تفاوت بالش ومتکا در چیست ؟

امروز در آرتیها به تفاوت بالش و متکا می پردازیم. بالش واژه‌ای از ریشه فارسی است. بالش پارچه‌ای چهارگوش است که آن را با ماده نرمی مثل پر، پنبه، الیاف یا اسفنج پر کرده و در هنگام خواب یا استراحت سر را روی آن می‌گذارند.

تعریف بالش :

در ابتدا باید گفت که از بالش، بالشت یا بالنج به عنوان وسیله‌ ای در جهت راحتی بدن، درمان یا تزئین استفاده می‌کنند. در انسان ها این وسیله برای خوابیدن مورد استفاده قرار می گیرد. کلمه بالش واژه ‌ای است که ریشه فارسی دارد. در واقع بالش را اینگونه تعریف می‌کنند، پارچه‌ای به شکل چهارگوش که درون آن را با مواد نرمی مثل پنبه، پر، الیاف یا اسفنج پر می‌کنند و اغلب در زمان خواب یا استراحت آن را به کار می برند.

بالش ها در نقاط مختلف جهان از اشکال مختلفی تشکیل شده اند. از اشکال مختلف آن می‌توان به چهارگوش و مکعبی اشاره کرد. همانطور که گفتیم به طور معمول بالنج را از پارچه، پر پرندگان، پنبه، پلی استر یا اسفنج پر می‌کنند. با انتخاب درست آن می‌توان از آسیب التهاب مفصل، گردن و ستون فقرات، درد و گرفتگی گردن و کمر جلوگیری کرد. موضوع مهم دیگر که باید به آن بسیار توجه داشت تنفس در خواب است. از اساسی ترین علت ‌های بدن درد ( برای مثال سردرد، گردن درد، بی ‌حسی یا درد در شانه ‌ها و بازوها) پس از بیدار شدن از خواب، می‌توان به استفاده نادرست از این وسیله اشاره کرد. در ادامه با انواع بالش از نظر جنس، شکل و کاربرد آشنا می شوید و می‌توانید مناسب ترین آن را برای خود بیابید.

انواع بالش :

۱- الیاف : بالش های الیاف از تیوب‌ های پلاستیکی در کیسه پرمنفذ تولید می شوند. عدم ایجاد آلرژی نیز از مهمترین ویژگی ‌های آن به شمار می آید. همچنین می توان این نوع را به راحتی در ماشین لباسشویی شست.

۲- پر: کارشناسان استفاده از بالش‌های پر را به‌ عنوان بهترین جنس، بسیار توصیه می کنند. این نوع بالنج ها را اکثرا از پر مرغ، غاز یا قو پر می کنند. به این دلیل که اینها به آسانی زیر سر و گردن حرکت می کنند و درنتیجه تا حد زیادی موجب کاهش درد های عضلانی و درد گردن می شوند. استفاده از پر در تولید بالنج معمولاً گران ‌تر تمام می شود، اما نرم ‌تر است و قادر است به راحتی قالب سر و بدن شما را بگیرد.

۳- مموری فوم هوشمند : در تولید اینگونه مموری فوم ها از فناوری ماده گران‌روکشسان استفاده می گردد. به این معنی که با وجود ایجاد فشار بر سطح آن ها، دوباره پس از فشار به شکل عادی خود بر می گردند. در نتیجه می توانند به راحتی و کاملا مطابق با فرم بدن تغییر کنند.

۴- لاتکس : اینگونه بالش ها نوعی بسیار انعطاف‌پذیر هستند. همچنین برای کسانی که عادت به خوابیدن بر روی شکم دارند بسیار مناسب هستند.

۵- میکروژل : بالش های میکروژل از نمونه های جدید محسوب می شوند که در تولید آن ها از الیاف ضد آلرژی استفاده می شود. همچنین باید اشاره کرد که این مورد بسیار نرم و گران است.

۶- بالش دست ‌ساز: اغلب خانواده ها در ایران معمولا از بالش ‌های دست ‌ساز استفاده می کنند. خانم ‌های خانه ‌دار معمولا سه طرف پارچه ‌ای مستطیلی را بهم می دوزند و درون آن را با الیاف پر می کنند و به این شکل بالنج ‌های دست‌ ساز درست می کنند. بالنج هایی که به این شکل ساخته می شوند، قابل استفاده هستند اما استاندارد نیستند.

۷- بالش ‌های طبی :

برای جلوگیری از عارضه ‌های مفصلی و پیشگیری از پف چشم پس از بیداری استفاده از این نوع شدیدا توصیه می شود. این بالش ها را بر اساس کاربرد به دسته ‌های زیر تقسیم می کنند:

* بالش‌ دورگردنی : از این مورد برای کار طولانی مدت با رایانه خانگی یا نشستن پشت فرمان خودرو استفاده می کنند. این نوع‌ به شکل U تولید می شود و افراد آن را در پشت گردن خود قرار می دهند.

* مخصوص بارداری : این نوع بالش طبی از بین دیگر بالنج ‌های طبی کمی ناشناخته‌ تر و عجیب ‌تر به نظر می رسد. اما افرادی که تجربه مادر شدن را داشته اند به خوبی می دانند که سنگینی شکم مخصوصا در ماه‌ های آخر بارداری باعث اذیت شدن مادر باردار در طول خواب می شوند. هدف از طراحی و تولید اینها این بوده است که این وسیله در طول مدت خواب به راحتی زیر شکم خانم‌ های باردار در هنگامیکه به پهلو خوابیده ‌اند قرار می گیرد و سنگینی شکم را تحمل می کند. در نتیجه مادر می تواند خوابی راحت داشته باشد.

*وی شکل : نوعی دیگر از بالش های طبی، بالش های وی شکل هستند. اینگونه بالنج ها شکل V دارند و برای افرادی که عادت به پهلو خوابیدن دارند، بسیار کاربردی هستند.

خصوصیات بالش :

بالش سفت و نرم : برخی بالش سفت را بدردنخور می‌دانند و آن را بلااستفاده می‌دانند. برای خوابیدن به پهلو و استفاده از بالش زیرپا، بالش سفت مناسب تر از بالش نرم است.

تعداد : یک بالش برای خواب کافی است. دومین بالش می‌تواند برای قرار گرفتن بین پاها به منظور کاهش فشار روی کمر، استفاده شود.

عمر بالش : بالش‌ها نیز پس از چند وقت استفاده می‌بایست تعویض بشوند. بالش‌هایی که پس از فشار بر سطح آن‌ها حالت قبلی خود را حفظ نمی‌کنند و شکل قبلی را نمی‌گیرند، می‌بایست تعویض شوند.

تعریف متکا :

متکا در واقع واژه‌ای عربی است که معنای محل تکیه یا تکیه گاه می دهد. اینها معمولا شکلی استوانه ‌ای و دراز دارند. امروزه متکا در شرق و جنوب شرق آسیا بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. در ایران نیز کمابیش از این وسیله استفاده می گردد. همچنین متکا را می توان یکی از لوازم خواب غربی در نظر گرفت، به این شکل که در تختخواب دو نفره، دو عدد بالنج و یک متکا قرار می دهند. از این وسیله همچنین برای تکیه دادن هنگام نشستن روی زمین یا مبل استفاده می کنند.

تفاوت بالش و متکا :

با توجه به چیز هایی که گفته شد تفاوت بالش و متکا در این است که بالش ها پارچه ای چهارگوش (مستطیلی یا مربعی) هستند اما متکا ها پارچه ای استوانه ‌ای شکل هستند. البته بسیار اتفاق می افتد که افراد از تفاوت این دو آگاهی ندارند و آن ها را به جای یکدیگر استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید