کانادا (Canada) چهارمین کشور پهناور جهان/ کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی٬ که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌ است

در این مقاله از آرتیها شما را با کانادا کشوری امن آشنا خواهیم کرد. کانادا (Canada) کشوری در شمال قاره آمریکای شمالی است که از ده استان و سه قلمرو تشکیل شده‌ است. این کشور از شرق تا اقیانوس اطلس، از غرب تا اقیانوس آرام و از شمال تا اقیانوس منجمد شمالی گسترده‌ است و از جنوب با ایالات متحده آمریکا همسایه است.

کانادا با مساحت ۹٬۹۸۴٬۰۰۰ کیلومتر مربع، دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت و چهارمین کشور پهناور جهان از نظر مساحت خشکی است. مرز مشترک کانادا با ایالات متحده، طولانی‌ترین مرز زمینی در جهان است. پایتخت کانادا اُتاوا و تورنتو بزرگ‌ترین شهر آن کشور است. بخش زیادی از سرزمین کانادا به دلیل سرما و نزدیکی به قطب شمال، خالی از سکنه است.

کانادا

تاریخچه

آثار به‌دست‌آمده از زندگی نخستین بومیان کانادایی که در بخشی از این کشور به مدت طولانی ساکن بودند و نیز بررسی‌های باستان‌شناسی در شمالی‌ترین بخش کشور، یوکان نشان می‌دهد که زندگی در آن به ۲۶۵۰۰ سال پیش و در جنوبی‌ترین بخش به ۹۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد.

در سال ۱۴۹۷، جان کابوت یک مستعمرهٔ بریتانیایی ایجاد کرد. حدود ۴۰ سال بعد، ژاک کارتیه به دهانه رود سن لوران (در نزدیکی شهر مونترال) قدم گذاشت و مستعمره‌ای فرانسوی بنا نهاد. از آن پس، مهاجران بریتانیایی بیشتر در سواحل دریا و خلیج هادسن مستقر شدند، در حالی که فرانسویان بیشتر به سوی مناطق داخلی کانادا روان شدند. در سال ۱۷۸۳، بریتانیا کنترل بخش فرانسوی‌نشین کانادا (استان کبک کنونی) را نیز در اختیار گرفت.

مهم‌ترین شهرهای کانادا

از جنبه‌های مختلف شهرهای این کشور استانداردهای بالایی را کسب کرده‌اند؛ رفاه و سطح زندگی، سلامت و پاکی هوا، آموزش، بهداشت، مسکن و بسیاری از مواردی دیگر که در ادامه به معرفی تعدادی از مهم‌ترینِ این شهرها، برای شما خواهیم پرداخت.

اتاوا

اتاوا

اتاوا پایتخت کشور کانادا و شاید به‌نوعی مهم‌ترین شهر این کشور است. در ۳۱ دسامبر سال ۱۸۵۷ از آنجایی که از طرفی این شهر از مرزهای ایالات متحده دور بود و از طرفی در منطقه‌ای میان فرهنگ‌های فرانسوی و انگلیسی قرار داشت، برای سازش بین این دو فرهنگ به‌عنوان پایتخت برگزیده شد. همین امر باعث شده امروزه خدمات مختلف به‌صورت چند زبانه (انگلیسی و فرانسوی) در این شهر ارائه شود. در این شهر چند موزه مهم کشور کانادا از جمله موزه طبیعت کانادا، نگارخانه ملی کانادا و موزه جنگ این کشور، قرار دارد. یکی از مسائل مهم زندگی در اتاوا هزینه‌های زیاد زندگی در این شهر است که بیشتر از حد متوسط هزینه زندگی در سایر شهرها است.

کبک

شهر کبک مرکز استان کبک کشور کانادا و بزرگ‌ترین شهرِ شرقِ این استان است و چهارمین شهر قدیمی این کشور محسوب می‌شود. اکثریت مردم این شهر به رغم توانایی تکلم به انگلیسی،‌ به زبان فرانسه صحبت می‌کنند و تعصب خاصی روی این زبان دارند. این شهر ۱۰/۴۸۴ کیلومتر مساحت دارد و طبق آمار سازمان ملل متحدد در سال ۲۰۱۷، ۵۴۲٬۲۹۸ نفر جمعیت را در خود جای داده است. به دلیل رقابتی بودن هزینه‌ها در این شهر از کشور کانادا، مقرون‌به‌صرفه بودن هزینه تحصیل در کانادا و رایگان بودن خدمات درمانی، اینجا مکانی بسیار مناسب برای زندگی محسوب می‌شود. در لیستی که مجله Money منتشر کرد، شهر کبک در لیست ‍۱۰ شهر برتر گردشگری آمریکا شمالی قرار دارد.

تورنتو

تورنتو

این شهر که با جمعیتی قریب به ۳ میلیون نفر (طبق آمار سال ۲۰۱۷) پرجمعیت‌ترین شهر کشور کانادا محسوب می‌شود، مرکز استان انتاریو است. تورنتو در جنوب استان انتاریو و در غرب دریاچه انتاریو واقع شده و دارای مساحتی به ابعاد ۶۳۰ کیلومترمربع است. به‌واسطه پیشرفت‌هایی که این شهر داشته، تورنتو به یک قطب اقتصادی تبدیل شده است و به همین دلیل سالانه پذیرای مهاجرین بسیاری از سرزمین‌های مختلف بوده است. این امر باعث شده که در این شهر از کشور کانادا فرهنگ‌های مختلفی کنار هم جمع شوند و در کنار هم زندگی کنند.

مونترال

یکی دیگر از شهرهای استان کبک و دومین شهر بزرگ کشور Canada، مونترال نام دارد. به رغم سکونت تعداد زیادی مهاجر انگلیسی زبان در مونترال، پس از پاریس دومین شهر فرانسوی زبان جهان، این شهر است. شهر مونترال کانادا بزرگ‌ترین مرکز اقتصادی و نیز مرکز فرهنگی استان کبک است که مهاجران زیادی از جمله مهاجران ایرانی را به خود جذب کرده. طبق آمار سال ۲۰۱۷، مساحت ۱۵۴۵ کیلومتر مربعی این شهر، ۷۸/۱ میلیون نفر را در خود جای داده است. با توجه به وجود دانشگاه‌های متعدد در این شهر از جمله دانشگاه‌های مک گیل، کنکوردیا، مونترال و یوکم، این منطقه، منطقه‌ای دانشجو خیز محسوب می‌شود؛ به نحوی که این ناحیه‌ی کشور کانادا از نظر تمرکز دانشجویان تحصیلات عالی، رتبه اول را در بین شهرهای آمریکا شمالی کسب کرده است.

زبان و مذهب رسمی کانادا

زبان و مذهب رسمی کانادا

کانادا کشوری است که دین رسمی ندارد؛ بنابراین فرهنگ ها و ادیان مختلفی در آن وجود دارد. بسیاری از ساکنین Canada ادعا می کنند که مسیحی هستند. در واقع بزرگترین دین در کانادا مسیحیت است. زیرا بیشترین پیروان آن کاتولیکهای رومی هستند. به دلیل مهاجرت افراد زیادی از خاورمیانه، آفریقا و آسیا جوامع بودایی، سیک، هند و مسلمان در آن گسترش یافته است.

فرهنگ های مذهبی منحصر به فردی مانند ایمان بهایی، کلیسای انجنیری، یهودیت، قبطیان، ادیان ملل اول و … در کانادا وجود دارند. همچنین زبان رسمی این کشور انگلیسی و فرانسوی است.

آب‌وهوای کشور کانادا

آب‌وهوای کشور کانادا

مناطق شمالی این کشور از آنجایی که در مجاورت نواحی قطبی است، دارای آب‌وهوایی سرد و خشن است. بر خلاف مناطق شمالی، در مناطق جنوبی کانادا دمای هوا بسیار معتدل‌تر است و در برخی نقاط حتی به ۲۰ درجه بالای صفر هم می‌رسد. به همین دلیل است که بیشتر جمعیت این کشور، در نواحی جنوبیِ همجوار با مرز ایالات متحده سکونت دارند.

سخن پایانی

Canada کشوری پهناور و توسعه‌یافته است. در این مطلب سعی کردیم اطلاعات مختصر و مفیدی را درباره این کشور در اختیار شما قرار دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید