کتاب «زندگی خود را طراحی کنید» اثر بیل بورنت و دیوید ایوانس، به شما می‌آموزد تا در زندگی خود مانند یک طراح فکر کنید

در این مقاله از آرتیها به سراغ کتابی برای علاقه‌مندان به کسب مهارت زندگی می‌رویم. کتاب «زندگی خود را طراحی کنید» با عنوان فرعی چگونه زندگی خوب و شادی برای خود بسازیم، یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال ۲۰۱۶ میلادی در آمریکا است. موضوعات این کتاب بیشتر درمورد راهنمای شغلی، مهارت زندگی، خودشناسی، ابعاد طراحی و اجتماعی و تصمیم­ گیری است. این کتاب نوشته بیل بورنت و دیوید ایوانس، اساتید دانشگاه استنفورد آمریکا است.

کتاب «زندگی خود را طراحی کنید» چه چیزی به ما می‌آموزد؟

این کتاب می‌خواهد به ما بگویید که ما باید در زندگی خود نیز مانند یک طراح فکر کنیم. به این صورت که قبل از اینکه بتوانید طراحی زندگی را انجام دهید، باید یاد بگیرید که مانند یک طراح فکر کنید. در این جا نویسندگان این کتاب موضوعی را ارائه داده اند. این موضوع که به بیان این افراد بوده است عبارت است از:

طراحان به راه خود فکر نمی‌کنند. طراحان راه خود را به جلو می‌سازند.

۱- طراحان به راه خود فکر نمی‌کنند. طراحان راه خود را به جلو می‌سازند. حال معنی این جمله  چیست؟ این بدان معناست که شما فقط قرار نیست رویاپردازی های سرگرم کننده زیادی داشته باشید که هیچ ارتباطی با دنیای واقعی یا شما واقعی ندارند. شما قرار است چیزهایی بسازید (ما آنها را نمونه اولیه می‌نامیم)، چیزهایی را امتحان کنید، و در این فرآیند لذت زیادی ببرید.

۲- مورد بعدی در این زمینه این است که آیا تغییر شغلی می‌خواهید؟ این کتاب به شما کمک می‌کند تا آن تغییر را ایجاد کنید، اما نه با نشستن در تلاش برای تصمیم ‌گیری درباره اینکه این تغییر چه خواهد بود. ما به شما کمک می‌کنیم مانند یک طراح فکر کنید و آینده خود را، نمونه به نمونه اولیه بسازید.

ما به شما کمک خواهیم کرد تا با همان کنجکاوی و همان خلاقیتی که منجر به اختراع ماشین چاپ، لامپ و اینترنت شد، به چالش‌های طراحی زندگی خود بپردازید. این ممکن است کمی ملودراماتیک به نظر برسد، اما بسیاری از مردم به ما می‌گویند که این توصیف خوبی از زندگی آنها است. حتی کسانی که به اندازه کافی خوش‌شانس هستند که شغلی را که دوست دارند پیدا کنند، اغلب متوجه می‌شوند که ناامید هستند و برای طراحی زندگی متعادل مشکل دارند. وقت آن است که متفاوت فکر کنید، در مورد همه چیز.

ز کنجکاوی خودتان استفاده کنید و در مورد خودتان یاد بگیرید

چند نکته از کتاب

  • از کنجکاوی خودتان استفاده کنید و در مورد خودتان یاد بگیرید: جایی که الان هستید، چیزهایی که برای شما مهم است، چیزهایی که به شما انرژی و حس اشتیاق می‌دهد. به چهار جنبه زندگیتان نگاه کنید: کار، تفریح، سلامتی و عشق. از این دانش استففاده کنید تا قطب‌نمای خودتان را بسازید. چیزی که به شما کمک می‌کند به سمت ستاره‌های شمال حرکت کنید و موفق شوید!
  • قضاوت را به تعویق بیاندازید و ایده‌های متعددی ایجاد کنید: حتی احمقانه‌ترین ایده‌ها! بقیه آدم‌ها را درگیر فرایند کنید و این کار را به صورت مشارکتی انجام دهید. طراحی عالی به وسیله تیم انجام می‌شود، نه یک نفر.
  • دست به کار شوید: چیزهای کوچک را آزمایش کنید و نسخه نمونه بسازید. سعی کنید بفهمید با ساختن نمونه اولیه و درگیر کردن افراد دیگر چه اتفاقی می‌افتد و چه چیزی موثر است. برای مثال مصاحبه با تعدادی از آدم‌ها که ممکن است همان کاری که شما برای زندگیتان تصمیم گرفتید انجام دهید، آن‌ها انجام داده‌اند.
  • تیم (یا جمع) حمایتگر خودتان را بسازید: تیمی با چنین ترکیبی: مربی‌ها، دوستان و هر کس دیگری که فکر می‌کنید دوست دارد مثل شما زندگیش را طراحی کند. تلاش‌های دسته‌جمعی به افزایش تاثیر یک زندگی طراحی‌شده خوب کمک می‌کند.
  • آن زندگی که طراحی کردید، زندگی کنید: نه فقط در انتهای مسیر، بلکه در زمانی که مشغول طراحی زندگی هستید، همه فرصت‌هایی را که پیش رویتان است، امتحان کنید، درگیرشان شوید و ارتقایشان بدهید.
معرفی نویسندگان کتاب «زندگی خود را طراحی کنید»

معرفی نویسندگان کتاب «زندگی خود را طراحی کنید»

بیل بورنت (Bill Burnett)، مدیر اجرایی برنامه ی طراحی در دانشگاه استنفورد است. بورنت از همان دوران کودکی به طراحی ماشین و هواپیما علاقه مند بود و پس از ورود به دانشگاه، این کار را به صورت حرفه ای دنبال کرد. او در طی سی سال فعالیت حرفه ای خود، چند هزار دانشجوی طراحی را تعلیم داده و برای پنج شرکت بزرگ طراحی در دنیا کار کرده است.

دیوید ایوانس (David Evans)، سخنران، مشاور مدیریت و یکی از بنیان گذاران شرکت Electronic Arts است. ایوانس در ابتدا در دانشگاه استنفورد به تحصیل در رشته ی زیست شناسی دریایی پرداخت اما بعد از مدتی به مهندسی مکانیک تغییر رشته داد. او پس از مدتی به شرکت Apple پیوست و بر روی محصولاتی چون ماوس ها و پرینترهای لیزری کار کرد. زمانی که رئیسش، شرکت Apple را به منظور تأسیس Electronic Arts ترک کرد، ایوانس نیز به همراه او به عنوان معاون مدیرعامل در بخش استعدادیابی به این شرکت جدیدالتأسیس پیوست.

بیل بورنت و دیوید ایوانس ، سالها مدرس دوره طراحی زندگی در دانشگاه استنفورد بوده‌اند. آنها در مدت بیش از ۱۵ سال با ۲۰۰۰ دانشجو مبانی این کتاب را تمرین کرده‌اند و از قضا این دوره یکی از دوره‌های بسیار پرطرفدار در دانشگاه استنفورد هم هست. البته بعدها علاوه بر تدریس این دوره در استنفورد، این زوج نویسنده، به تدریس آزاد این دوره برای غیردانشجویان هم پرداخته‌اند.

در آخر

کتاب «زندگی خود را طراحی کنید» منابع اضافه‌ی زیادی برای مطالعه معرفی کرده، تمرین‌های مختلفی در آن وجود دارد و ایده‌هایی در آن مثال زده شده که به هر کسی کمک می‌کند راحت‌تر در این مسیر راهش را پیدا کند. پیشنهاد می کینم حتما این کتاب را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید