سفر به مصر، کشور اهرام ها

در این مقاله از آرتیها به گردش در کشور مصر بیابانی و در عین حال بارانی و دیدنی می‌رویم. مصر کشوری در شمال شرق قاره آفریقا قرار دارد و از شمال به دریای مدیترانه، از شرق به اسرائیل و خلیج عقبه، از جنوب به سودان و از غرب به لیبی محدود می‌شود.

مسجد

این کشور با بیش از ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت، یکی از پرجمعیت‌ترین کشورها در قاره آفریقا است. زبان رسمی مصر عربی است و اکثریت مردم پیرو دین اسلام که دارای مسجدی معروف به نام مسجد ابن طولونو هستند و عمده تعداد آن‌ها به فرقه سنی تعلق دارند.

کشور مصر یکی از باستان‌ترین تمدن‌های جهان است و تاریخچه‌ای بسیار غنی در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و هنری دارد. این کشور محل بنای اهرام ها و معابد بزرگی مانند کارناک و لوکسور است که همچنان جاودانه‌ترین آثار تاریخی و باستانی را در خود نگهداری می‌کند.

مصر همچنین دارای جاذبه‌های طبیعی فراوانی است، از جمله نیل که به عنوان یکی از بزرگترین رودخانه‌های جهان شناخته می‌شود و این کشور همچنین دارای سواحل زیبایی در سواحل دریای سرخ و دریای مدیترانه است که جذابیت گردشگران بسیاری را دارد و به عنوان یک مقصد گردشگری معروف، هر ساله میزبان میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان استو در عین حال بازدید از مکان‌های جذاب، تجربه صحرایی در صحرای سینا و شمال صحرای صحرای آرابا، تفرج در بازارهای قاهره و تجربه زندگی شبانه شهری در شهرهای بزرگ مصر، تنها بخشی از فعالیت‌های گردشگری در این کشور است.

کاهیره

پایتخت:

پایتخت کشور مصر، شهر کاهیره یا قاهره است. قاهره در شمال شرقی کشور واقع شده و با جمعیتی بالغ بر ۲۰ میلیون نفر، یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان است. کاهیره به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگی، تاریخی و سیاسی است که دارای جاذبه‌های گردشگری بسیار زیادی می‌باشد از جمله معابد قدیمی، موزه‌های باستان‌شناسی و هنرهای مصری قدیم، بازارهای محلی و کشوری، و البته هرم‌های گیزه که یکی از عجایب جهان محسوب می‌شوند.

تاریخچه:

تاریخچه کشور مصر به دوران باستان بازمی‌گردد. Egypt یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های جهان را در خود جای داده است. این کشور پر هیجان با ساخت اهرامها، معابد و آثار تاریخی خود، به یکی از بزرگترین تمدن‌های باستانی تبدیل شده است. در دوران باستان، مصر به عنوان یک امپراتوری قدرتمند شناخته می‌شد و تا قرون وسطی نقش مهمی در تاریخ جهان ایفا کرده است. پس از آن، این سرزمین بیابانی تحت حکومت امپراتوری‌های مختلف بوده است و در سده ۱۹، تحت سلطه امپراتوری بریتانیا قرار گرفت و در سال ۱۹۵۲، نهضت ناصریست به رهبری جمال عبدالناصر بر قدرت آمد و مصر جمهوری شد. در دهه‌های بعد، مصر شاهد تحولات سیاسی و اقتصادی بوده است. امروزه، مصر یکی از کشورهای پرجمعیت و پربازدید از نظر گردشگری در منطقه خاورمیانه می‌باشد.

مناطق گردشگری و زیبای مصر عبارتند از:

اهرام

۱- اهرامها: اهرامهای گیزه، که شامل هرم خفرع، هرم خوفو و هرم میخرینی است، جزء شاهکارهای باستانی زیبا به شمار می‌روند.

۲- دره الملوک: دره‌ای است در غرب نیل که دارای بیش از ۶۰۰ آرامگاه فرعونی است و به عنوان مقبره‌های وادی ملوک شناخته می‌شود.

۳- کارناک: شامل معابد و کاخ‌های فرعونی در نزدیکی نیل است که به عنوان یکی از بزرگترین مجموعه‌های باستانی جهان شناخته می‌شود.

۴- لوکسور: شامل معبدها و آثار باستانی قدیمی هست که در نزدیکی رودخانه نیل قرار دارد که به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

۵- صحرای سینا: منطقه‌ای طبیعی و صحرایی است که شامل کوه‌های قدیمی، کلیساهای قدیمی و سواحل زیبایی مانند شرم‌الشیخ و دهاب است.

دریای سرخ

۶- دریای سرخ: سواحل زیبایی در این منطقه وجود دارد که برای تفرج، شنا و غواصی مناسب است.

۷- دریای مدیترانه: سواحل شمالی مصر به دریای مدیترانه ختم می‌شود و شهرهایی مانند الإسكندرية و مرسى مطروح دارای سواحل زیبا هستند.

۸- قاهره: پایتخت مصر که دارای بازارهای قدیمی، موزه‌ها و آثار باستانی مانند مجسمه صورت نفرتیتی است.

۹- دره نیل: با رودخانه نیل و مناظر طبیعی زیبا، این منطقه برای کشتی‌گردانی و تفرج مناسب است.

۱۰- دره وادی الرئیس: یک دره طبیعی و صحرایی است که دارای تپه‌های شنی و مناظر زیبایی است.

 آبوهوا

آب و هوای کشورمصر:

مصر یک کشور با آب و هوای بسیار خشک و بیابانی است. درصد بسیار کمی از سطح مصر قابل کشاورزی است و بیشترین منابع آبی کشور از رود نیل تأمین می‌شود.

در مصر دو فصل آب وجود دارد: فصل گرما و فصل سرد که در فصل گرما که از ماه مه تا ماه سپتامبر است، دما بسیار بالاست و معمولاً به بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد می‌رسد اما در فصل سرد که از ماه اکتبر تا ماه آوریل است، دما معمولاً در حدود ۲۰-۲۵ درجه سانتیگراد است.

بارش باران در این کشور بسیار کم است و بیشتر در نواحی شمالی کشور، به خصوص در دلتای نیل رخ می‌دهد. در صحرای لیبی که در جنوب غربی مصر قرار دارد، بارش بسیار کمتری وجود دارد و این منطقه به عنوان یکی از مناطق خشک ترین جهان شناخته می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید