گلایه ارژنگ امیرفضلی از مهران مدیری و پاسخ مدیری به او/ ارژنگ امیرفضلی: «مهران مدیری میگه همه‌اش کار من بوده، از عظمتش کم نشه»

به نقل از آرتیها بعد از اظهارات ارژنگ امیرفضلی درمورد اینکه مهران مدیری تمام موفقیت «ساعت خوش» را به خودش مرتبط می‌داند و اهمیتی برای نویسنده‌های مجموعه‌هایش قائل نیست، ویدئویی از مهران مدیری منتشر شد که در آن تاکید داشت در موفقیت تمام آثارش فقط ۳۰ درصد سهم دارد و اگر «ساعت خوش»، «پاورچین»، «مرد هزارچهره»، «قهوه تلخ» و … آثار موفقی از آب درآمده‌اند به خاطرایده‌های خلاقانه پیمان و مهراب قاسم‌خانی، ارژنگ امیرفضلی، داوود اسدی، خشایار الوند، امیر مهدی ژوله و … بوده است.

گلایه ارژنگ امیرفضلی از مدیری

گلایه ارژنگ امیرفضلی از مدیری

نصرالله رادش هفته گذشته در برنامه ستاره بازی گفت که حداقل۴۰ درصد از موفقیت «ساعت خوش» مدیون ارژنگ امیرفضلی و مرحوم داوود اسدی است. امیرفضلی هم در پاسخ به او در صفحه اینستاگرامش نوشته: «عزیزم قربون صداقتت لطف داری ولی مهران مدیری میگه همه‌اش کار من بوده، تو هم بگو کار اون بوده، یک وقت ناراحت نشه از عظمتش کم نشه غصه می‌خوره.»

بعد از انتشار اظهارنظر امیرفضلی، از روز دوشنبه بیست و چهارم اردیبشهت ویدیوی کوتاهی از صحبت‌های مهران مدیری در فضای مجازی دست‌به‌دست می‌شود که نشان می‌دهد خود این کارگردان، بخش مهمی از موفقیت مجموعه‌هایش را مدیون خلاقیت و ایده‌های خوب نویسنده‌های آثارش می‌داند. این ویدئو متعلق به سال‌ها قبل است اما از جهت قدردانی از نویسنده‌های آثارش قابل اهمیت است.

ارژنگ امیرفضلی

مهران مدیری درباره دلایل موفقیت «ساعت خوش» گفت: «آن زمان ارژنگ امیرفضلی، داوود اسدی و حتی سعید آقاخانی نویسنده‌های اصلی ما بودند و تفکرشان بسیار جلوتر از زمانه خودشان بود. الان که می‌بینم می‌توانم بگویم هیچ‌یک از آنها کارهای من نیستند.»

درباره اهمیت حضور پیمان و مهراب قاسم‌خانی در پروژه‌های موفقی که تولید کرد هم توضیح داد: «شب‌های برره، مرد هزارچهره، مرد دو هزارچهره، پاورچین و خلاصه تمام آثاری که در آن دوره خیلی ماندگار بودند به شدت مدیون پیمان و مهراب قاسم‌خانی هستند. من شاید فقط یک نقش ۳۰ درصدی دارم. این حقیقتی است که هیچ‌کس بهتر از من نمی‌داند.»

موفقیت آثار مدیری

موفقیت آثار مدیری

مدیری در ادامه گفت: «درست است که درباره ایده‌های مختلف باهم گپ می‌زدیم. اما اصل این ایده‌های اولیه و عجیب و همچنین تمام اصطلاحاتی که ماندگار شد، متعلق به پیمان و مهراب است. اگر آنها نبودند اصلا این مجموعه‌ها اینطوری شکل نمی‌گرفت. من شاید دربخش دکوپاژ و بازی گرفتن از بازیگران و ضبط و تولید خیلی موثر بودم. اما فکر اولیه ساخت یک شهر خیالی به اسم برره یا جذابیت‌های بخش‌های اداره پاورچین و … همه از ایده‌های پیمان و مهراب است و کسی نمی‌تواند منکر آنها شود.»

مدیری درباره موفقیت قهوه تلخ هم توضیح داد: ««قهوه تلخ» به شدت مدیون متن‌های درجه یک خشایار الوند و امیرمهدی ژوله است. این دو نفر بار ۱۴۰ قسمت قهوه تلخ به آن سختی را به دوش کشیدند. سخت بود بتوانی انقدر خوب برای ۳۰-۴۰ بازیگر قصه‌پردازی کنی و متن بنویسی. من همیشه به نویسنده‌هایم وابسته بودم و اینطور نبود که آنها به من نیاز پیدا کنند.»

این کارگردان درباره اینکه چرا از یک جایی به بعد همکاری‌اش با پیمان و مهراب قاسم‌خانی متوقف شده هم گفته: «از یک جایی پیمان حس کرد خودش دوست دارد برود فیلم بسازد و کار کند که تصمیمش کاملا برایم قابل احترام بود.»

دیدگاهتان را بنویسید