انیمیشن «مهاجرت»(Migration) تازه‌ترین محصول ایلومینیشن/ انیمیشنی که در آن مفهوم، اهمیت و الویت داشتن خانواده بسیار پررنگ است

در این مطلب از آرتیها نقد انیمیشن «مهاجرت» را بخوانید. انیمیشن «مهاجرت»(Migration) تازه‌ترین محصول ایلومینیشن، همان کمپانی انیمیشن‌سازی زیرمجموعه‌ی یونیورسال پیکچرز است که با «من نفرت‌انگیز» (Despicable me)، در واقع با شخصیت‌های مینیون آن، نامش بر سر زبان‌ها افتاد. کمپانی‌ای که به نظر می‌رسد از بسیاری لحاظ از پیشگام خود دیزنی الهام گرفته و حالا تقریباً از آن جلو زده است. آخرین محصول نسبتاً موفق دیزنی «افسون» (Encanto) در سال ۲۰۲۱، از قسمت دوم مجموعه «آواز» ایلومینیشن فروش به‌مراتب کمتری داشت. دیزنی به نظر می‌رسد در دام فرمول‌ها و الگوهای سنتی خودش گرفتار شده و کفگیر خلاقیتش هم به ته دیگ خورده است. وقتی محصول سال ۲۰۲۳ هر دو کمپانی را کنار هم قرار می‌دهیم، باز هم ایلومینیشن با انیمیشن «مهاجرت» از دیزنی با انیمیشن ناامیدکننده «آرزو» (Wish) جلوتر است.

خلاصه و صداپیشه‌گان انیمیشن «مهاجرت» (Migration)

خلاصه و صداپیشه‌گان انیمیشن «مهاجرت» (Migration)

سال ۲۰۲۳ چند انیمیشن پر سر و صدا داشت که هیچ‌یک توقعات را برآورده نکرد. خواهر دیزنی، پیکسارِ عمدتاً محبوب سال‌های اخیر هم با انیمیشن بلندپروازانه «بنیادین» (Elemental) نتوانست مثل سال‌های قبل بدرخشد. انیمه آقای میازاکی که حتماً شاهکاری دیگری از استاد است، هنوز مانده تا بیاید. تا آن روز می‌توان گفت «مهاجرت» دست‌کم سرگرم‌کننده‌ترین انیمیشن جریان اصلی سال ۲۰۲۳ بوده است. در ادامه‌ قصه‌های حیوانات انسان‌نما یا سخنگوی ایلومنیشین، «مهاجرت» درباره یک خانواده از مرغابی‌های سبز است که در برکه‌ای یک گوشه‌ برای خودشان زندگی می‌کنند. پدر خانواده به شدت محافظه‌کار است و از خروج از محدوده برکه واهمه دارد. او برای بچه‌هایش همان ابتدا قصه‌ای درباره خروج بچه‌مرغابی‌ها از خانه‌شان و مواجهه با دشمنان و قاتلان تعریف می‌کند تا آرزوی پرواز را از سرشان بیرون کند.

صداپیشه‌گانی چون الیزابت بنکس (Elizabeth Banks)، کمیل نانجیانی (Kumail Nanjiani)، تریسی گزال (Tresi Gazal)، کیگن مایکل کی (Keegan-Michael Key)، دنی دویتو (Danny DeVito) و کسپر جنینگز (Caspar Jennings) در انیمیشن Migration هنرنمایی می‌کنند. این انیمیشن توانست نظرات مثبت نسبتا زیادی را به خود اختصاص دهد و انیمیشنی خوب و آموزنده برای خانواده و کودکان به شمار می‌رود.

نقد انیمیشن «مهاجرت»

نقد انیمیشن «مهاجرت»

مفهوم خانواده در انیمیشن Migration بسیار پررنگ است. خانواده‌ در این انیمیشن نقش بنیادی دارد. هر آموزشی که به جوجه اردک‌ها منتقل می‌شود از طریق والدین اتفاق می‌افتد. حتی تاثیر بی‌احترامی و خشم والد به فرزند را می‌توان در واکنش‌های بعدی فرزندان مشاهده کرد. شیطنت‌های جوجه اردک‌ها درست زمانی که به نصیحت‌های مادر و پدر گوش نمی‌دهند تاوانی به همراه خواهد داشت و همچنین سختگیری‌های بی‌دلیل خانواده به ویژه در انیمیشن مورد نظر، پدر اردک ها، ارتباط بین او با فرزندان را خصمانه و عجین با اندوه رقم می‌زند.

در واقع Migration پندی است برای کودکان تا بدانند تنها کسانی که امنیتشان را فراهم می‌کند و آموزش اولیه را به آنان می دهند قطعا خانواده هستند و بلعکس والدین نیز می‌فهمند که نباید در مقابل شجاعت و هیجان کودکان سد سازی کنند. در نهایت همه افراد به این نتیجه می‌رسند که تنها با اعتماد و احترام متقابل است که خانواده‌ای شاد و دوست‌داشتنی شکل می‌گیرد.

بارها که اعضای این خانواده به مشکل یا در بسته‌ای می‌خورند، تنها با همدلی یکدیگر و همفکری اعضای خانواده است که می‌توانند از منجلاب این مشکل‌ها رهایی پیدا کنند. چه بسا که اعضای این خانواده اردکی بارها نزدیک به آسیب و مرگ بودند و تنها راه نجاتشان فقط در همدلی با یکدیگر نهفته شده است. بنابر این پیام واضح این انیمیشن اهمیت و الویت داشتن خانواده می‌باشد.

«مهاجرت»

در آخر

موضوع اصلی مسئله پدر و پسری است، و اینکه یک قدم باید پدر به سمت پسر بردارد و یک قدم هم پسر به سمت پدر، تا خانواده در وضعیت سالم قرار بگیرد. درس اهمیت پرواز به‌رغم خطرات اجتناب‌ناپذیر هم چیز تازه‌ای نیست. دیزنی سال‌هاست که دارد همین یک حرف را می‌زند. نقد انیمیشن «مهاجرت» را با این نکته به پایان می‌بریم که شاید از بهترین انیمیشن‌های جهان نباشد اما با وجود تکراری بودن، سرگرم‌کننده است. هم موفق می‌شود چند جا خنده بگیرد، هم با اینکه می‌دانی قصه پایان خوشی خواهد داشت، کنجکاوت می‌کند ببینی که بالاخره این پرندگان مهاجر به مدینه فاضله‌شان می‌رسند یا نه. شاید اگر این انیمیشن ایرانی بود، با این مصرع از شعر فروغ به پایان می‌رسید: «پرواز را به خاطر بسپار»، و گوشتخواری هم ممنوع.

دیدگاهتان را بنویسید