آیا سریال مختارنامه در قالب دو فیلم سینمایی پخش خواهد شد؟

به نقل از آرتیها مجموعه تاریخی مذهبی «مختارنامه» از جمله تولیدات ویژه مرکز سیما فیلم در دهه ۸۰ بود که برای نخستین بار مهرماه سال ۱۳۸۹ به کارگردانی داوود میرباقری از تلویزیون پخش شد. فیلمبرداری این سریال به عنوان ششمین اثر میرباقری پس از مجموعه‌هایی همچون امام علی(ع) و معصومیت از دست رفته، از سال ۱۳۸۳ آغاز شده بود و در سال ۱۳۸۸ به پایان رسید.

سریال «مختارنامه» که با گذشت ۱۳ سال از نخستین پخش آن، بارها از قاب شبکه‌های مختلف سیما روی آنتن رفت، همواره مورد اقبال و توجه مخاطبان خصوصا در ایام ماه محرم و صفر قرار گرفته بود. در طی این سال‌ها نیز مجموعه‌ای با مضامین عاشورایی در قالب فیلم و سریال تولید نشد و همین موضوع علتی بود تا «مختارنامه» همواره گزینه پخش شبکه‌های تلویزیون باشد.

صحبت های داوود میرباقری در مورد سریال مختارنامه :

داوود میرباقری پیشتر در گفتگویی درباره «مختارنامه» گفته است: در مختارنامه من دقیقا می‌دانستم چه خواهم کرد و با چه مشکلاتی روبرو خواهم بود. لذا تصاویر کربلا را کمتر پرداخته بودم. اما آقای ضرغامی همان زمان در جلسه‌ای گفتند مردم انتظار دارند بالاخره بخش‌هایی از کربلا را در فیلم شما ببینند. گفتم این قصه مختارنامه است و به لحاظ منطق روایی خیلی نیازی به کربلا ندارد، ولی بدان فکر می‌کنم. چون خودم هم فکر می‌کنم قصه‌ای مثل مختارنامه که اصل و اساسش بر خونخواهی کربلا است نمی‌تواند از اصل واقعه سخنی نیاورد.

کارگردان «مختارنامه» در خصوص تولید آثار تاریخی ـ مذهبی گفته است: عاشورا یک دریای بی‌کرانی از موضوع، فرم و داستان است. ما نیز به شدت امروز بدان نیاز داریم. امام حسین (ع) را به لحاظ مکتب فکری با چه کسی می‌توان مقایسه کرد؟ من فکر می‌کنم اگر ۱۰۰ فیلمساز ۱۰۰ فیلم درخصوص عاشورا بسازند باز این داستان را محدود کرده‌اند و باز حرف برای گفتن داریم. اصلا یکی از انگیزه‌هایی که سبب شده من به این سمت و سوی هنری بیایم، این بوده که یک روزی به جایی برسیم که بتوانم باورهای دینی و اسطوره‌های دینی خود را به تصویر بکشم.

آیا بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ حمایت از پخش «مختارنامه» شده است؟

اخیرا جمعی از مردم در ۲ پویش خواستار پخش سریال «مختارنامه» شده‌اند. بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ نفر تا زمان جایگزین شدن مجموعه‌های نمایشی با سطح کیفی مشابه با «مختارنامه»، مطالبه پخش این سریال در ایام ماه محرم و صفر را به ثبت رسانده‌اند.

در متن پویش «پخش سریال مختارنامه، خواسته مردم است»، آمده است: سریال مختارنامه جزو معدود سریال‌هایی است که اگر روزانه هزار بار هم تماشا شود، باز یک نکته پندآموز جدید به مخاطب آموزش می‌دهد؛ همه ما می‌دانیم که طبق روایت پیامبر(ص) شهادت امام حسین (ع) حرارتی سرد نشدنی را در قلب‌های مؤمنان ایجاد کرده است و محرم و صفر عامل زنده ماندن اسلام است.

از طرفی عبرت از گذشته، موضوع بسیار مهمی است که در روایات مختلف بر آن تأکید شده و در شرایط فعلی که زر و تزویر متحد شده‌اند علیه ارزش‌های ناب اسلامی، پخش این سریال می‌تواند موجب «به خود آمدن» بسیاری از فریب خوردگان شود.

لذا خواسته قاطبه ملت ایران این است که صداوسیما، حداقل تا زمان تولید سریالی در سطح کیفیت، محبوبیت و تأثیرگذاری مختارنامه، بدون توجه به هیاهوی رسانه‌ای و با قدرتی مضاعف، سنت حسنه خود در پخش سریال مختارنامه در ایام سوگواری برای شهادت ۷۳ شهید کربلا را ادامه دهد.

در همین خصوص معاونت سیما در پاسخ به مطالبه مردم توضیحاتی ارائه داده که در ادامه می‌خوانید: «سریال تاریخی مختارنامه به عنوان یک اثر ارزشمند که تماشای آن موجب ارتقای بینش معرفتی نسبت به قیام عاشورا و منتقیمن حضرت ثارالله(ع) می‌شود، همواره مورد اقبال مخاطبان بوده است. این سریال فاخر طی سال‌های اخیر در مناسبت محرم از شبکه‌های مختلف سیما بازپخش شده و آخرین نوبت پخش به پارسال در شبکه آی فیلم از معاونت برون مرزی برمی‌گردد.

فرآیند پخش چنین آثاری که پس از پخش اول در گنجینه آرشیو سازمان در دسترس شبکه‌های مختلف رسانه ملی قرار دارد، بدین قرار است که بنابر درخواست شبکه متقاضی پخش، با تایید شورای فیلم و سریال معاونت سیما به منظور جلوگیری از موازی کاری و همپوشانی‌ها در پخش، در نوبت پخش قرار می‌گیرد. برای امسال شبکه یک سیما در ایام تاسوعا و عاشورا دو فیلم را که برشی از سریال مختارنامه است روی آنتن خواهد برد.

البته امکان تماشای کامل سریال مختارنامه در تلوبیون و فضای مجازی برای علاقه مندان فراهم است. در همین حال، امسال در مناسبت محرم سریال تاریخی «عشق کوفی» متناسب با این ایام از آنتن شبکه سه سیما پخش می‌شود و به نیاز مخاطب که تماشای یک سریال مناسبتی است، پاسخ خواهد داد. معاونت سیما ضمن بهره گیری از تمام داشته‌های ارزشمند خود، طبیعی است اولویت را به پخش آثار جدید می‌دهد.

البته که تولید آثار تاریخی و الف ویژه‌ای همچون مختارنامه در گذشته و نیز سلمان فارسی و موسی(ع) در حال حاضر، مشمول زمان و هزینه‌های قابل اعتنایی بوده که نیازمند حمایت جدی در سطح یک اثر ملی است. بی شک دولت و مجلس محترم و دیگر تصمیم سازان کشور در رونق بخشی به این تراز سریال سازی نقش بسزایی دارند تا رسانه بتواند با این پشتیبانی‌ها به انتظارات به حق مخاطبان که تماشای آثار جدید با مضامین والای قرآنی و دینی است پاسخ شایسته بدهد.»

دو فیلم سینمایی بر اساس سریال داوود میرباقری :

خلاصه قسمت های مربوط به واقعه عاشورای سریال «مختارنامه» در ۱۰ قسمت ۶۰ دقیقه ای در ایام محرم به روی آنتن می رود؛ همچنین دو فیلم سینمایی بر اساس سریال داوود میرباقری آماده شده است که در ایام تاسوعا و عاشورای حسینی از تلویزیون پخش می شود. به گزارش ایسنا، به مناسبت فرا رسیدن دهه اول محرم، خلاصه قسمت های سریال «مختارنامه» هر شب ساعت ۲۰ از شبکه اول سیما پخش خواهد شد. تلویزیون همچنین بخش های مربوط به واقعه عاشورا در سریال «مختارنامه» را در قالب دو فیلم سینمایی پخش می کند. این دو فیلم سینمایی قرار است دوشنبه و سه شنبه هفته آینده، مصادف با تاسوعا و عاشورا در ساعت ۱۵ پخش شود.

محمود فلاح، تهیه کننده «مختارنامه» دراین زمینه گفت: دو فیلم سینمایی مربوط به وقایع عاشورا از این سریال در دست تهیه است و در روزهای تاسوعا و عاشورا از شبکه اول پخش خواهد شد. فلاح پیش از این اعلام کرده بود هشت نسخه سینمایی از سریال «مختارنامه»، با موضوعات مختلف استخراج خواهد شد. این فیلم های ۹۰ دقیقه ای، روایتگر هشت داستان متفاوت «مختارنامه» مثل عاشورا، قیام مختار، نقش ایرانی ها در قیام مختار، دلیران ایران، نهضت توابین، نقش زنان در قیام مختار، قصه ابن زیاد و عبدالله زبیر و نسبتش با عاشورا خواهند بود.

دیدگاهتان را بنویسید