کردند تا آثارشان را برای این جشنواره آماده کنند. برای اهالی سینما و اصحاب رسانه، این ده روز، شبیه یک مارتن لذت بخش بود که شب‌ها و روزهای آن را در کنار هم می‌گذراندند. خارج از محدوده سینماگران هم، افراد عادی که علاقمند سینمای ایران بودند، شب‌ها و روزها در صف‌های طولانی می‌ایستادند تا فیلم‌ها را ببینند.

این روزها که جشنواره فیلم فجر در حال برگزاری است، بسیاری از چهره‌ها، بازیگران و حتی مردم عادی که از علاقمندان دو آتیشه سینما هستند، مانند قبل اشتیاقی به جشنواره ندارند. همین موضوع شبکه‌های مجازی مانند اینستاگرام و ایکس را تبدیل به مکانی کرده که افراد مختلف خاطرات گذشته خود را از این رویداد مهم سینمایی کشور منتشر کنند. امیر آقایی بازیگری که این روزها از او سریال «گناه فرشته» در حال انتشار است، در پستی اینستاگرامی، از حسرت این روزها خود نوشته.

پست اینستاگرام امیر آقایی در مورد جشنواره فجر

پست اینستاگرام امیر آقایی در مورد جشنواره فجر

امیر آقایی که روزگاری یکی از همین مردمی بوده که ساعت‌ها در صف‌های طولانی جشنواره می‌ایستاده تا فیلم‌ها را ببیند در ابتدای متنش نوشته :«خیلی دور نیست یعنی همین سالهای نه چندان دور تمامِ ایام جشنواره در خانه نبودم هرگز، همه هم این را می‌دانستند. کسی اگر دنبالم می‌گشت، قطعا یا در صف سینما عصر جدید مرا می‌یافت، یا روی پله‌های کنار سینما و یا در سالن به تماشای فیلم.»

او که در این پست اینستاگرامی، چند عکس از صف‌های مقابل سینماها در سال‌های مختلف منتشر کرده، در توضیح عکس‌ها نوشته:«به عکس ها نگاه کنید. اینها روزگار نه چندان دور سینمایی‌ست که جناحی و گروهی و سفارشی نبود، سینمایی که ما عاشقانه دوستش می‌داشتیم.» آقایی از روزهای رویایی جشنواره فیلم فجر که نام‌های بزرگی در کنار هم به رقابت برای گرفتن سیمرغ می‌پرداختند، یاد کرد. او نوشت:« به یاد می‌آورم تعدادی از فیلم‌های جشنواره هشتم فجر را: مهاجر( حاتمی کیا)، هامون( مهرجویی)، مادر( علی حاتمی)، کلوزآپ(کیارستمی)، دندان مار(کیمیایی)، چقدر فیلم درخشان فقط در یکدوره از جشنواره!!!»

هشتمین دوره جشنواره بین المللی فجر

یادآوری هشتمین دوره جشنواره بین المللی فجر

هشتمین جشنواره بین المللی فجر در بهمن ۶۸ در دو بخش ویژه سینمای ایران و سینمای بین المللی برگزار شد. این جشنواره با هدف عرضه و معرفی فیلم‌های با ارزش یک سال فعالیت فیلمسازی و تشویق هنرمندان برتر در دو بخش ویژه سینمای ایران و بین المللی برگزار شد. در این جشنواره کشورهای ایتالیا، مجارستان، لهستان، ترکیه، فرانسه، سوئد، چین، چکسلواکی، شوروی، آلمان غربی، آلمان شرقی، دانمارک، سوئیس، پاکستان، هند، ژاپن، کوبا، رومانی و ایران شرکت داشتند. جشنواره کودکان و نوجوانان و فیلم‌های کوتاه و مستند از جشنواره جدا و برگزاری آن در جشنواره‌ای مستقل تدارک دیده شد.

 ابراهیم حاتمی کیا

سیمرغ بلورین بهترین فیلم : «مهاجر» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا

بهترین کارگردانی: داریوش مهرجویی برای فیلم هامون

برترین بازیگر نقش اول مرد: خسرو شکیبایی برای فیلم هامون

بهترین بازیگر نقش اول زن: رقیه چهره آزاد برای فیلم مادر

«مهاجر» اولین فیلمی بود که ابراهیم حاتمی‌کیا توانست به خاطر آن سیمرغ بلورین بهترین فیلم هشتمین دوره جشنواره فجر را از آن خود کند. «مهاجر» آن قدر در این دوره از جشنواره درخشید که توانست سه سیمرغ دیگر از جمله بهترین جلوه‌های ویژه، بهترین صداگذاری، بهترین موسیقی متن و دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه را نیز کسب کرد.

دیدگاهتان را بنویسید