Lady Gaga ستاره ی موسیقی و سینما

لیدی گاگا از هنرمندان موفق در دنیای موسیقی است. این هنرمند علاوه بر موسیقی در سینما هم موفق بوده است. در این مقاله در آرتیها به بیوگرافی لیدی گاگا می‌پردازیم و همچنین نگاهی به مسیر تبدیل شدن او به ستاره‌ای در موسیقی و سینما خواهیم انداخت.

استفانی جوآن آنجلینا جرمنوتا (Stefani Joanne Angelina Germanotta) که با نام هنری لیدی گاگا (Lady Gaga) شناخته می‌شود، خواننده و بازیگر آمریکایی است. لیدی گاگا در تاریخ ۲۸ مارس ۱۹۸۶ (۸ فروردین ۱۳۶۵) در منطقه منهتن در شهر نیویورک به دنیا آمد. لیدی گاگا به لباس‌های پرزرق و برق و آثار نامرسوم و بحث‌برانگیزش معروف است. والدین لیدی گاگا اصالت ایتالیایی دارند. مادر گاگا سینتیا لوئیس (Cynthia Louise) یک خیر و مدیر کارآفرین است. پدرش هم جوزف جرمنوتا نام دارد که کارآفرینی در اینترنت است. لیدی گاگا خواهر کوچکتری به نام ناتالی هم دارد که در دنیای مد و فشن فعالیت می‌کند.

گاگا در مصاحبه‌ای گفته است که والدینش از خانواده‌ای سطح پایین می‌آمدند و برای همه چیز خیلی سخت کار کردند. از سن ۱۱ سالگی گاگا به مدرسه‌ای دخترانه و کاتولیک رفت. گاگا خودش را در زمانی که به دبیرستان می‌رفت به عنوان دختری خیلی درس‌خوان، خیلی متعهد، خیلی منظم و کمی نامطمئن توصیف کرده است. او خودش را یک وصله ناجور می‌دانست که به خاطر غیرعادی بودنش مسخره می‌شد.

لیدی گاگا از سن چهار سالگی به اصرار مادرش شروع به پیانو زدن کرد. او از زمان کودکی‌اش به کلاس‌های پیانو می‌رفت و تمرین می‌کرد. در همین کلاس‌ها یاد گرفت که موسیقی را با گوشش بنوازد؛ به جای آنکه از روی کاغذ نت‌ها را بخواند. گاگا وقتی که نوجوان بود شب‌ها در کلاب‌ها و رستوران‌ها پیانو می‌زد. همچنین او به مدت ۱۰ سال در موسسه فیلم و تئاتر لی استراسبرگ (Lee Strasberg Theatre and Film Institute) دوره‌های بازیگری متد را گذراند (بازیگری متد نوعی فن تربیت بازیگر است که در آن هنرمند خود را به جای شخصیت داستان قرار می‌دهد و مدتی با آن زندگی می‌کند).

لیدی گاگا از هنرمندان موفق در عرصه‌های موسیقی و سینما است. گاگا از کودکی به موسیقی علاقه نشان داد و مشغول یادگیری پیانو شد. اما از دوران نوجوانی به دنبال رویای بازیگری هم بود و در کلاس‌های بازیگری شرکت می‌کرد. این روزها لیدی گاگا علاوه بر خواننده‌ای صاحب سبک و غیرمتعارف، یک بازیگر خوب هم به حساب می‌آید.

موسیقی

در سال ۲۰۰۳ و در سن ۱۷ سالگی گاگا وارد دانشکده موسیقی دانشگاه نیویورک شد. او در آنجا موسیقی خواند و با نوشتن مقاله‌هایی روی هنر، مذهب، مسائل اجتماعی و سیاست، مهارت‌های ترانه‌نویسی خودش را ارتقا داد. لیدی گاگا همچنین پایان نامه‌ای راجع به هنرمندان پاپ اسپنسر تونیک (Spencer Tunick) و دیمین هرست (Damien Hirst) نوشت. وی در سال دوم تحصیلش یعنی در سال ۲۰۰۵ دانشگاه را رها کرد تا روی حرفه موسیقی‌اش تمرکز کند.

در سال ۲۰۱۴ گاگا در مصاحبه‌ای گفت که به او در سن ۱۹ سالگی تجاوز شده بود. به همین دلیل در آن زمان او دچار اختلال استرسی پس از آسیب روانی شده و تحت درمان‌های ذهنی و جسمی قرار گرفته است. گاگا در ادامه گفته که حمایت دکترها، خانواده و دوستانش در این اتفاق به او کمک کرده است.

در سال ۲۰۰۵ گاگا گروه موسیقی‌ای با دوستانش از دانشگاه نیویورک تشکیل می‌دهد. در سال ۲۰۰۶ گاگا توسط وندی استارلند (یک کشف کننده استعداد) به راب فوسری (Rob Fusari) تهیه‌کننده موسیقی معرفی می‌شود. فوسری شروع به همکاری با گاگا کرد و به او کمک کرد که آهنگ‌هایش را بهتر کند و آهنگ‌های جدید بنویسد. این تهیه‌کننده ادعا کرده است که او اولین کسی بوده که لیدی گاگا را به این نام صدا کرده است. نام لیدی گاگا درواقع از آهنگ رادیو گاگا از گروه کوئین الهام گرفته شده است.

فوسری و گاگا شرکتی به نام Team Lovechild را تاسیس کردند تا باعث ارتقای حرفه گاگا شوند. آنها آهنگ‌های الکترو پاپی را ضبط کردند و برای افراد مختلف در عرصه موسیقی می‌فرستادند. جوشوآ سروبین (Joshua Sarubin) که مدیریکی از همین شرکت‌های انتشار موسیقی بود پاسخ مثبتی نسبت به آهنگ‌های گاگا داشت و گاگا در سپتامبر ۲۰۰۶ قراردادی با آنها بست که البته سه ماه بعد این همکاری متوقف شد.

بعد از آن لیدی گاگا با هنرمندی به نام لیدی استارلایت (Lady Starlight) آشنا شد که کمکش کرد روی صحنه عملکرد بهتری داشته باشد. این دو در کلاب‌های مختلف با هم اجرا می‌کردند. همچنین در سال ۲۰۰۷ در فستیوال موسیقی Lollapalooza اجرا کردند.

لیدی گاگا که روی موسیقی الکترونیک آوانگارد تمرکز کرده بود، حالا شروع به این کرد که از ملودی‌های پاپ و سبک‌های راک دیوید بویی (David Bowie) و کوئین (Queen) در آهنگ‌هایش استفاده کند. در همین زمان فوسری همچنان آهنگ‌هایی که با گاگا ساخته بودند را برای تهیه‌کنندگان مختلف می‌فرستاد. تا اینکه آنها را برای وینست هربرت (Vincent Herbert) مدیر یکی از شرکت‌های ناشر موسیقی فرستاد. در نوامبر ۲۰۰۷ هربرت قراردادی را با گاگا امضا کرد. گاگا بعدها از هربرت به عنوان کسی که او را کشف کرد یاد می‌کند.

در اواخر سال ۲۰۰۷ گاگا با ردوان (RedOne) تهیه‌کننده و ترانه‌سرای مراکشی-آمریکایی ملاقات کرد. آنها با هم همکاری کردند و روی آلبوم اول گاگا کار کردند. لیدی گاگا در مورد آن زمان گفته که به نظر برخی از شبکه‌های رادیویی آهنگ‌های او برای بازار فعلی بیش از مهیج و رقص-محور بودند. گاگا در جواب گفته بود: نام من لیدی گاگاست. من سال‌هاست که در عرصه موسیقی در حال فعالیت هستم. و از من بشنوید: در آینده همین موسیقی روی بورس خواهد بود.

در سال ۲۰۰۸ لیدی گاگا به شدت روی آلبوم اولش به نام The Fame کار کرد و براساس استودیوی اندی وارهول (Andy Warhol) تیم خلاق خودش به نام Haus of Gaga را ساخت. آلبوم «شهرت» در تاریخ ۱۹ آگوست ۲۰۰۸ منتشر شد و لیدی گاگا به طور رسمی وارد عرصه موسیقی شد. این آلبوم در کشورهای کانادا، اتریش، آلمان، ایرلند، سوئیس و انگلستان به رتبه اول رسید و همچنین در استرالیا و آمریکا جز پنج آهنگ برتر شد. آهنگ‌های Just Dance و Poker Face تبدیل به برترین آهنگ‌های آمریکا، استرالیا، کانادا و انگلستان شدند. لیدی گاگا در سال‌های بعد آلبوم‌های بعدی‌اش را منتشر کرد و روزبه‌روز بر شهرت و محبوبیتش افزوده می‌شد.

گاگا قسمت زیادی از زندگی‌اش را در ابتدا برای بازیگر شدن گذرانده بود. با بازی در سریال American Horror Story: Hotel به این هدف خود دست یافت. «هتل» پنجمین فصل از این سریال ترسناک بود که از اکتبر ۲۰۱۵ تا ژانویه ۲۰۱۶ پخش می‌شد. در این سریال گاگا نقش صاحب یک هتل به نام الیزابت را بازی می‌کرد که در واقع یک خون‌آشام بسیار خطرناک بود.

بعد از آن گاگا در فصل ششم این سریال به نام American Horror Story: Roanoke حضور یافت و نقش یک جادوگر را بازی کرد. این فصل از سپتامبر ۲۰۱۶ تا نوامبر ۲۰۱۶ در حال پخش بود. بازی گاگا در این سریال روی موسیقی و آهنگ‌هایش هم تاثیر گذاشت.

تجربه بعدی بازیگری لیدی گاگا در سال ۲۰۱۸ و با فیلم A Star Is Born بود. گاگا در این فیلم نقش خواننده‌ای به نام الی را بازی می‌کند. فیلم A Star Is Born درواقع بازسازی فیلمی به همین نام و محصول سال ۱۹۳۷ است. این فیلم داستان رابطه عاشقانه الی با خواننده‌ای مشهور به نام جکسون مین (با بازی بردلی کوپر) را روایت می‌کند. این فیلم برای اولین بار در هفتاد و پنجمین جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز در آگوست ۲۰۱۸ به نمایش درآمد. در اکتبر ۲۰۱۸ هم در سرتاسر جهان به روی پرده سینماها رفت.

گاگا و کوپر بیشتر آهنگ‌های فیلم A Star Is Born را با هم نوشتند. آهنگ اصلی این فیلم به نام Shallow تبدیل به آهنگ شماره یک در کشورهای زیادی مانند استرالیا، انگلستان و آمریکا شد. لیدی گاگا پیش از فیلم عاشقانه خارجی «ستاره‌ای متولد شده است» در فیلم‌های دیگری هم مانند The Zen of Bennett محصول سال ۲۰۱۲، Machets Kills محصول سال ۲۰۱۳ و Gaga: Five Foot Two محصول سال ۲۰۱۷ حضور داشته است. اما این فیلم‌ها یا مستند بودند یا گاگا نقش خیلی کوچکی در آنها داشت. به همین دلیل فیلم A Star Is Born تنها فیلمی بود که لیدی گاگا استعداد بازیگری‌اش را در آن به نمایش گذاشته است. تا اینکه در سال ۲۰۲۱ او در فیلم دیگری نیز به ایفای نقش پرداخت: فیلم House of Gucci به کارگردانی ریدلی اسکات (Ridley Scott).

جوایز و افتخارات لیدی گاگا :

لیدی گاگا تابحال برای ۸۴۴ جایزه مختلف سینمایی و مربوط به موسیقی نامزد دریافت جایزه شده که ۳۵۹ جایزه از آنها را برای خود کرده است. در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۷ لیدی گاگا در جوایز موسیقی آمریکا جایزه هنرمند زن محبوب در سبک پاپ/راک را گرفت. در سال ۲۰۱۱ هم در مراسم جوایز بامبی لیدی گاگا جایزه هنرمند پاپ بین‌المللی را دریافت کرد. در جوایز موسیقی بیلبورد هم لیدی گاگا جوایز زیادی را گرفته است. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۱ به عنوان هنرمند برتر این مراسم شناخته شد و برای آلبوم The Fame Monster جایزه بهترین آلبوم الکترونیک/رقصی را گرفت.

لیدی گاگا جوایز سینمایی مهمی هم گرفته است. به عنوان مثال در هفتاد و سومین دوره جوایز گلدن گلوب، برای بازی در فصل پنجم سریال American Horror Story گاگا جایزه بهترین بازیگر زن در یک مینی‌سریال یا فیلم تلویزیونی را گرفت. همچنین آهنگ Shallow از فیلم A Star Is Born در اسکار و گلدن گلوب جایزه بهترین ترانه را به دست آورد.لیدی گاگا برای بازی در این فیلم در جوایز اسکار، بفتا و گلدن گلوب نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر زن نیزشد.

همچنین برای جوایز گرمی این هنرمند جایزه بهترین آلبوم الکترونیک/رقصی را برای آلبوم The Fame، جایزه بهترین آهنگ رقصی برای آهنگ Poker Face، جایزه بهترین اجرای آواز پاپ برای آهنگ Bad Romance و جایزه بهترین اجرای دو نفره را برای آهنگ Shallow گرفت. به علاوه در سال ۲۰۰۹ برای جوایز MTV لیدی گاگا جایزه بهترین هنرمند تازه بین‌المللی و جایزه بهترین آهنگ سال برای آهنگ Poker Face را دریافت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید