جشنواره فیلم فجر| بیش از چهل فیلم سینمایی احتمال حضور در جشنواره چهل‌ودوم فیلم فجر را دارند/ از آثار کمدی تا آثار اجتماعی و بین‌المللی

به نقل از آرتیها با شروع دومین ماه از فصل پاییز و سرعت گرفتن روند تولید فیلم‌ها برای رسیدن به جشنواره فجر، گمانه‌زنی‌هایی درباره تعداد، جنس آثار و فعالیت موسسات و بنیادهای مختلف سینمایی شدت گرفته است. درحال حاضر بیش از چهل فیلم سینمایی احتمال حضور در جشنواره چهل‌ودوم فیلم فجر را دارند.

فهرستی از آثاری را که شانس بیشتری برای حضور در جشنواره فجر دارند:

«پول پارتی» به کارگردانی سعید سهیلی

آثار کمدی

از میان آثار کمدی که یا تولید شده‌اند یا مراحل تولید را از سر می‌گذرانند. احتمال راه یافتن فیلم‌های کمدی «پول پارتی» به کارگردانی سعید سهیلی، «صبحانه با زرافه» به کارگردانی سروش صحت. «زودباش دیر می‌شه» به کارگردانی محمدحجت ذیجودی، «کوکتل مولوتوف» به کارگردانی حسین امیری دوماری. «قیف» به کارگردانی محسن امیریوسفی، « به خاطر یک کیف دلار » به کارگردانی حمید بهرامیان، «مرد عینکی» به کارگردانی کریم امینی و «زودپز» به کارگردانی مهدی نادری نسبت به سایرین بیشتر است.

«بی‌سروصدا» به کارگردانی مجیدرضا مصطفوی

آثار اجتماعی

از میان فیلم‌های اجتماعی هم، فیلم «دو روز دیرتر» به کارگردانی اصغر نعیمی، «خرچنگ» به کارگردانی مصطفی شایسته، «میرو» به کارگردانی حسین ریگی، «قلهک» به کارگردانی مصطفی شایسته، «ساعت ۶ صبح» به کارگردانی مهران مدیری، «رئیسعلی» به کارگردانی رضا میرکریمی، «نابرادر» به کارگردانی مهدی فخیم‌زاده، «سه‌شوار» به کارگردانی حسین نمازی، «عروسی در برف» به کارگردانی محمدرضا رحمانی، «نفس‌خور» به کارگردانی محمد کارت، «ستاره سینما» به کارگردانی عادل تبریزی.

«مدار بسته» به کارگردانی مهدی جعفری، «عزیز» به کارگردانی مجید توکلی، «این جمعیت قابل کنترل» به کارگردانی محمدمتین اوجانی، «شبنم عشق» به کارگردانی محمدجواد کاسه‌ساز»، «سینما مولن‌‌روز» به کارگردانی کیوان علی‌محمدی و علی‌اکبر حیدری، «بی‌سروصدا» به کارگردانی مجیدرضا مصطفوی، «تمساخ خونی» به کارگردانی جواد عزتی، «دختر پری‌خانوم» به کارگردانی علیرضا معتمدی، «لاک‌پشت» به کارگردانی بهمن کامیار.

«گمشده» به کارگردانی مریم برزگر، «ساخت آینه» به کارگردانی محمود کلاری، «بی‌داد» به کارگردانی سهیل بیرقی، «شاید جایی دیگر» به کارگردانی علی تصدیقی، «صیاد» به کارگردانی جواد افشار احتمال حضور در این رویداد را دارند.

«صبح اعدام» به کارگردانی بهروز افخمی

آثار سازمان اوج، بنیاد فارابی و سازمان سوره

سازمان اوج هم چند گزینه برای حضور در جشنواره امسال دارد. یکی از آنها «آبی روشن» به کارگردانی بابک خواجه‌پاشاست. «اسفند» به کارگردانی دانش اقباشاوی با محوریت زندگی شهید علی هاشمی. «قلب رقه» به کارگردانی خیرالله تقیانی‌پور هم از دیگر آثار احتمالی این سازمان در جشنواره خواهد بود.

بنیاد فارابی هم به احتمال زیاد دو فیلم «راه شیری» به کارگردانی علی جعفرآبادی را با محوریت پیاده‌روی اربعین روانه جشنواره خواهد کرد. «مومن» به کارگردانی هادی مقدم‌دوست هم درباره زندگی شهید حسین همدانی است. از دیگر پروژه‌های فارابی است که احتمالا حضورش در جشنواره چهل‌ودوم وجود دارد.

سازمان سینمایی سوره هم به احتمال زیاد با فیلم‌های «صبح اعدام» به کارگردانی بهروز افخمی، «نقطه صفر زمین» به کارگردانی امیرعباس ربیعی و «آسمان غرب» به کارگردانی محمد عسگری به جشنواره چهل‌ودوم راه پیدا کند.

هنوز معلوم نیست چه تعدادی از این آثار متقاضی حضور در جشنواره شوند. همچنین کارگردان‌های مختلفی هم هستند که در سکوت خبری تولیدشان را پیش می‌برند و هنوز نامی از آنها موجود نیست. بنابراین فعلا همه چیز درحد گمانه‌زنی است و باید دید چه تعداد فیلم برای حضور در جشنواره ثبت‌نام خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید