Behrouz Vossoughi

به نقل از آرتیها بهروز وثوقی متولد ۲۰ اسفند ۱۳۱۶ در خوی ، بازیگر سینما و تلویزیون می باشد. تا دیپلم بیشتر درس نخواند اما در ۱۸ سالگی اتفاقی وارد عرصه بازیگری شد و با فیلم «قیصر» در ۳۲ سالگی به شهرت رسید و حالا در لس آنجلس زندگی می کند. خلیل وثوقی با نام هنری «بهروز وثوقی» در شهر خوی ، آذربایجان غربی بعنوان فرزند اول خانواده به دنیا آمد و چهار برادر بنام های چنگیز ، بهزاد ، شهراد و فیروز دارد. در ۶ ماهگی به تهران مهاجرت کردند و در خیابان خرمشهر ساکن شدند ، پدرش محمود وثوقی و مادر پاپول جعفرزاده چهراقی نام دارند.

بعد از اینکه ۲ بار در کنکور سراسری رد شد در اداره بهداشت خرمدره زنجان شروع بکار کرد اما بخاطر توهینی که به یکی از بازرس های محلی کرد از کار اخراج شد. در سال ۱۳۳۱ وقتی ۱۵ ساله بود با دیدن فیلم «ولگرد» با بازی مرحوم ناصر ملک مطیعی عاشق بازیگری شد و جرقه رفتن به دنبال این هنر در وجودش شعله ور شد.

شروع فعالیت حرفه ای بازیگری :

به گفتهٔ خودش بهروز وثوقی شخصی به نام مسعود صمدی در سال ۱۳۳۴ در ۱۸سالگی او را مطرح کرد. بازی در نقش‌های متفاوت و شخصیت‌های به‌یادماندنی سینمای ایران مانند داش آکل، سید در گوزن‌ها، مجید ظروف چی در سوته دلان، ممل آمریکایی، زائر محمد (شیر محمد) در تنگسیر، رضا موتوری، ابی نسیه در کندو، دکتر رستگار در سازش، سرهنگ نصرالله در کاروان‌ها وی را تبدیل به یکی از محبوب‌ترین بازیگران تاریخ سینمای ایران کرده‌است.

او از سال ۱۳۳۷ با بازی در فیلم طوفان در شهر ما به سینما آمد و تا سال ۱۳۴۷ در نقش‌های متفاوت اما نه چندان پررنگی ظاهر شد. نخستین فیلم سینمایی مورد توجه او صد کیلو داماد به کارگردانی عباس شباویز در سال ۱۳۴۰ بود. وی در سال ۱۳۴۸ توسط مسعود کیمیایی به فیلم قیصر دعوت شد و این نقطهٔ شروع وی به عنوان یک بازیگر مطرح بود، بازی وی در این فیلم مورد توجه عموم و علاقه‌مندان به سینما قرار گرفت. جوان اول آن سال‌های سینمای ایران در بسیاری از فیلم‌ها به ایفای نقش پرداخته‌است. از جمله فیلم‌های مطرحی که وی در آن به ایفای نقش پرداخته‌است می‌توان به سوته‌دلان، ذبیح، کندو، داش آکل، خاک، بلوچ، تنگسیر، همسفر، ممل آمریکایی، رضا موتوری، دشنه، طوقی، گوزنها، سازش، کاروان‌ها، ملکوت، گرگ بیزار، فرار از تله، قهرمانان و زرین اشاره کرد.

بهروز وثوقی در سال ۱۳۵۷ و قبل از انقلاب اسلامی ایران به آمریکا رفت تا در فیلم «گربه در قفس» ساخته تونی زرین‌دست بازی کند که اقامت او در آمریکا با انقلاب اسلامی مصادف شد. در سال ۲۰۰۰ داوران جشنوارهٔ فیلم سانفرانسیسکو جایزهٔ آکیرا کوروساوا را به عباس کیارستمی اهدا کردند و او نیز به بهروز وثوقی تقدیم کرد. وثوقی بعد انقلاب دوستی خود را با ناصر ملک مطیعی و جمشید مشایخی حفظ نمود و به گفتهٔ خودش فقط با این دو هنرپیشه در داخل کشور در ارتباط بوده است.

هنرپیشهٔ مشهور آمریکایی آنتونی کویین بازیگر نقش حمزه در فیلم محمد رسول‌الله چندین سال رابطهٔ بسیار صمیمانه‌ای با وی در آمریکا داشته‌است. وثوقی در سال ۱۹۷۸ در فیلم کاروان‌ها به همراه آنتونی کوئین و کریستوفر لی به ایفای نقش پرداخت. وی همیشه در قراردادهای خود از عقیدهٔ خاصی برخوردار بود و آن این بود که در فیلمی به‌عنوان نقش اول در ابتدای فیلم اگر نام او نوشته نمی‌شد، در آن فیلم ایفای نقش نمی‌کرد، هرچند این مسئله برای فیلمسازان هم حایز اهمیت بود و باعث پرفروشیِ اثر آن‌ها می‌گردید. در حادثهٔ آتش‌سوزی سینما رکسِ آبادان در مرداد ۱۳۵۷، ازدحام جمعیت برای تماشای فیلم گوزن‌های بهروز بود.

روابط عاشقانه بهروز وثوقی :

بهروز وثوقی در سال ۱۳۵۴ وقتی ۳۸ ساله بود در یک ازدواج پر سر و صدا و جنجالی با خانم فائقه آتشین (گوگوش) ازدواج کرد البته زندگی زوجی با این شهرت و در معرض توجه دوام چندانی نیافت و به طلاق ختم شد. وثوقی برای دومین باری با کتایون امجدی ازدواج کرد که ثمره اش دو فرزند بنام های مهشید و ماهان شد که در حال حاضر در سانفرانسيسکو زندگی میکنند.

جالب است بدانید :

۱۰ خرداد ۱۳۹۷ در پی ابراز علاقه صمیمانه بهروز وثوقی برای بازگشت به کشورش ، ۱۰۰ ها نفر در نامه ای به حسن روحانی خواستکار رفع محدودیت علیه وی شدند. مدتی نیز شهاب حسینی تلاش زیادی کرد تا رضایت برخی مسئولان برای بازگشت این اسطوره به ایران را بگیرد که به ثمر نرسید.

محمود رضوی مشاور محمدباقر قالیباف در مجلس و تهیه کننده سینما اخیرا ادعا کرده بهروز وثوقی بخاطر یک پروند قتل و یک پرونده قاچاق ، خودش به ایران نمی آید. با این حال تاکنون سند برای ادعای خود منتشر نداده اما روزنامه کیهان بازی او در فیلم های ضد ایرانی را علت محدودیت وی برای بازگشت اعلام می کند.

وثوقی در مصاحبه اش گفته است :

برادرانم فیروز، چنگیز و شهرزاد برایم از برادر ناتنی هم بدتر بودند و با جعل سند اموال من را صاحب شدند و حالا ادعای برادری دارند. این ها همگی از پشت به من خنجر زدند ، متاسفم که از اسم من بعنوان برادر سوء استفاده می کنند ، من برادرانی واقعی به این اسامی ندارم.

خیلی زیاد پیگیر فیلم های بعد از انقلاب در ایران نیستم اما چند فیلم از جمله «آژانس شیشه ای» ، «مارمولک» ، «آتش بس» و تعدادی دیگر را دیدم که نام آنها را بیاد ندارم.

هیچگاه تحت تاثیر بازیگری نبودم اما به «مارلون براندو» خیلی احترام می گذاشتم برای اینکه سبک بخصوصی داشت و سبکش هم در تاریخ ماندگار شد.

دوست نداشتم از کسی تقلید کنم اما او را ستایش می کردم و کارهایش را همیشه پیگیر بودم.

خروج من از ایران بخاطر انقلاب نبود ، دو ماه قبل انقلاب من برای اسخت فیلمی با آقای زرین دست به آمریکا رفتم و وقتی در این فیلم بازی کردم انقلاب شد.

بعد از آن هم فکر کردم که اوضاع مناسبی برای بازگشت نیست و بدین ترتیب تا به حال ماندگار شدم.

جوایز بهروز وثوقی :

 • برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در دومین دوره در سال ۱۳۴۸ برای بازی در فیلم قیصر
 • برنده جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۴۹ برای بازی در فیلم رضا موتوری
 • نامزد جایزه مجسمه سپاس بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۰ برای بازی در فیلم داش آکل

جشنواره جهانی فیلم تهران

 • برنده جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در سومین دوره در سال ۱۳۵۳ برای بازی در فیلم گوزن‌ها
 • نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در چهارمین دوره در سال ۱۳۵۴ برای بازی در فیلم کندو
 • نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در پنجمین دوره در سال ۱۳۵۵ برای بازی در فیلم ملکوت
 • نامزد جایزه بز بالدار بهترین بازیگر نقش اول مرد در ششمین دوره در سال ۱۳۵۶ برای بازی در فیلم سوته دلان

بین المللی

 • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین‌المللی فیلم تاشکند برای بازی در فیلم داش آکل ۱۹۷۱
 • برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم دهلی برای بازی در فیلم تنگسیر ۱۹۷۴
 • جایزه یک عمر دستاورد هنری جشنواره بین‌المللی فیلم سان فرانسیسکو ۲۰۰۶
 • جایزه یک عمر فعالیت هنری جشنواره فیلم توکیو فیلمکس ۲۰۱۲
 • جایزه یک عمر فعالیت هنری برای بازی در فیلم فصل کرگدن جشنواره بین‌المللی فیلم تسالونیکی ۲۰۱۲

آثار ماندگار بهروز وثوقی :

بهروز وثوقی در آثار کارگردانان نامداری چون ساموئل خاچیکیان، ناصر تقوایی، امیر نادری، فریدون گُله، مسعود کیمیایی، خسرو هریتاش، علی حاتمی، ژان نگولسکو، رضا بدیعی، شیرین نشاط، جیمز فارگو، بهمن قبادی، جلال مقدم و شاپور قریب ایفای نقش کرده‌است.

وی همچنین با بازیگران نامداری چون کامرون میچل، کریستوفر لی، آنتونی کویین، پوری بنایی، داریوش اسدزاده، جمشید مشایخی، رضا کرم‌رضایی، پرویز فنی‌زاده، فروزان، عزت‌الله انتظامی، پرخیده، گوگوش، مونیکا بلوچی، لیلا فروهر، شهره آغداشلو، ناصر ملک‌مطیعی، فرامرز قریبیان، رضا بیک ایمانوردی، شهلا ریاحی، پروین خیربخش، نوری کسرایی، فخری خوروش، جنیفر اونیل، محمدعلی کشاورز، بهزاد فراهانی، گلشیفته فراهانی، فرزانه تأئیدی، ایرج قادری، داود رشیدی، جیمز کارن، استوارت ویتمن، الکه زومر، بهمن مفید، جعفر والی، اکبر مشکین، ایرن زازیانس، کورنبرگ ریس و جف دانیلز هم‌بازی بوده‌است.

بهروز وثوقی از ستایش‌شده‌ترین بازیگران ایران است. آخرین اثر بهروز وثوقی در صحنهٔ تئاتر در ایران، بازیگری در نمایشنامهٔ موضوع جدی نیست از لویی جی پیراندلو، نویسندهٔ بنام ایتالیایی به ترجمه و کارگردانی ایرج انور بود که در تابستان ۱۳۵۷ در انجمن ایران و آمریکا به اجرا درآمد و نقش مقابل او را شهره آغداشلو به عهده داشت. تلویزیون ملی ایران این نمایش را به کیفیت عالی ضبط کرد اما هرگز پخش نشد. خسرو شکیبایی، بهمن قبادی و عباس کیارستمی از بهروز وثوقی بارها به‌عنوان کسی که دیدن فیلم‌هایش آن‌ها را به سینما علاقه‌مند کرده‌است یاد کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید