Mr. Bean

امروز در آرتیها شخصیت مستربین را برای شما شرح خواهیم داد. مستربین (به انگلیسی: Mr. Bean) یک مجموعه تلویزیونی کمدی بریتانیایی به نویسندگی، کارگردانی و نقش آفرینی روآن اتکینسون می‌باشد که انیمیشن های آن در ۱۹۰ کشور پخش شده است. نویسندگان دیگر این سریال رابین دریسکول، ریچارد کرتیس و بن التون بودند. این مجموعه شامل ۱۵ قسمت بود که ۱۴ قسمت آن از شبکه آی‌تی‌وی پخش گردید. اولین قسمت این مجموعه در یک ژانویه ۱۹۹۰ از تلویزیون پخش شد و آخرین قسمتی که از تلویزیون پخش گردید، بهترین تکه‌های مستربین بود که در ۱۵ دسامبر ۱۹۹۵ روی آنتن رفت. البته قسمت ۱۴ این مجموعه به نام سلمانی توسط مستربین لندنی نیز ساخته شد و به صورت اختصاصی در ۱۵ نوامبر ۱۹۹۵ منتشر شد، اما تا سال ۲۰۰۶ از تلویزیون بریتانیا پخش نگردید و سرانجام در ۲۵ اوت ۲۰۰۶ از شبکه Nickelodeon پخش گردید.

داستان این سریال دربارهٔ اتفاقات زندگی شخصیتی به نام مستربین می‌باشد. اتکینسون این شخصیت را در دانشگاه طراحی کرد و خودش آن را یک کودک در بدن یک مرد بالغ توصیف می‌کند. او در زندگی عادی و روزانه خود دچار مشکلاتی می‌شود. مستربین به ندرت حرف می‌زند و کمدی این مجموعه، بیشتر حرکات طنز این شخصیت و راه حل‌های غیرعادی او برای حل مشکلاتش و تعامل با مردم می‌باشد. این سریال از هنرمندان کمدی فیزیکی از جمله ژاک تاتی و بازیگران فیلم‌های کمدی صامت الهام گرفته‌است.

در طول پخش پنج ساله مستربین در بریتانیا، این مجموعه موفق شد تا بینندگان زیادی جلب کند. اپیزود مشکل مستربین که در سال ۱۹۹۱ در بریتانیا پخش شد، ۱۸٫۷۴ میلیون بیننده داشت. این سریال چندین جایزه بین‌المللی از جمله جایزه رز طلایی را برده‌است. این مجموعه در بیشتر کشورهای دنیا پخش گردیده‌است. نمایش در ۲۴۵ منطقه در دنیا فروش رفت و الهام بخش مجموعه پویانمایی مستربین، دو فیلم سینمایی و اجرای نمایشی در مراسم افتتاحیه بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ گردید.

شخصیت مستربین زمانی ساخته شد که روآن اتکینسون برای درجه فوق لیسانس خود در رشته مهندسی الکترونیک در کوئین کالج آکسفورد مشغول به تحصیل بود. یک طرح اولیه را در اوایل دهه ۸۰ در ادینبرگ فرینگ اجرا کرد. شخصیتی مشابه که نامش روبرت باکس بود، که بار دیگر توسط خود اتکینسون در یکی از نمایش‌های آی تی وی در سال ۱۹۷۹ بازی شد ظاهر شد، که البته روال ویژه آن در بین (فیلم) در سال ۱۹۹۷ هم به کار گرفته شد.

یکی از قدیمی‌ترین حضورهای بین در فستیوال «فقط برای خنده» در مونترال کانادا در ۱۹۸۷بوده‌است. وقتی برنامه ریزان، او را در جدول برنامه‌ها قرار داده بودند، اتکینسون اصرار کرد که به جای زبان انگلیسی با زبان فرانسوی اجرا کند. او به‌طور کلی هیچ دیالوگ فرانسوی ای در بازی خود نداشت، در نتیجه آن برنامه ریزان متوجه نشدند که چرا اتکینسون می‌خواست به زبان فرانسه اجرا کند. در ادامه مشخص شد که بازی اتکینسون در فستیوال یک آزمایش برای شخصیت مستربین بوده‌است و اتکینسون می‌خواست متوجه شود که کمدی بدنی او در یک صحنه بین‌المللی و بدون مخاطب انگلیسی زبان چگونه است.

نام شخصیت تا بعد از تولید اولین قسمت مشخص نشده بود؛ تعدادی نام گیاه گونه دیگر مانند آقای گل کلم پیشنهاد شد. اتکینسون از مونسیور هالوت که توسط کمدین فرانسوی ژاک تاتی خلق شده بود، به عنوان تأثیرگذار بر شخصیت مستربین نام برده است.

خلاصه داستان شخصیت مستربین و بازیگران نقش آفرین در آن :

مستربین بسیار مشابه فیلم‌های صامت است که صرفاً مقداری کمدی بدنی دارد. مستربین دیالوگ بسیار کمی را به کار می‌برد (با این وجود مانند بسیاری از مجموعه‌های آن زمان صدای خنده در میان آن پخش می‌شود). این امر امکان آن را پدید آورد که سریال در جهان بدون نیاز به دوبله فروش فراوانی داشته باشد. در نوامبر ۲۰۱۲، اتکینسون در مصاحبه با دیلی تلگراف، از قصد خود برای بازنشسته کردن شخصیت مستربین گفت. او بیان کرد که «این که کسی مانند او بخواهد در ۵۰ سالگی مانند بچه‌ها رفتار کند، کمی زننده است». اما در سال ۲۰۱۶ از این حرف پشیمان شد و گفت مستر بین در ذهن و نظر او هرگز بازنشسته نمی‌شود.

شخصیت اصلی مجموعه که نام مجموعه هم از او گرفته شده با بازی روآن اتکینسون، دلقکی با کارهای کودکانه که با روش‌های نامعمولش زندگی روزمره را به گونه‌ای دیگر پیش می‌برد. او به تنهایی در هایبری در خیابان آربور پلاک ۱۲ واحد ۲ زندگی می‌کند و تقریباً همیشه با لباسی که علامت تجاری‌اش شده دیده می‌شود: یک کت پشم ونخ راه راه و کراوات باریک قرمز و یک ساعت مچی ماشین حسابی هم به دست دارد. او به ندرت حرف می‌زند و وقتی هم که این کار را می‌کند چند کلمه به‌صورت اده بده با صدایی زیر به زبان می‌آورد. در سریال نام کوچک او و شغلش هرگز مورد بحث قرار نمی‌گیرد و در فیلم سینمایی نام کوچک او در گذرنامه مستر MR نوشته شده و شغلش نگهبان موزه است.

مستربین خیلی وقت‌ها طوری رفتار می‌کند گویی که نمی‌داند در دنیا کارها به چه صورت پیش می‌رود و سریال هم تلاش‌های او برای انجام کارهای ساده و معمولی را برجسته می‌کند: کارهایی مثل استخر رفتن، استفاده از تلویزیون، نقاشی ساختمان و رفتن به کلیسا. طنز ماجرا بیشتر مربوط است به روش‌های خودساخته (و معمولاً غیر منطقی) او برای حل مسائل، مخالفت او با دیگران، وسواسش در مورد چیزهای جزئی و گاهی هم بدجنسی‌ هایش. در تیتراژ آغاز سریال از قسمت دوم به بعد مستربین در حالی که شبانه از آسمان مقابل کلیسای جامع سنت پل به روی سنگفرش پیاده رو می‌افتد نشان داده می‌شود در حالی که سرودی که در کلیسای جامع ساتارک اجرا شده پخش می‌شود، این تیتراژ القا می‌کند که او تا حدودی زیست فرازمینی دارد.

ایرما گاب دوست دختری است که سال‌ها از کارها و بی‌اعتنایی‌های مستر بین رنج برده است (با بازی ماتیلدا زیگلر). او در سه قسمت حضور دارد. شخصیت او فقط به صورت یک «دوست دختر» طراحی شده است و ویژگی خاص دیگری ندارد. مستربین بیشتر با او به عنوان یک دوست ساده رفتار می‌کند نه یک معشوق. با این حال وقتی او در دیسکو با مردی غریبه می‌رقصد مستربین دچار احساس مالکیت می‌شود. او انتظار دارد که مستربین در روز کریسمس انگشتری بخرد و از او خواستگاری کند و وقتی این کار را نمی‌کند، ترکش می‌کند. البته او بعد در انیمیشن مستربین هم ظاهر می‌شود. در کمیک رلیف بنام «توریل و بین»، دختری (سوفی تامپسون) مستربین را همراهی می‌کند که در مجموع رفتارهایش شبیه‌سازی ایرما است.

تدی عروسک تدی خرسه و آن طور که به نظر می‌رسد بهترین دوست مستربین است؛ با چشمانی دکمه‌ای، دست و پاهایی سوسیس مانند که بلاهای زیادی از جمله نصف شدن به سرش می‌آید. با وجود اینکه بی جان است اما مستربین همواره طوری رفتار می کند انگار که او جاندار است. او محرم اسرار بین است اما در مواقع ضرورت از او بعنوان ابزار استفاده می‌کند.

در طول سال‌های تهیه سریال، تدی تغییراتی کرده است. در قسمت «مشکل با مستربین» تدی سر کوچکتری داشت. دو قسمت بعد سرش به اندازه عادی برگشت اما چشم‌هایش ناپدید شدند تا اینکه تا زمانی که بین پونزهای طلایی بر صورت او نصب کرد.

بعد از پایان مجموعه، اتکینسون تدی را به موزه تدی‌ خرسه انگلستان هدیه کرد. اما با تعطیل شدن این موزه تدی به قیمت ۱۸۰ پوند در حراج فروخته شد.

ماشین مستربین، یک مینی ۱۰۰۰cc مدل ۱۹۷۷ مارک ۴ به رنگ سبز فسفری با کاپوت مشکی مات، محور بسیاری از رفتارهای خنده‌دار او است، مثل لباس پوشیدن در آن، رانندگی بر روی سقف آن و یا رانندگی به سمت ورودی پارکینگ با هدف نپرداختن پول قبض. در قسمت اول ماشین او نارنجی، ۱۰۰۰cc مارک ۲ و مدل ۱۹۶۹ (به شماره RNT 996H) بود که در آخر این قسمت تصادف کرد. مستربین در ماشین را با قفل آویز می‌بندد و در دو قسمت برای امنیت بیشتر فرمان را هم بر می‌دارد که همین ترفند در یک قسمت دزد را ناکام می‌کند. در قسمت «به مدرسه برگرد مستربین» این اتومبیل در جریان یک نمایش نظامی توسط یک تانک چیفتن له می‌شود و او فقط قفل در آن را جدا می‌کند و با خود می‌برد. با این حال این ماشین در قسمت‌های بعدی با همین شماره پلاک (SLW 287R) ظاهر می‌شود (در جنگ ماشین‌ها در انیمیشن‌های مستر بین هم خودرو او یکبار له می‌شود اما مستربین دوباره آن را تعمیر می‌کند.) در واقع سه خودرو به همین رنگ مدل در سریال مورد استفاده قرار گرفت و نیز دو خودرو به همین رنگ که فاقد موتور بودند برای له شدن توسط تانک مورد استفاده قرار گرفتند و یکی از خودروهای اصلی هم بوسیله تانک در هم کوبیده شد. در طول ساخت سریال بسیاری از قطعات اتومبیل‌ها از جمله سپر، قالپاق، جلوپنجره، چراغ‌های جلو و روکش صندلی عوض شد. بعداً چشم‌های با دکمه‌های سفیدرنگی جایگزین شد که به او چهره شاخصی داد. بعد از پایان فیلمبرداری مینی‌ها به شرکتی فروخته شدند که آنها را برای مناسبت‌های خاص اجاره می‌داد و سپس در موزه‌ها و نمایشگاه‌های مختلفی به نمایش در آمدند. مینی اصلی هم اکنون در لندن تحت مالکیت خصوصی است. در فیلم‌های سینمایی (تعطیلات مستربین) که بعداً ساخته شد، ماشین و شماره‌اش متفاوت، رنگ آن زرد قناری و راست فرمان است و در واقع نه متعلق به مستربین بلکه متعلق به دختری است که در فرانسه با او آشنا می‌شود.

از اپیزود اول، مستربین دعوایی طولانی با راننده هرگز دیده نشده رلاینت رگال استیشن (نوعی خودروی سه‌چرخ) ۱۹۷۲ آبی روشن (به شماره GRA 26K) دارد که معمولاً به چپ شدن آن توسط مینی مستربین می‌انجامد و خیلی وقت‌ها مستر بین آنقدر به سرعت می‌رود که نتیجه کار خود را نمی‌بیند. در یک ضرب، مستربین که منتظر ماشین در کنار جاده است این ماشین را می‌بیند که برایش ایستاده اما او خود را به ندیدن می‌زند تا که او برود. در مجموعه انیمیشن بین هم این حضور ادامه می‌یابد. در قسمت کودکی بین چهره راننده این خودرو (که آن زمان کودک نوپایی بوده) برای نخستین بار نشان داده می‌شود و در قسمت جنگ ماشین‌ها سرانجام راننده این اتومبیل که سال‌ها توسط مستربین مورد آزار و اذیت قرار گرفته به فکر انتقام می‌افتد.

با اینکه مستربین تنها شخصیت برجسته این برنامه است، ولی شخصیت‌های مکملی هستند که در کنار او ظاهر می‌شوند. نقش این شخصیت‌ها را کمدین‌های مطرح انگلیسی مثل اون بره‌ من، ریچارد برایرز، راجر سلومن، انگس دیتن (بازیگر)، استیون فراست، نیک هنکاک، کریستوفر ریان، پل براون، کارولین کوئینتین، دانی لا رو، راجر لوید پک، روپرت ونسیتارت، دیوید باتلی، ریچارد ویلسون (بازیگر اسکاتلندی) بازی کرده‌اند. تعدادی از این شخصیت‌ها در نقش‌های واقعی خود بازی کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید