کتاب «‌از حال بد به حال خوب» اثر دیوید برنز/ کتابی کلاسیک که شیوه نوینی از نگرش به زندگی، توام با مثبت‌اندیشی و واقع‌گرایی را آموزش می‌دهد

در این مطلب از آرتیها به اثری پرفروش که روح انسان را متحول می‌کند می‌پردازیم. دیوید برنز (David Burns) تجربیات خود را درباره‌ی درمان شناختی رفتاری، برای نخستین بار در سال ۱۹۸۰ در کتابی با عنوان Feeling Good منتشر کرد. کتابی که مقدمه‌ی آن را آرون بک نوشته بود.

حدود یک دهه بعد، نسخه‌ی تازه‌ای از آن کتاب منتشر شد. این نسخه آن‌قدر تغییر کرده بود که منطقی بود عنوانی تازه (و البته هم‌چنان مشابه کتاب قبل) داشته باشد. عنوان این کتاب، Feeling Good Handbook انتخاب شد. این همان نسخه‌ای است که در ایران با عنوان «‌از حال بد به حال خوب» منتشر شد و تا کنون ده‌ها مرتبه تجدید چاپ شده است.

فراگیر بودن کتاب «‌از حال بد به حال خوب» در حدی است که می‌توان آن را کتابی کلاسیک دانست. کتابی که حتی اگر آن را نخوانده باشیم، به دیدنش در ویترین کتابفروشی‌ها عادت کرده‌ایم و با چهره‌ی آن، بیگانه نیستیم.

کتاب «‌از حال بد به حال خوب»

درباره کتاب «‌از حال بد به حال خوب»

در این کتاب موضوع داشتن حال خوب زیر ذره‌بین روان‌شناسی قرار گرفته است. به‌راستی چگونه می‌توان حال خوب داشت و حال خوب چیست؟ حال خوب در خانه، در کار و به‌طور کلی در زندگی.

دیوید برنز در کتاب «‌از حال بد به حال خوب»، درباره روشی انقلابی و درعین‌حال بی‌نیاز از دارو برای درمان افسردگی صحبت کرده است که شناخت‌درمانی نامیده می‌شود. شناخت‌درمانی می‌تواند ما را از تفسیرهای غلط درباره اتفاقات زندگی روزمره و احوالات بد گذرا دور نگاه دارد. این کتاب به ما شیوه نوینی از نگرش به زندگی، توام با مثبت‌اندیشی و واقع‌گرایی را آموزش دهد.

برنز در این کتاب آموزش‌ها و تمریناتی مرتبط با شناخت‌درمانی به شما ارائه می‌کند. با کمک آن‌ها بتوانید احساسات خود را مؤثرتر بازگو کرده، افکار و احساسات دیگران را بهتر بشنوید و درک کنید.

شناخت درمانی

شناخت روحیه، احساس خوب: راه غلبه بر افسردگی و رسیدن به عزّت نفس، احساس اطمینان: غلبه بر اضطراب، ترس، و فوبیا، چگونه با ارتباط بهتر روابط بهتر ایجاد کنیم، دارودرمانی و ویژه درمانگرها و بیماران کنجکاو: سرکردن با بیماران دشوار، بخش‌های این کتاب‌اند که شما را پله‌پله با شناخت‌درمانی راه استفاده از آن برای داشتن روحیه و زندگی بهتر، آشنا می‌کنند.

برنز مانند سایر متخصصان شناخت درمانی و CBT معتقد است که بسیاری از مشکلات ما در الگوی تفکر ما، خصوصاً افکار اتوماتیک ما ریشه دارند. افکاری که به سادگی به ذهن ما خطور می‌کنند و کنترل احساسات و رفتارمان را در اختیار می‌گیرند. CBT سبکی نیست که همه آن را بپسندند و به سادگی با آن کنار بیایند، اما می‌توان گفت اگر با درس‌های بالا (خصوصاً افکار منفی و تکنیک ABC) احساس راحتی کرده باشید، کتاب «‌از حال بد به حال خوب» را دوست خواهید داشت.

آلبرت الیس

نظر افراد معروف درباره کتاب «‌از حال بد به حال خوب» 

آنتونی بیتس، روان‌شناس بالینی، آن را «دستاوردی شگفت‌انگیز و بهترین در دسته‌ی خود» توصیف کرده و آلبرت الیس، روان‌شناس معروف، این اثر را «واضح، نظام‌مند و موثر» می‌نامد. ژاکلین پرسنز (Jacqueline Persons) -مدیر مرکز درمان cbt و استاد بالینی در گروه روانشناسی دانشگاه کالیفرنیا درباره‌ی این اثر می‌گوید: «این کتاب برای هرکسی که دچار پریشانی عاطفی شده، بسیار ارزشمند است. دکتر برنز در این کتاب صد‌ها تمرین مفید را به شیوه‌ی تکرارنشدنی خود ارائه می‌‌کند.»

همچنین روزنامه‌ی usa today این کتاب را «راهنمایی بی‌بدیل برای مقابله با ترس، اضطراب، حملات پانیک، تنبلی و مشکلات ارتباطی» معرفی کرده و مجله‌ی The Observer آن را «انجیلِ رویکرد cbt» خوانده است. ماروین گلدفرید (نویسنده، روان‌شناس و روان‌پزشک) این کتاب را «ارزشمند» می‌داند. او در ادامه می‌گوید: «دکتر برنز برای اضطراب، مشکلات ارتباطی و… رهنمودهای عملی و واضحی را برای ما فراهم کرده است.»

دیوید برنز

نویسنده کتاب «‌از حال بد به حال خوب»

دیوید برنز (به انگلیسی: David D. Burns) (متولد ۱۹ سپتامبر ۱۹۴۲) روانپزشك، شناخت درمانگر و استاد بازنشسته در بخش روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد و نویسنده کتاب‌های پرفروش روانشناسی است. در ایران چند کتاب از وی ترجمه شده‌ است. از جمله این آثار کتاب‌های Feeling Good: The New Mood Therapy (در ایران با عنوان‌های “افسردگی چرا” و “روانشناسی افسردگی” و “احساس خوب: روش جدید درمان خلق و خو”) و The Feeling Good Handbook (در ایران با عنوان “از حال بد به حال خوب”) شهرت و محبوبیت بیشتری در ایران دارد. برنز از روش رفتاردرمانی شناختی که توسط روانپزشک مشهور آرون ت. بک مطرح شد، بهره می‌برد. وی در طول دهه ۱۹۸۰ به بهترین نویسنده پرفروش تبدیل شد و محبوبیت یافت.

دیدگاهتان را بنویسید