گروهی از بازیگران که در انیمیشن «آخرین داستان» به کارگردانی اشکان رهگذر صداپیشگی کردند/ «آخرین داستان» روایتی از شاهنامه فردوسی

به نقل از آریتها در استودیوهای بزرگ انیمیشن‌سازی جهان، خیلی پیش‌تر از آنکه یک کاراکتر را به اجرای نهایی برسانند به صدای آن فکر می‌کنند. معمولا بیشتر بازیگران بزرگ دنیای هالیوود سابقه صداپیشگی به جای شخصیت‌های کارتونی را دارند. از میان این بازیگران بسیاری در کار دوبله انیمیشن باقی ماندند و برخی دیگر تنها تجربه‌هایشان به یک یا دو فیلم محدود می‌شود. معمولا بازیگران ویژگی‌های بازی خود را به شخصیتی که به جای آن صحبت می‌کنند، می‌دهند و به همین دلیل صداپیشگی در نقش یک کاراکتر می‌تواند برای یک بازیگر هم سخت و هم ماندگار باشد.

در ایران هم طی دو دهه اخیر که ساخت انیمیشن‌های سینمایی و تلویزیونی سرعت و گسترش بیشتری پیدا کرده، بسیاری از سازندگان علاقه به حضور بازیگرانی چهره و شناخته شده به عنوان صداپیشه دارند. البته ناگفته مشخص است که معمولا دوبلورهای حرفه‌ای بهتر از بازیگران، از پس این کار برمی‌آیند. اما به هرحال لیست طولانی از بازیگران هم وجود دارد که تجربه صداپیشگی را در کارنامه خود ثبت کرده‌اند. اما معمولا این تجربه تنها به یکبار محدود شده. در اینجا به یکی از انیمیشن‌های ایرانی پرداخته‌ایم که با حضور بازیگران چهره صداگذاری شده.

انیمیشن «آخرین داستان»

آخرین داستان | اشکان رهگذر | ۹۶ -۱۳۸۷

کار ساخت این انیمیشن از سال ۱۳۸۷ شروع شد و تا سال ۱۳۹۶ به طول انجامید. اشکان رهگذر براساس داستان ضحاک از شاهنامه فردوسی انیمیشن «آخرین داستان» را ساخته و طراحی و ترکیب صدای آن را به علیرضا علویان سپرده. یکی از ویژگی‌های این انیمیشن سپردن صداپیشگی همه نقش‌ها به بازیگران مطرح است. گروهی بزرگ بازیگران که طیف گسترده‌ای از حامد بهداد، لیلا حاتمی و پرویز پرستویی تا ملیکا شریفی‌نیا و فرخ نعمتی را در بر می‌گیرد.

انتخاب صداپیشگان این انیمیشن برعهده تینا پاکروان بود. «آخرین داستان» به موفقیت‌های جهانی زیادی رسید و برای نمایندگی سینمای ایران در اسکار هم انتخاب شد. اما گروه صداپیشگان این انیمیشن یکی از اتفاق‌های قابل توجه در انیمیشن‌سازی داخلی به شمار می‌رود. به برخی از صداپیشگی‌های برجسته این انیمیشن در ادامه پرداخته‌ایم.

پرویز پرستویی

پرویز پرستویی / جمشید شاه

پرستویی از دهه ۷۰ به گویندگی و دکلمه در میان آلبوم‌های موسیقی رو آورد. او حتی یک آلبوم هم به صورت صوتی درباره زندگی خودش منتشر کرد. پس از آن در مستندهای مختلف هم صداپیشگی می‌کرد. اما ورود او به دنیای صداپیشگی انیمیشن با «جمشید و خورشید» شکل گرفت. پرستویی در این فیلم صداپیشه دو نقش منجم و کارام بود. این تجربه بار دیگر برای پرویز پرستویی در اواخر دهه ۸۰ تکرار شد و در انیمیشن «آخرین داستان» بازهم در دو نقش تهماسب پادشاه اساطیری ایران و ارشیا وزیر دربار جمشیدشاه، صداپیشگی کرد.

لیلا حاتمی

لیلا حاتمی / شهرزاد

انیمیشن «آخرین داستان» یک راوی دارد که به گفته کارگردان آن نماد ایران هم است. این شخصیت شهرزاد دختر جمشیدشاه است که پس از مرگ پدر از بحران‌های به وجود آمده می‌گوید. انگار اشکان رهگذر برای این شخصیت دنبال صدایی ملیح و آرام می‌گشته که پس از مدتی لیلا حاتمی می‌پذیرد تا به جای این نقش صداپیشگی کند. البته بعد از این تجربه او دوبار دیگر هم تجربه صداپیشگی را به عنوان گوینده و راوی در آثار سینمایی صفی یزدانیان تجربه کرد.

حامد بهداد

حامد بهداد / ضحاک

بهداد چهره شناخته شده دنیای بازیگری است، اما شاید دومین حرفه او که در ذهن مخاطب و طرفدارانش پررنگ است، خوانندگی باشد. او کار با صدا را بلد است و به همین دلیل در کارنامه کاری‌اش سابقه نریشن‌گویی یا همان گفتارمتن چند مستند به چشم می‌خورد. زمانی که اشکان رهگذر برای ساخت انیمیشن «آخرین داستان» دنبال صدایی برای شخصیت منفی و افسانه‌ای ضحاک می‌گشت، بهداد گزینه‌ای بود که نظرش را جلب کرد. «آخرین داستان» سال ۱۳۹۷ و حدودا یک دهه پس از شروع ساخت در جشنواره‌های داخلی و خارجی به نمایش درآمد و صدای حامد بهداد به عنوان صداپیشه یکی از نقش‌های اصلی این فیلم به گوش مخاطب رسید.

اشکان خطیبی

اشکان خطیبی / آفریدون

اشکان خطیبی سال‌ها است که در کنار بازیگری، خوانندگی را هم به صورت حرفه‌ای انجام می‌دهد و تمرین صدا یکی از فعالیت‌های همیشگی او است. اما در زمینه صداپیشگی او تنها یکبار در انیمیشن «آخرین داستان» این تجربه را داشته. در این انیمیشن خطیبی در نقش آفریدون صحبت می‌کرد، شخصیتی که در واقع بیشتر بار داستان بر دوش او بود و در نهایت همراه کاوه بر ضحاک پیروز می‌شوند.

اکبر زنجانپور

اکبر زنجانپور / کاوه آهنگر

یکی دیگر از چهره‌های بازیگری که سابقه کار دوبله حرفه‌ای را در کارنامه دارد، اکبر زنجانپور است. او در سال‌های دور، صداپیشگی به جای کاراکتر مشهور جبارسینگ در فیلم هندی «شعله» را برعهده داشته. همچنین سال‌ها در نمایش‌های رادیویی حضور پیدا کرده و توانایی استفاده از صدا را در کارنامه خود دارد. شاید همین سابقه او بود که سازندگان انیمیشن «آخرین داستان» را به سمت انتخاب زنجانپور برای صداپیشگی مهم‌ترین کاراکتر این فیلم کشاند. او در «آخرین داستان» بر روی شخصیت کاوه آهنگر صحبت کرده.

باران کوثری

باران کوثری / ماندانا

باران کوثری از بازیگران سنیمای ایران است که از کودکی در این حرفه حضور داشته و حتی چند اثر در ژانر کودک هم کار کرده. اما تجربه صداپیشگی انیمیشن تنها یکبار برای او اتفاقا افتاد و آن در فیلم «آخرین داستان» است. او در این انیمیشن در نقش ماندانا معشوقه آفریدون صحبت می‌کند. نقشی که آن را در کنار اشکان خطیبی گوینده نقش آفریدون تجربه کرده.

دیدگاهتان را بنویسید