گلایه‌های ابراهیم عامریان تهیه‌کننده فیلم «فسیل» از انتشار نسخه‌ی غیرقانونی اما باکیفیت این فیلم/ «مجبور شدیم فیلم را اکران آنلاین کنیم»

به نقل از آرتیها ابراهیم عامریان، تهیه‌کننده فیلم «فسیل» گفته قصد داشته‌اند اکران این فیلم را تا نوروز ۱۴۰۳ ادامه دهند تا رکورد فیلم «عقاب‌ها» را بعد از چهل سال بشکنند اما انتشار نسخه غیرقانونی و با کیفیت «فسیل» باعث شده تصمیم بگیرند به سرعت آن را روانه اکران آنلاین کنند. او گفته نسخه‌ای که به صورت غیرقانونی منتشر شده، دقیقا همان نسخه‌ روی پرده سینماهاست و به همین دلیل نگران امنیت فیلم‌ها در سینماها شده است.

عامریان

دلیل اکران آنلاین فیلم «فسیل»

فیلم «فسیل» به کارگردانی کریم امینی درحالی پس از گذشت یک سال وارد اکران آنلاین شد که توانسته بود رکوردهای زیادی را جابه‌جا کند. این فیلم با ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار مخاطب، ۳۲۳ میلیارد فروش کرد و نامش به عنوان دومین فیلم پرمخاطب سینمای ایران به ثبت رسید. ابراهیم عامریان، تهیه‌کننده فیلم فسیل در گفت‌وگویی دلیل اکران آنلاین زودهنگام این فیلم را توضیح داده است.

عامریان در این باره گفت: «برنامه‌ریزی ما برای اکران آنلاین این فیلم، عید نوروز ۱۴۰۳ بود اما متأسفانه نسخه‌ای باکیفیت از فیلم به‌صورت غیررسمی منتشر شد. همچنان از طریق پلیس فتا پیگیری مراجع پخش این نسخه هستیم. هنوز نمی‌دانیم دقیقا چه اتفاقی باعث قاچاق این فیلم شد، اما به دلیل این اتفاق، مجبور شدیم فیلم را به سرعت اکران آنلاین کنیم. به دلیل تعهدی که به سکوی پلتفرم داشتیم، در کمتر از ۲۴ ساعت فیلم به اکران آنلاین رسید.»

او در پاسخ به گمانه‌زنی‌هایی که انجام شد گفت: نسخه‌ی غیرقانونی فیلم، ارتباطی با اکران بین‌المللی آن در کشورهای عربی ندارد. او توضیح داد: «تمام نسخه‌هایی که ما برای اکران به خارج از کشور ارسال کردیم، علامت‌گذاری شدند و حداقل نکته‌اش این است که فیلم برای اکران در عمان، زیرنویس عربی داشته است! در حالی که نسخه قاچاق‌شده زیرنویس ندارد.»

تفاوت نسخه قاچاق با اصلی فیلم «فسیل»

تفاوت نسخه قاچاق با اصلی فیلم «فسیل»

عامریان تاکید کرد: «نسخه‌ای که از فیلم ما منتشر شد، دقیقا نسخه‌ای است که در سینماهای داخل کشور در حال اکران است و حتی تبلیغات ابتدایی هم در آن وجود دارد. این نسخه تنها در اختیار سینماها بوده است و حتی لابراتوار ما هم نسخه بدون تبلیغات فیلم را در اختیار دارد!‌ حتی نسخه موجود در شبکه شناسا هم نسخه دی‌سی‌پی بوده و بدون کی‌دی‌ام، قابل استفاده نبوده است. پیگیر سرمنشا این اتفاق هستیم و حدس‌هایی هم می‌زنیم، اما امیدواریم اشتباه کرده باشیم.

اگر آنچه حدس می‌زنیم برای‌مان اثبات شود، قطعا باید گفت همه سینما در خطر است. این اتفاق بسیار بدی برای همه سینمای ایران است که شاید به تعطیلی کامل فرآیند اکران منتهی شود. حتما باید برخی از سرورهای مربوط به اکران در سینمای ایران تعویض شود. در غیر این صورت، من نوعی، قطعا دیگر فیلمی را در سینمای ایران اکران نخواهم کرد.»

فیلم «فسیل»

میزان فروش

تهیه‌کننده «فسیل» درباره تاثیر لو رفتن نسخه قاچاق این فیلم بر میزان فروش آن در سینماها گفت: «تلاش ما این بود که در زمینه مجموع مخاطبان بتوانیم رکورد فیلم «عقاب‌ها» را هم بزنیم. البته منظور یک فیلم خاص نیست، اما رقابت همیشه شیرین است. دوست داشتیم فیلم‌مان عنوان پرمخاطب‌ترین فیلم بعد از انقلاب را هم به دست بیاورد.

فیلم «عقاب‌ها» بیش از ۴۰ سال است که این رکورد را در اختیار دارد و این یک افتخار برای عوامل آن است. این رکوردی است که اگر ما بدست بیاوریم، روزی که فیلم دیگری هم بیاید و آن را از ما بگیرد، خوشحال هم می‌شویم. ما تا چند قدمی به این رکورد هم رفتیم، اما متاسفانه نگذاشتند که به آن برسیم. حالا چه عمدی بود و چه غیرعمدی، این اتفاق باعث شد که این رکورد را به‌دست نیاوریم.»

فیلم «فسیل» به کارگردانی کریم امینی درحال حاضر در پلتفرم فیلیمو به صورت آنلاین اکران شد.

دیدگاهتان را بنویسید