تفلیس پایتخت و بزرگ‌ترین شهر گرجستان در شرق اروپا/ ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست

در این مطلب از آرتیها با شهری مشهور در اروپا آشنا می‌شوید. تفلیس پایتخت و بزرگ‌ترین شهر گرجستان و یکی از شهرهای بزرگ در شرق قاره اروپا است.

موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرارگیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوریی‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده‌ است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی تجاری و ترانزیتی تضمین می‌کند. تاریخ پرفراز و نشیب تفلیس را می‌توان از معماری آن درک کرد که ترکیبی از معماری قرون وسطی، معماری نئوکلاسیک و معماری استالینیست است. تفلیس در طول تاریخ سکونتگاه مردم مختلفی با نژاد، فرهنگ و مذاهب مختلف بوده‌است ولی امروزه از نظر مذهبی در شمار شهرهای مسیحی ارتدوکس شرقی به حساب می‌آید.

شهر تفلیس

تاریخچه شهر تفلیس

تفلیس شهری با جمعیت حدود ۱.۵ میلیون نفر است که در دو طرف رود کر گسترش یافته و از سه طرف به کوه منتهی می‌شود. این شهر در جنوب شرقی اروپا و در مسیر جاده ابریشم واقع شده و پل ارتباطی بین شرق و غرب به‌شمار می‌رود. به همین علت در طول تاریخ امپراطوری‌های مختلفی را دیده که بر تنوع فرهنگ و معماری امروزی آن تاثیرگذار بوده است. تفلیس پایتخت و همزمان بزرگترین شهر گرجستان است. قدمت این شهر به قرن پنجم میلادی باز می‌گردد. در آن زمان، شاه واختانگ اول در حال تفریح بوده که به طور اتفاقی به چشمه‌های گرم این منطقه برمی‌خورد.

از آنجا که این مکان خوش آب و هوا به مذاق پادشاه خوش می‌آید، همان زمان دستور ساخت شهری در اطراف چشمه‌ها را صادر می‌کند. نام این شهر در واقع به همین چشمه‌های آب گرم اشاره دارد و در اصل “تبلیسی” است که در ایران و چند کشور دیگر به تفلیس مشهور شده است.

تفلیس یکی از مقاصد توریستی جذاب در اوراسیاست که جاذبه‌های متعددی در آن دیده می‌شود. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه‌های تفلیس می‌پردازیم. اگر قصد سفر به تفلیس را دارید، حتماً نگاهی به این بخش داشته باشید.

جاذبه‌های توریستی تفلیس 

پارک آبی جینو پاردایس

۱- پارک آبی جینو پاردایس: جینو پارادایس مجموعه ای بزرگ، تفریحی و چند منظوره است که می تواند برای شما یک روز تفریحی و متفاوت را در تفلیس رقم بزند. فرقی نمی کند چه زمانی سفر به پایتخت گرجستان را در برنامه خود قرار دهید. درهای جینو پارادایس تمام روزهای سال به روی شما باز است.

۲- قلعه ناریکالا: این قلعه قدیمی که در مقابل شهر تفلیس و رودخانه کورا قرار دارد. یکی دیگر از نقاط دیدنی‌ است که می‌توانید در سفر به تفلیس از آن دیدن کنید. قلعه ناریکالا دو دیوار بزرگ دارد که باغ‌های تفلیس در آن قرار ‏گرفته‌اند. همچنین حمام‌های‏ Sulphur»‎‏» نیز در قلعه ناریکالا وجود دارد.

پل صلح

۳- پل صلح: شورای شهر تفلیس گرجستان در اوایل سال ۲۰۱۰ سفارش ساخت سازه‌ای به‌منظور اتصال بخش‌های قدیمی و ‏جدید تفلیس را به یک طراح برجسته ایتالیایی داد. در ماه می همان سال، مراسم رسمی افتتاحیه ‏‏پل صلح تفلیس بر فراز رودخانه کورا برگزار شد. ‎روی سقف این پل ۱۵۰ متری، ۱۲۰۸ بسته نورانی از لامپ‎ LED ‎نصب شد که ‏منظره بی‌نظیری را در شب خلق می‌کند.

۴- ‏فانیکولار: یکی دیگر از نقاطی که در سفر به تفلیس نباید از دست بدهید، مجموعه فانیکولار است. این مجموعه، ترکیبی ‏از رستوران زنجیره‌ای و نقاط دیدنی است و قدمت آن به سال ۱۹۰۵ برمی‌گردد. این مجموعه بیش از ۵ رستوران ‏دارد. رستورانChela» ‎‏» که رستوران گرجی است، در کنار‏Puri Guliani» ‎‏» و مجموعه‌های دیگر پذیرای تمامی ‏گردشگران هستند.

کلیسای جامع تثلیث تفلیس

۵- کلیسای جامع تثلیث تفلیس: قطعا یکی از مورد توجه ترین جاذبه های شهر تفلیس، کلیسای جامع تثلیث است که در کنار اهمیت مذهبی، به سبب زیبایی و شکوهش، گردشگران بسیاری را نیز به سوی خود دعوت می کند. کلیسای جامع تفلیس گرچه مخصوص پیروان و مسیحیان ارتدکس است؛ اما ورود به آن برای همه مردم آزاد و رایگان است.

آب و هوای تفلیس

آب و هوای تفلیس اقلیم نیمه‌گرمسیری مرطوب (سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن) با تأثیرات غالبِ اقلیم قاره‌ای مرطوب است. تفلیس دارای زمستان‌های نسبتاً سرد و تابستان‌های گرم است. میانگین دمای سالیانه در این شهر، ۱۳٫۳ درجه سلسیوس (۵۵٫۹ درجه فارنهایت) است. ژانویه با میانگین دمای ۲٫۳ درجه سلسیوس (۳۶٫۱ درجه فارنهایت) سردترین ماه سال و ژوئیه با میانگین دمای ۲۴٫۹ درجه سلسیوس (۷۶٫۸ درجه فارنهایت) گرم‌ترین ماه سال است. کمترین دمای ثبت‌شده، −۲۴٫۴ درجه سلسیوس (−۱۱٫۹ درجه فارنهایت) و در ژانویهٔ ۱۸۸۳ میلادی بوده و بیش‌ترین دما نیز ۴۲٫۰ درجه سلسیوس (۱۰۷٫۶ درجه فارنهایت) و در تاریخ ۱۷ ژوئیه ۱۸۸۲ میلادی بوده‌ است.

میانگین بارش سالیانه ۴۹۵٫۵ میلیمتر (۱۹٫۵ اینچ) میلی‌متر است. ماه‌های مه و ژوئن، هرکدام با میانگین بارش ۷۷٫۶ میلیمتر (۳٫۱ اینچ)، پرباران‌ترین ماه‌های سال هستند، در حالی که ژانویه با میانگین بارش ۱۸٫۹ میلیمتر (۰٫۷ اینچ)، کم‌باران‌ترین ماه سال است. بارش برف نیز به‌طور میانگین ۱۵ تا ۲۵ روز در سال است. شهر و کوه‌های اطراف آن عموماً پوشیده از ابر هستند. مخصوصاً در بهار و پاییز که نتیجهٔ آن بارش باران‌های طولانی یا آسمانی همیشه ابریست.

پایان

امروز سفری کوتاه و جذاب به شهر تفلیس در گرجستان داشتیم. در خیابان هایش قدم زدیم، نگاهی گذرا به بهترین جاذبه هایش انداختیم. سپس به دل تاریخ رفتیم و ذشته این شهر را بررسی کردیم. شما تا به حال به تفلیس سفر کرده اید؟ تجربه شما از سفر به این شهر چگونه بود؟ دیدگاه ها و خاطره های خود را با ما در میان بگذارید. 

دیدگاهتان را بنویسید