(K-pop)Black Pink

اگر به گروه موسیقی دخترانه کره جنوبی علاقه مند هستید با بیوگرافی اعضای بلک پینک تا انتهای این مقاله از آرتیها همراه ما باشید. گروه بلک پینک (Black Pink) از معروف‌ترین گروه‌های کیپاپ (K-pop) و دخترانه کشور کره جنوبی است. اما محبوبیت این گروه به کشور کره ختم نمی‌شود. اعضای بلک‌پینک در سرتاسر جهان خصوصا کشور ایران طرفداران زیادی دارند.

گروه بلک پینک (به کره‌ای 블랙핑크 و به صورت BLΛƆKPIИK طراحی شده است) در سال ۲۰۱۰ دوران کارآموزی خود را آغاز کردند. ابتدا کمپانی YG اعلام کرد که این گروه شامل ۷ دختر خواهد بود و اوایل سال ۲۰۱۲ کارشان را شروع خواهند کرد. اما همه چیز تغییر کرد و در نهایت گروه بلک پینک در سال ۲۰۱۶ با چهار عضو آغاز به کار کرد.

نام این گروه در معنای لغوی فارسی به معنای سیاه‌صورتی است. هدف از این نام‌گذاری نمایش دو جنبهٔ متفاوت از این گروه است؛ اول جنبهٔ صورتی که نشان دهندهٔ زیبایی و معصوم بودن است و دوم جنبهٔ سیاه که نشان دهندهٔ سرکشی و یاغی بودن است. در کل این نام زیبایی درظاهر و در عین یاغی و کشنده بودن در را مجسم می‌کند.
نام طرفداران گروه بلک پینک، بلینک (به انگلیسی: BLINK) است که حروف اول و آخر نام این گروه است، بلینک در زبان انگلیسی به معنای «چشمک» است.

بیوگرافی اعضای گروه بلک پینک :

بلک‌پینک متشکل از جیسو، جنی، رزی و لیسا است که توسط وای‌جی انترتینمنت تشکیل شده‌است. این گروه در اوت ۲۰۱۶ با آلبوم تک‌آهنگ خود، مربع اول—که شامل تک‌آهنگ‌های «سوت» و «بوم‌یایا» و نخستین ورودی‌های شماره یک آن‌ها به ترتیب در جدول دیجیتال گائون کره جنوبی و فروش ترانه دیجیتال جهانی بیلبورد بود—آغاز به کار کرد.

کیم جیسو زاده ۳ ژانویه ۱۹۹۵ در سئول کره جنوبی است. نام هنری او «جیسو» است. جیسو بزرگترین عضو گروه بلک پینک است. جیسو متولد و پرورش یافته کره جنوبی است.
جنی کیم، زاده ۱۶ ژانویه ۱۹۹۶ در سئول کره جنوبی است. او با نام هنری «جنی» شناخته می‌شود. جنی رپر و خواننده اصلی این گروه است. جنی متولد کره جنوبی و زندگی کرده نیوزیلند است.
رُزان پارک، زاده ۱۱ فوریه ۱۹۹۷ در آوکلند نیوزیلند است. او با نام هنری «رُزِی» شناخته می‌شود. رزی خواننده اصلی این گروه است. رزِی متولد نیوزیلند، بزرگ شده و تحصیل کرده ملبورن استرالیا است.
لالیسا مانوبان، زاده ۲۷ مارس ۱۹۹۷ در بانکوک تایلند است. نام هنری او «لیسا» است. لیسا رقصنده اصلی این گروه است. او متولد و بزرگ شده کشور تایلند است.

آغاز حرفه ای گروه بلک پینک :

آماده‌سازی تبلیغاتی در اوت سال ۲۰۱۶ و با انتشار تصاویر تیزر و مشارکت آن‌ها در آهنگ‌ها و تبلیغات آغاز شد. وای‌جی ترکیب‌بندی اصلی و نام گروه را در ژوئن ۲۰۱۶ اعلام کرد. بلک‌پینک اولین گروه دخترانهٔ کمپانی بود که شش سال پس از توانی‌وان وارد بازار موسیقی می‌شد. آن‌ها در ۸ اوت و با آلبوم تک‌آهنگ اسکوئر وان کار خود را آغاز کردند. دو تک‌آهنگ اصلی این آلبوم در جایگاه اول و دوم آلبوم دیجیتال بیلبورد قرار گرفت. بلک‌پینک سریعترین گروه برای دستیابی به این جایگاه و سومین گروه کمپانی وای‌جی بعد از سای و بیگ بنگ است که دو تک‌آهنگ در این جایگاه دارد. سوت در هنگام انتشار صدرنشین جدول‌های دیجیتال، دانلود، پخش و تلفن همراه گائون در اوت همان سال شد. آنها همچنین به جایگاه اول در محبوبیت، موزیک ویدیو و جدول‌های موزیک ویدیو کره‌ای در بزرگ‌ترین وبسایت پخش موسیقی چین، یعنی کیوکیو موزیک رسیدند. اولین اجرای تلویزیونی بلک‌پینک در برنامهٔ اینکیگایو شبکهٔ اس‌بی‌اس بود. آنها ۱۳ روز پس از ورود به صنعت موسیقی، اولین جایزهٔ صدرنشینی خود را کسب کردند و تا پایان اجرای تبلیغاتی خود، یک جایزهٔ دیگر را نیز ازآن خود کردند.

دومین آلبوم تک‌آهنگ بلک‌پینک با نام اسکوئر تو در ۱ نوامبر سال ۲۰۱۶ منتشر شد که شامل آهنگ‌های «بازی با آتش»، «بمان» و نسخهٔ آکوستیک آهنگ «سوت» بود. این آلبوم توسط تدی پارک، آر. تی و سو ووجین تولید شد. بلک‌پینک این آلبوم را در برنامه‌های اینکیگایو و شمارش معکوس ام اجرا کردند. «بازی با آتش» دومین آهنگ گروه بود که به صدر فروش ترانه دیجیتال جهانی بیلبورد رسید. این آهنگ در کره‌جنوبی در جایگاه سوم جدول گائون قرار گرفت و «بمان» توانست خود را به جایگاه دهم برساند.

موفقیت‌های بلک‌پینک در پنج ماه اول حرفه‌اشان، جوایز زیادی در جشنواره‌های معتبر موسیقی را برایشان به ارمغان آورد. این جوایز که بیشتر در دستهٔ هنرمندان تازه‌کار بود، شامل جوایز آرتیست آسیا، جوایز موسیقی ملون جوایز گلدن دیسک، جوایز موسیقی سئول و جوایز موسیقی جدول گائون است. همچنین مجلهٔ بیلبورد بلک‌پینک را یکی از بهترین گروه‌های تازه‌کار سال ۲۰۱۶ نامید.

بلک‌پینک اولین تور ژاپنی خود به نام «Blackpink Arena tour 2018» را ۲۴ و ۲۵ جولای در اوساکا شروع کرد. این تور در ابتدا برای شش کنسرت در اوساکا فوکوئوکا و چیبا برنامه‌ریزی شده بود اما به دلیل تقاضای زیاد یک کنسرت دیگر در چیبا اضافه شد. آخرین اجرای تور برای ۲۴ دسامبر در اوساکا به عنوان هدیه کریسمس برای طرفداران اضافه شد و بلک‌پینک در مقابل ۵۰٬۰۰۰ نفر اجرا کرد. ۱۲ سپتامبر اعلام شد گروه اولین کنسرت خود در سئول را در برگزار خواهد کرد. این کنسرت اولین اجرا از تور جهانی «in your area» بود که در طول سال ۲۰۱۹ و اوایل ۲۰۲۰ در آمریکای شمالی اروپا استرالیا و آسیا ادامه یافت و در پایان اجرا این تور به پرفروش‌ترین تور از یک گروه دخترانه کره‌ای تبدیل شد.

۱۹ اکتبر ۲۰۱۸، خواننده انگلیسی دوا لیپا ترانه «بوسه و جبران کردن» را با همکاری بلک‌پینک به عنوان بخشی از نسخه بازنشر اولین آلبوم خود منتشر کرد. این آهنگ به رتبه ۳۶ چارت تک آهنگ‌های بریتانیا رسید و به دومین ورودی گروه در این چارت تبدیل شد آنها اولین گروه دخترانه کره‌ای و به‌طور کلی سومین گروه کره‌ای بودند که در بین چهل رتبه برتر این چارت قرار گرفتند. این ترانه همچنین در رتبه ۹۳ چارت بیلبورد هات ۱۰۰ قرار گرفت و به دومین آهنگ بلک پینک در این چارت تبدیل شد و آنها تبدیل به اولین گروه دخترانه کره‌ای شدند که چندین ورودی در این چارت به ثبت رساندند.

در اکتبر ۲۰۱۸ گروه با اینترسکوپ رکوردز برای همکاری‌های جهانی با وایجی انترتینمنت قرارداد امضا کرد تا اینترسکوپ و یونیورسال نماینده آنها در خارج از آسیا شوند.

در نوامبر ۲۰۱۸ بلک‌پینک تاریخ اجراهای تور in your area را اعلام کرد که شامل سیزده اجرا از ژانویه تا مارس ۲۰۱۹ در آسیا می‌شد. جنی «سولو» را برای اولین بار یازده نوامبر در کنسرت سئول اجرا کرد و آهنگ و موزیک ویدئو آن روز بعد منتشر شدند. اولین آلبوم ژاپنی آنها به نام بلک‌پینک در منطقه شما به صورت دیجیتالی در ۲۳ نوامبر و به صورت فیزیکی در پنج دسامبر منتشر شد. این آلبوم شامل نسخه ژاپنی تمام آهنگ‌های قبلی آنها بود و در رتبه ۹ چارت آلبوم‌های اوریکُن قرار گرفت.

سومین مینی آلبوم بلک‌پینک به نام این عشق رو بکش با تک آهنگی به همین نام در ۵ آوریل ۲۰۱۹ منتشر شد. این آلبوم در رتبه سه چارت آلبوم‌های گائون قرار گرفت و برای فروش بیش از ۵۰۰٬۰۰۰ هزار نسخه گواهی پلاتینیوم×۲ دریافت کرد و ترانه اصلی آن به رتبه دو چارت دیجیتال گائون رسید. این آهنگ در رتبه ۲۴ چارت بیلبورد ۲۰۰ و رتبه ۴۱ بیلبورد هات ۱۰۰ قرار گرفت و به ترانه ای با بالاترین جایگاه از یک هنرمند زن کره‌ای در این دو چارت در آن زمان تبدیل شد. «این عشق رو بکش» همچنین در فهرست صد آهنگ برتر ۲۰۱۹ بیلبورد در رتبه ۶۶ قرار گرفت. پس از انتشار این آلبوم بلک‌پینک ۱۲ و ۱۹ آوریل ۲۰۱۹ در جشنواره هنر و موسیقی دره کواچلا اجرا کرد و آن‌ها را به اولین گروه کی پاپ تبدیل کرد که در این جشنواره اجرا می‌کنند؛ اجرای گروه با استقبال خوبی از سوی منتقدان و طرفداران روبه رو شد. گب گینزبرگ از بیلبورد این اجرا را هیجان انگیز و فراموش نشدنی خواند.

دیدگاهتان را بنویسید