بازیگرانی که از حضور در تلویزیون فرار کرده اند…

به نقل از آرتیها بسیاری از بازیگران مطرح سینما، سابقه حضور در سریال های تلویزیونی را داشته اند یا اساسا کار خود را با سریال های تلویزیونی آغاز کرده اند اما هستند بازیگرانی که اصلا و ابدا در یک سریال تلویزیونی بازی نکرده اند یا جز در موارد استثنایی از حضور در این رسانه فرار کرده اند.

هدیه تهرانی: سینمای ایران در سال ۱۳۷۵ چهره جدیدی را به خود دید که در فیلم «سلطان» مسعود کیمیایی مورد توجه قرار گرفت. هحیدا تهرانی به پیشرفت های خوبی ادامه داد و با وجود چند فیلم ضعیف همچنان در صدر قرار گرفت و همچنان عنوان ستاره را یدک می کشد. در تمام این سال ها مرکز توجه سریال های تلویزیونی بوده که معروف ترین آن «مختارنامه» است. گفته می شود داوود میرباقری او را برای بازی در نقش جریه، خواهر مختار در نظر گرفته بود، اما توافقی حاصل نشد و این نقش به ماهچهره خلیلی سپرده شد. «کیف انگلیسی» دیگر پیشنهاد جدی این بازیگر بود که نپذیرفت. تهرانی در سریال های قلب یخی ۳ و همگناه در شبکه خانگی بازی کرده است که اولی برای او چندان جذاب نبود اما دومی مورد توجه مخاطبان قرار گرفت.

ترانه علیدوستی: علیدوستی نیز از بازیگرانی است که در هیچ سریالی بازی نکرده است. خود او در مصاحبه ای در این باره گفته: «من در تلویزیون بازی نمی کنم. ۱۲ سال هم هست که بازی نمی کنم چون معتقدم این کار یک خیانت فرهنگی است. قبلا هم گفته ام. انتخاب کرده ام. حتی سریال های سطح بالاتر ما نهایتا دستخوش یک جهت گیری بی مورد در پخش می شوند. من کسانی را که در تلویزیون کار می کنند قضاوت نمی کنم ولی مردم حق دارند قضاوت کنند. ما در این جایگاه قرار داریم که قضاوت شویم.»
ترانه علیدوستی البته در مصاحبه دیگری درباره میزان تماشای تلویزیون خود گفته است: «سعی می کنم هر سریالی را که در جامعه بر سر زبان ها می افتد، ببینم.» البته علیدوستی در مجموعه تلویزیونی شهرزاد ساخته حسن فتحی حضور داشته؛ مجموعه ای که برای پخش در شبکه نمایش خانگی ساخته شده است.

بهرام رادان: از جمله بازیگرانی است که هیچ گاه در سریال های تلویزیونی بازی نکرده است بهرام رادان است. نه او با تلویزیون خوب بوده و نه تلویزیون با او. رادان گویا در تلویزیون ممنوع التصویر است و حتی برنامه حضور او در خندوانه از تلویزیون بازپخش نشد و گویا تیزرهای فیلم حکایت عاشقی هم به خاطر حضور رادان به مشکل برخورده! جالب است بدانید چند سال پیش رادان به عنوان مجری در آیتم هایی کوتاه مدت به اجرای برنامه پرداخت ولی هیچ گاه سریال بازی نکرده است!

جمشید هاشم پور: در ابتدا قرار بود جمشید هاشم پور نقش مختار ثقفی را بازی کند، اما در جلسه پایانی گفت که نگرانم به دلیل طولانی بودن زمان فیلمبرداری از پس این کار برنمی آید. این بخشی از گفت و گوی تهیه کننده «مختارنامه» است که به وضوح از پیشنهاد ویژه به هاشم پور رونمایی کرد. ستاره دهه ۶۰ و ۷۰ سینمای ایران بارها مورد توجه کارگردانان تلویزیون بوده است اما هاشم پور همه آنها را با این توجیه که «من بازیگر سینما هستم نه تلویزیون» همه آنها را رد کرده است. «شیرزاد»، «آقازاده» و «نیسان آبی» سریال های خانگی جمشید هاشم پور هستند. در اواخر دهه ۷۰ در فیلم مسافر ری بازی کرد، بعداً اردوی هنری سرمایه گذار فیلم، نسخه سریالی آن را ساخت و به پخش تلویزیونی داد. از آنجایی که این اثر به صورت فیلم تولید شده، به‌عنوان مجموعه تلویزیونی در فهرست آثار هاشم پور ثبت نشده است.

محمدرضا گلزار: شبکه سه در سال ۱۳۷۶ در تصمیمی جنجالی محمدرضا گلزار را به عنوان مجری مسابقه «برنده باش» انتخاب کرد و اولین همکاری این سوپراستار با تلویزیون را رقم زد. مدتی بعد در مصاحبه ای گفت اگر سریالی ویژگی های لازم را داشته باشد در آن بازی می کند. هنوز این اتفاق نیفتاده است، اما در کارنامه گلزار می توان سریال های خانگی «ساخت ایران ۱ و ۲»، «عشق تعطیل نیست»، «گیسو» و «عاشقانه» را تماشا کرد که تنها سریال اول کمی قابل دفاع است.

الناز شاکردوست: الناز شاکردوست در ۱۹ سالگی در اولین فیلم خود به نام «گل یخ» به کارگردانی زنده یاد کیومرث پوراحمد بازی کرد. او سال‌ها به فیلم‌های تجاری علاقه داشت، اما از جایی به بعد تصمیم گرفت به پیشنهاداتی پاسخ دهد که وزن هنری کارش را افزایش می‌داد. شاکردوست در دهه ۸۰ و حتی ۹۰ انتخاب اول ملودرام های تلویزیونی بود اما آنها را نپذیرفت.

دیدگاهتان را بنویسید