Cristiano Ronaldo

آرتیها شما را به معرفی اسطوره ی فوتبال دعوت می کند. کریستیانو رونالدو دوس سانتوس آویرو (Cristiano Ronaldo) روز ۱۶ بهمن ۱۳۶۳ در روستای «فونچال» کشور پرتغال بعنوان فرزند آخر خانواده چشم به جهان گشود. مادرش «ماریا» آشپز و پدرش «خوزه دینیس آویرو» باغبان شهرداری بود که نام رونالدو را بخاطر علاقه اش به «رونالد ریگان» رئیس جمهور وقت برای پسرش انتخاب کرد. دو خواهر و یک برادر بزرگتر از خود دارد و با دین مسیحی کاتولیک در یک خانواده فقیر بزرگ شده، بطوری که هر ۴ خواهر و برادر تنها یک اتاق مشترک داشتند. فوتبال را بصورت جدی از سال ۱۹۹۲ وقتی ۷ ساله بود با تیم محلی «آندورینها» پرتغال که پدرش مسئول تدارکات آن بود شروع کرد سپس به باشگاه ناسیونال مادیرا رفت. سال ۱۹۹۷ در ۱۲ سالگی مورد توجه استعدادیاب های باشگاه «اسپورتینگ لیسبون» پرتغال قرار گرفت و به آکادمی این تیم ملحق شد. او سال ۲۰۰۲ هم در ۱۷ سالگی به تیم اصلی راه یافت و تا سال ۲۰۰۳ در این تیم توپ زد. چربی بدن رونالدو ۱۰ درصد است به همین دلیل سریع می دود، ۱۸۵ سانتی متر قد و ۸۰ کیلوگرم وزن دارد و تا ۲ متر و ۹۳ سانتی متر می تواند بپرد. رونالدو نه خالکوبی دارد و نه سیگار می کشد می گوید بخاطر مرگ پدرش در اثر اعتیاد به الکل تابه حال اصلا الکل مصرف نکرده تا به این ترتیب بتواند مرتب خون اهدا کند.

در ۱۴ سالگی پس از پرتاب صندلی به سمت معلم اش که به او توهین کرده بود برای همیشه قید درس را زد و با حمایت مادرش تمام وقت خود را برای فوتبال گذاشت. در ۱۵ سالگی بیماری تند تپشی قلب اش می توانست باعث شود فوتبال را کنار بگذارد اما باشگاه از او و خانواده اش حمایت کرد و با یک عمل جراحی مشکل حل شد. بازی های درخشان او در «اسپورتینگ» باعث شد نمایندگان باشگاه منچستر یونایتد و بارسلونا پیشنهاد به خدمت گرفتن او را به باشگاه بدهند. تا اینکه در فصل ۰۴ – ۲۰۰۳ با اصرار الکس فرگوسن باشگاه «منچستر یونایتد» با قرارداد بسیار بالای ۱۲/ میلیون یورویی با رونالدوی جوان قرارداد ۴ ساله بست. سیر موفقیت رونالدو از فصل ۲۰۰۶ وقتی ۲۱ ساله بود با عنوان بازیکن برتر لیگ انگلستان شروع شد سپس عنوان جوانترین بازیکن سال رو هم از آن خود کرد. در سال ۲۰۰۷ پیشنهاد ۸۰ میلیون یورویی رئال مادرید اسپانیا را نپذیرفت اما منچستر با قرارداد هنگفت هفته ای ۱۲۰ هزار یورو با او تمدید کرد. فصل ۲۰۰۷ – ۲۰۰۸ به واسطه درخشش در منچستر یونایتد توانست جایزه توپ طلا و کفش طلا را از آن خود کند. در نهایت با منچستر یونایتد ۳ قهرمانی لیگ جزیره، ۱ قهرمانی جام حذفی، ۲ قهرمانی جام اتحادیه، ۱ قهرمانی جام خیریه، ۱ قهرمانی چمپیونز لیگ و ۱ قهرمانی جام باشگاه های جهان را کسب کرده است. او نخستین فوتبالیست پرتغالی در  منچستر یونایتد بود و قصد داشت پیراهن شماره ۲۸ را بپوشد، اما الکس فرگوسن گفت: تو باید پیراهن شماره ۷ را بپوشی که پیش از این، بازیکنان افسانه ‌ای باشگاه از جمله جورج بست، برایان رابسون، اریک کانتونا و دیوید بکهام آن را می ‌پوشیدند و این برای تو یک افتخار است.

سال ۲۰۰۹ در ۲۴ سالگی با قراردادی ۶ ساله به ارزش ۹۴ میلیون یورو به عنوان گران ترین انتقال آن زمان به تیم رئال مادرید پیوست و تا سال ۲۰۱۸ در این تیم بازی کرد. رونالدو مجموعا ۴۳۸ بار پیراهن قوهای سفید را بر تن کرده و ۴۵۱ بار هم توانسته برای این تیم گل زنی کند و با بازی های درخشانش در این تیم  ۳ بار کفش طلا و ۴ بار توپ طلای جهان را توانست دشت کند. با رئال ۲ قهرمانی لالیگا، ۲ قهرمانی کوپا دل ری، ۲ سوپرجام اسپانیا، ۴ قهرمانی چمپیونزلیگ، ۲ قهرمانی سوپرجام اروپا و ۳ قهرمانی جام باشگاه های جهان را به دست آورد. سال ۲۰۱۸ در ۳۳ سالگی با قرارداد ۴ ساله به مبلغ ۱۰۰ میلیون یورو به عنوان گرانترین انتقال در سری آ به «یوونتوس» ایتالیا پیوست و تا سال ۲۰۲۱ در این تیم بازی کرد. او سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ به عنوان برترین بازیکن سری آ شناخته شد و با این تیم ۲ قهرمانی سری آ، ۱ قهرمانی جام حذفی و ۲ قهرمانی سوپرجام ایتالیا را دشت کرد. رونالدو سال ۲۰۲۱ در ۳۶ سالگی با قراردادی ۲ ساله و دستمزد سالانه ۱۵ میلیون یورو به تیم «منچستر یونایتد» در لیگ جزیره بازگشت. با این حال او یک سال بیشتر در این تیم دوام نیاورد و قرار است بعد از جام جهانی ۲۰۲۲ قطر به صورت توافقی از این تیم جدا شد. رونالدو اواخر سال ۲۰۲۲ از اروپا به عربستان رفت و قراردادی با تیم النصر عربستان امضا کرد و در حال حاضردراین تیم موفقیت های بسیاری را کسب کرده است.

کریستیانو رونالدو در سال ۲۰۱۰ وقتی ۲۵ ساله بود خبر پدر شدن خود را رسانه ای کرد این در حالی بود که او در هیچ رابطه عاشقانه ای قرار نداشت. تاکنون نیز بصورت رسمی هویت کریستیانو جونیور اعلام نشده اما گفته می شود مادر این فرزند خدمتکار یک هتل می باشد که مدت کوتاهی با رونالدو رابطه داشت. رونالدو سال ۲۰۱۰ بعد از اعلام خبر پسر دار شدن خود برای خارج کردن جو رسانه ای در مورد این موضوع ارتباط عاشقانه ای را با ایرینا شایک مدل روسی شروع کرد. این دو تا سال ۲۰۱۵ به مدت پنج سال باهم ارتباط داشتند تا اینکه رونالدو با لوسیا ویالون خبرنگار اسپانیایی وارد رابطه چند هفته ای شد. کریستیانو رونالدو از سال ۲۰۱۶ وقتی ۳۱ ساله بود با همسرش جورجینا رودریگز مدل ۱۹ ساله اسپانیایی وارد رابطه عاشقانه ای شد. خانم جورجینا زمانی که در فروشگاه Gucci کار می کرد مورد توجه رونالدو در جریان خرید از این فروشگاه قرار گرفت و از آنجا با یک قرار عاشقانه همه چیز ردیف شد. این زوج سال ۲۰۱۷ صاحب یک فرزند دختر بنام آلانا مارتینا شدند سپس رونالدو از طریق رحم اجاره ای دو فرزند دوقلو (ماتئو و اوا ماریا) نیز به جمع خانواده خود اضافه کرد و در آوریل ۲۰۲۲ هم صاحب دختری به نام گئو شدند. ۲۹اکتبر ۲۰۲۱، رونالدو خبر بارداری همسرش جورجینا را در اکانت اینستاگرامش منتشر کرد و اعلام کرد آنها به زودی صاحب یک دختر و یک پسر دو قلو خواهند شد اما متاسفانه آوریل ۲۰۲۲ رونالدو در پستی حزن انگیز خبر از مرگ یکی از قل های در راهشان  داد. کریس بارها اعلام کرده بخاطر علاقه خود به شماره هفت به فکر هفت فرزند می باشد که تاکنون ۵ تا از آنها به دنیا آمده است.

رونالدو تاکنون ۲ بار در مقابل تیم ملی ایران بازی کرده است که ثمره آن زدن ۱ گل با ضربه پنالتی در جام جهانی ۲۰۰۶ و از دست دادن ۱ پنالتی در مقابل علیرضا بیرانوند در جام جهانی ۲۰۱۸ می باشد. کریستیانو رونالدو تاکنون ۵ بار در سال های ۲۰۰۸ – ۲۰۱۳ – ۲۰۱۴ – ۲۰۱۶ – ۲۰۱۷ موفق به کسب توپ طلای فیفا شده است و مسی تابحال ۶ توپ طلا برده است. در کفش طلا هم در سال های ۲۰۰۸ – ۲۰۱۱ – ۲۰۱۴ – ۲۰۱۵ توانسته ۴ بار صاحب آن شود که با لیونل مسی مساوی است. لیونل مسی بازیکن فوق العاده ای است و شاید همین من را تحریک کرد تا سخت تر و بیشتر کار کنم و بهتر شوم. هرکسی من را می شناسد می داند که همیشه سعی می کنم در حرفه ای بهترین باشد این راهم بگویم ما آدم هستیم نه ربات ولی ذهنیت من همیشه این بود که بهترینم و زندگی ام را تا آخرین لحظه با این چشم انداز خواهم دید. او از مسی، ام باپه، محمد صلاح، نیمار و ادن هازارد به عنوان ۵ بازیکن برتر جهان نام می برد.

شهریور ۱۴۰۰ رونالدو با گلزنی در برابر تیم ملی «ایرلند» از رکورد ۱۰۹ گل علی دایی عبور کرد و به تنهایی به عنوان آقای گل جهان شناخته شد. علی دایی با انتشار پستی در اینستاگرام خود نوشت: بهت تبریک میگم کریس، به چیزی که لیاقتش را داشتی رسیدی. نماد واقعی پشتکار و حرفه‌ ای بودن هستی و باز هم به دنیا ثابت کردی بهترینی. رونالدو هم در مقابل پیام اسطوره فوتبال ایران تشکر کرد و عنوان کرد: قهرمانان واقعی برای همیشه قهرمان می ‌مانند، این باعث افتخار من است که این صحبت‌های مهربانانه را از سوی اسطوره بزرگی مانند شما دریافت می‌کنم. ممنون علی دایی.

ژوئیه ۲۰۱۷، رونالدو متهم به فرار مالیاتی تقریباً ۱۵ میلیون یورویی بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ شد، ادعایی که او در آن زمان آن را رد کرد ولی در ژوئن ۲۰۱۸، از سوی دادگاه اسپانیا به دو سال حبس تعلیقی و ۱۸٫۸ میلیون یورو جریمه محکوم شد که بعدا پس از توافق با مقامات اسپانیایی،‌ این جریمه به ۱۶٫۸ میلیون یورو کاهش یافت. رونالدو فعالیت گسترده ای در شبکه های اجتماعی دارد او ۵۰۲ میلیون فالوور را در اینستاگرام رد کرده تا اولین فرد با نیم میلیارد دنبال کننده در فضای مجازی باشد. لیونل مسی با ۳۷۸ میلیون فالوور نزدیک ترین تعقیب کننده اوست.

سال ۲۰۰۷ کتاب زندگی نامه رونالدو با عنوان لحظه ها منتشر گردید و سال ۲۰۱۱ فیلم تلویزیونی «رونالدو: تست شده تا حد نهایی» از سوی کاسترول اکران گردید. همچنین فیلم های مستند «کریستیانو رونالدو: جهان در پای او» در ژوئن ۲۰۱۴ و مستند «رونالدوم در رابطه با زندگی و حرفه اش در نوامبر ۲۰۱۵ منتشر گردیده است.

رونالدو با درآمدی معادل ۷۲۰ میلیون یورو از سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۹، در رتبه دوم فهرست پردرآمدترین ورزشکاران دهه فوربس قرار گرفت. او اولین فوتبالیست و سومین ورزشکاری است که در دوران حرفه‌ای خود یک میلیارد دلار درآمد کسب کرده است. سال ۲۰۱۴ در فهرست سالانه ۱۰۰ تایم، نامش در میان تأثیرگذارترین افراد جهان نام گرفت و ESPN رونالدو را به‌ عنوان مشهورترین ورزشکار جهان در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ معرفی کرد. کریستیانو رونالدو،از نامدارترین بازیکنان فوتبال است و حالا با ثروت ۱ میلیارد دلاری بعنوان مهاجم با پنج توپ طلا می درخشد.

دیدگاهتان را بنویسید