پیکر «پروانه معصومی» بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، صبح امروز (۸ آذر ۱۴۰۲) در امامزاده ابوطالب تهران تشییع شد

به نقل از آرتیها پیکر «پروانه معصومی» بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون، صبح امروز (۸ آذر ۱۴۰۲) در امامزاده ابوطالب تهران تشییع شد.

سکینه کبودرآهنگی (۱۱ اسفند ۱۳۲۳ – ۶ آذر ۱۴۰۲) که با نام هنری پروانه معصومی شناخته می‌شد، بازیگر اهل ایران بود. او تحصیلاتش را در دانشکدهٔ زبان‌های خارجی دانشگاه ملی ایران به پایان رساند.

پروانه معصومی

آغاز حرفه بازیگری

پروانه معصومی بازیگری را از اوایل دهه پنجاه شروع کرد و بعد از نقشی کوتاه در فیلم «بی‌تا» به کارگردانی هژیر داریوش، برای بازی در فیلم «رگبار» به کارگردانی بهرام بیضایی دعوت شد و یکی از نقش‌های مهم کارنامه‌اش را رقم زد. او در این فیلم نقش دختری به اسم طاهره را داشت که در محله‌ای فقیرنشین زندگی می‌‌کرد. او در این فیلم با پرویز فنی‌زاده هم‌بازی بود. همکاری معصومی با بهرام بیضایی در فیلم‌های «غریبه و مه» و «کلاغ» هم ادامه پیدا کرد اما در هیچ‌کدام از آثار بعد از انقلاب بیضایی بازی نداشت.

معصومی یکی از نخستین بازیگران زنی بود که پس از انقلاب ۱۳۵۷، حجاب اجباری در ایران را پذیرفت و از آن دفاع می‌کرد.

سریال تلویزیونی «کوچک جنگلی»

او در دهه شصت بازیگر بسیار پرکاری بود و توانست در ۱۷ فیلم سینمایی و سریال تلویزیونی «کوچک جنگلی» نقش‌آفرینی کند و در این مدت با کارگردان‌های مهمی از جمله ناصر تقوایی، کیومرث پوراحمد، خسرو معصومی، محسن مخملباف، رخشان بنی‌اعتماد، رسول صدرعاملی و … همکاری داشت.

ماحصل فعالیت‌های گسترده او در دهه شصت به خلق چند فیلم مهم از جمله «گل‌های داوودی»، «جهیزیه‌ای برای رباب»، «شکوه زندگی»، «خارج از محدوده» و … منجر شد. معصومی در جشنواره‌های سوم و ششم فیلم فجر برای بازی در دو فیلم «گل‌های داوودی» به کارگردانی رسول صدرعاملی و «جهیزیه‌ای برای رباب» به کارگردانی سیامک شایقی برنده سیمرغ بهترین بازیگر نقش اول زن شد. او در فیلم «گل‌های داوودی»، نقش مادر فداکاری به نام عصمت را بازی کرد؛ زنی رنج کشیده که رنجی بزرگ را برای خوشحالی پسرش تنهای به دوش می‌کشید.

مسعود معصومی

ازدواج

پروانه معصومی در ۲۲ سالگی برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و زمانی که ۲۶ ساله بود با آقای «مسعود معصومی» که در زمینه عکاسی فعالیت داشتند آشنا شدند و مدتی به عنوان مدل عکاسی با او همکاری کردند. در نهایت این همکاری منجر به آشنایی و ازدواج پروانه معصومی با همسرش شد. ثمره ازدواج پروانه و مسعود معصومی یک یک پسر بنام «نیما» است. نکته جالب این است که خانم کبودرآهنگی بعد از ازدواج از فامیلی «معصومی» شوهرش برای بازیگری خود استفاده کرد. آقای معصومی نیز در سال ۱۳۷۹ در سن ۷۹ سالگی در ایران درگذشت.

«یوسف پیامبر»

حضور کمرنگ پروانه معصومی از دهه هفتاد به بعد در سینما

معصومی در دهه هفتاد فعالیت زیادی در سینما نداشت اما در تلویزیون به نسبت فعالتر بود و در سریال‌های «امام علی (ع)»، «خسته‌دلان»، «همشاگردی‌ها»، «ایستگاه» و «مسافر ری» همکاری داشت. در دهه هشتاد حضورش در تلویزیون پررنگتر شد و در سریال‌های پرمخاطبی مثل «پلیس جوان»، «دریایی‌ها»، «باران عشق»، «یوسف پیامبر» و .. حضور پیدا کرد. در سینما اما کم کار بود و در معدود  نقش‌هایی هم که بازی کرد، موفقیتی به دست نیاورد.

فعالیت‌های او در دهه نود چندان زیاد نبود. در سه فیلم بازی کرد و در تلویزیون با سریال‌های «راز پنهان»، «ملکوت»، «مینو» و «شرایط خاص» مقابل دوربین رفت. آخرین فعالیت او در سال ۱۴۰۰ بازی در فیلم «در کنار پروانه‌ها» ساخته داریوش یاری بود.

درگذشت

معصومی در ۲۹ آبان ۱۴۰۲ در بیمارستان بستری شد. او در ۷۸ سالگی به علت روماتیسم مفصلی و ورود عفونت به خون ۶ آذر در صومعه‌سرا درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید