دکوراسیون داخلی به سبک اسکاندیناوی

دراین مقاله از آرتیها اصول و ویژگی های سبک دکوراسیون اسکاندیناوی را برای شما بازگو می کنیم تا با آن بیشتر آشنا شوید، پس با ما همراه باشید. سبک اسکاندیناوی از بخش شمالی اروپا سرچشمه می گیرد و تداعی کننده برف، کوهستان، درخت و هوای سرد است و حس آرامش و ملایمت را در خانه ایجاد می کند. این سبک در حالت کلی، سبکی مدرن و معاصری است که از سبک های سنتی فاصله ی زیادی دارد. در عین حال که سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به زیبایی خانه توجه دارد، به روی کاربردی بودن، عملگرایی، مرتب بودن اکسسوری آن نیز تمرکز می کند. برای دکوراسیون به این سبک، باید سعی کنید در حد امکان فضایی ساده و بدون در هم ریختگی و شلوغی ایجاد کنید. سادگی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی در دنیای امروز آن را بسیار محبوب و دوست داشتنی کرده است.

اگر شما هم از علاقه‌مندان به طراحی داخلی باشید، احتمالا نام سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به گوش‌تان خورده است. بیشتر مردم سبک اسکاندیناوی را با دیوارهای سفید، کفپوش چوبی و مبلمان مدرن می‌شناسند و طراحی خانه با این سبک را آسان می‌دانند. اما اینطور نیست و این سبک با همه‌ سادگی خود مانند سبک‌های دیگر طراحی داخلی، ویژگی‌های خاص خود را دارد.

تاریخچه این سبک به اواخر قرن بیستم میلادی باز می‌گردد. این سبک در شمال اروپا آغاز شد. کشورهایی مانند نروژ، ایسلند، سوئد و دانمارک اولین کشورهایی بودند که به این سبک علاقمند شدند و از آن در طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود استفاده کردند. این سبک به آرامی در سراسر جهان گسترش پیدا کرد و امروزه به یکی از سبک‌های مطرح دکوراسیون داخلی تبدیل شده است. به طور کلی این سبک بر سادگی، مینیمال بودن و کاربردی بودن عناصر در فضای داخلی تاکید دارد. هر سبکی دارای اصول منحصر به فرد خود است. طراحی اسکاندیناوی نیز دارای اصولی است که برای رسیدن به نتیجه مطلوب رعایت آنها الزامی است. در ادامه مطلب به بررسی ۸ اصول اولیه خواهیم پرداخت.

۱٫ زمین چوبی

تمام عناصر در سبک اسکاندیناوی در روشنایی و آرامش خلاصه می شود. بنابراین برای انتقال این روشنایی و آرامش به فضای اتاق، در این سبک از مصالح چوبی رنگ روشن، مانند چوب درخت بلوط و زبان گنجشک استفاده می کنند. کاربرد چوب در کف زمین زیبای خاصی را در سبک اسکاندیناوی به وجود می آورد.

بیشتر در طراحی داخلی سبک اسکاندیناوی، کفپوش با چوب درخت اش یا بلوط پوشانده می‌شود و زیبایی بصری جالبی را با باقی دکوراسیون داخلی منزل برای شما فراهم می‌کند.

طراحی اسکاندیناوی فقط از چوب برای کفپوش استفاده نمی‌کند و شما باید از آن در قطعات مبلمان‌تان مثل میزهای جلو مبلی و ناهارخوری نیز استفاده کنید.

همچنین قطعات با پوشش فلزی یکی دیگر از ترندهای محبوب در این نوع سبک می‌باشد. آویز و دیوارکوب‎هایی از مس و برنج می‌توانند درخشش خاصی به اتاق شما بدهند.

۲٫ مبلمان ساده

مبلمان یکی از بزرگ ترین عناصر دکوراسیون داخلی خانه است. مبلمان بازتاب دهنده سبک و نوع دکوراسیون است، بنابراین برای اجرای سبک اسکاندیناوی از مبلمان نرم و مدرن که از نظر زیبایی بسیار ساده هستند، استفاده کنید. در این سبک بیشتر از مبلمانی با رنگ روشن استفاده می شود تا به خوبی با دیگر عناصر دکوری اتاق ترکیب شود. مبلمان یکی از بزرگ‌ترین عناصر دکوراسیون داخلی خانه است. مبلمان بازتاب دهنده سبک و نوع دکوراسیون است، بنابراین برای اجرای سبک اسکاندیناوی از مبلمان نرم و مدرن که از نظر زیبایی بسیار ساده هستند، استفاده کنید.

۳٫ اکسسوری مدرن و ساده

در سبک اسکاندیناوی، اکسسوری ها به صورت پراکنده چیدمان می شوند ولی چیدمان آن ها دارای نظم خاصی است. باید بگوییم که در این سبک، از اکسسوری های متنوع مدرن و ساده استفاده می کنند که روشنایی آن را بدون استفاده از لوسترهای زرق و برق دار انجام می دهندو قاب عکس های ساده و امروزی را به دیوارها می آویزند.

۴٫ دیوارها و سطوح عمودی 

تصویر کلی سبک دکوراسیون اسکاندیناوی به سبک مینیمال بسیار شبیه است، زیرا در اجرای این سبک باید از رنگ های کمرنگ و مصالح ساده استفاده کرد. بنابراین دکوراسیون کارها برای دکور برخی از دیوارها و سطوح عمودی خانه، لمینت های ساده و بدون طرح با رنگ های مات و کمرنگ را به کار می برند.

۵٫ استفاده از نور طبیعی

نور طبیعی به تنهایی یکی از مهم ترین عناصر سبک اسکاندیناوی است. طراحان با استفاده از پنجره های بزرگ اجازه می دهند که فضای خانه مملو از نور خورشید شود. این کار باعث می شود که رنگ های استفاده شده در دکوراسیون، جلوه بیشتری داشته باشند و همچنین نور زیاد فضای خانه را از آن چه که هست بزرگ تر و زیباتر نشان می دهد. نور طبیعی ویژگی بسیار مهمی در سبک طراحی اسکاندیناوی می‌باشد. معمولا در این فضاها پنجره‌های بزرگ تعبیه می‌شود تا مقدار زیادی نور طبیعی را وارد خانه نمایند. نور طبیعی و انعکاس آن از طریق‌ رنگ‎های روشن فضای خانه باعث می‎شود که محیط زندگی شما بزرگ‎تر از مقدار واقعی آن بنظر برسد.

۶٫ رنگ های مات

پالت رنگی در سبک دکوراسیون اسکاندیناوی شامل رنگ های مات و کمرنگ است. استفاده از این نوع رنگ ها فضای خانه را خسته و کسل کننده نشان نخواهد داد، بلکه باعث می شود فضا بزرگ تر، ساده و بدون هرج و مرج به نظر برسد. دیزاین اسکاندیناوی بر اصل تضاد استوار است و طراحان در خلق فضای خاص و پر جنب و جوش بر روی یک پس زمینه ساده بسیار مهارت دارند. رنگ اصلی را می‌توان سفید انتخاب کرد اما می‌توان قالیچه‌ها، گلدان‌ها، روکش مبلمان، کوسن‌ها و مبلمان تزیین شده را رنگارنگ انتخاب کرد.

برای دستیابی به یک طراحی معمول اسکاندیناوی می‌توان از هر چیزی که روشن و خاص است استفاده نمود، با اینکار به دکوری ایده‌آل در منزل دست خواهید یافت. پالت رنگی که طراحان اسکاندیناوی برای معرفی خود به دنیا معرفی کرده‌اند، ترکیبی از انواع آبی، خاکستری‌های خنک و مات، سفید و کرم است. این پالت تقریبا تبدیل به علامتی تجاری این سبک شده و به نظر می‌رسد که تبدیل به پالتی منعطف شده که بسیاری از افراد علاقمند به استفاده از آن شده‌اند. ممکن است که این رنگ‌ها هر کدام به صورت جداگانه در طراحی‌های مینیمالیست آمریکای شمالی دیده‌ شوند اما استفاده از پالت ترکیبیی آن از ابتدا فقط منحصر به حوزه اسکاندیناوی بوده‌است. از آنجا که مردم و طراحان این منطقه خاص جغرافیایی به طبیعت نگاهی متفاوت دارند، طبیعی است که سعی می‌کنند تجلی هر چه تمام‌تری از طبیعت در محل زندگی خود داشته باشند و استفاده از رنگ‌های دریا، صخره، شن و برف کمک زیادی در این زمینه به آنها می‌کنند.

۷٫ خطوط مستقیم

همه عناصر پایه و اساسی این سبک مانند پنجره ها، مبلمان و دیگر اکسسوری ها با خطوط صاف و راست طراحی شده اند. خطوط صاف در عناصر دکوراسیون باعث می شود که کل فضا به صورت یکپارچه و هماهنگ به نظر برسد. هنگامی که می‌خواهید خانه‌ای را با سبک اسکاندیناوی مدرن کنید، باید از ایده‌های سبک مینیمال اما کابردی استفاده کنید. شما به عنوان مالک یک خانه برای اجرای سبک اسکاندیناوی باید معماری ساده و واضح را برای خانه خود انتخاب کنید. همچنین این کار را برای مبلمان و سایر وسایل انجام دهید. تزئینات ظریف و دکورهای پیچیده حقیقتاً برای خلق ظاهری لوکس و زیبا در نهایت به شما کمکی نمی‌کنند.

۸٫ اهمیت گیاهان تازه

عناصر طبیعی را به طراحی داخلی اسکاندیناوی خود اضافه کنید تا رنگ و زیبایی یک عنصر زنده فضای داخلی شما را به طور چشمگیری دگرگون کند. در حقیقت طراحان معتقدند که گل‌های تازه در هر خانه اسکاندیناوی یک ضرورت است. در منطقه اسکاندیناوی در اغلب پیاده روها، گلفروشی‌هایی وجود دارند که گل‌های تازه و گل لاله را در رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسانند، بنابراین طراحی اسکاندیناوی شما باید شامل عناصر زیبا و منحصر به فرد طبیعت مانند گل‌های تازه باشد.

در نهایت باید بدانید که طراحی داخلی به سبک کشورهای اسکاندیناوی از دنیای مدرن و طراحی معاصر عمیقا تاثیر گرفته است و علت شهرت و محبوبیت این سبک نیز سادگی و کاربردی بودن دکوراسیون آن است. بنابراین اگر به این سبک علاقمند هستید باید فضایی خلوت و ظریف را تدارک ببینید و با استفاده از ایده‌های ارائه شده در این مقاله و خلاقیت خود، چشمان دیگر افراد را خیره کنید. شما باید بتوانید فضایی حیرت انگیز ایجاد کنید که سادگی، زیبایی و کارایی یک طراحی داخلی اسکاندیناوی را در خود جای دهد.

دیدگاهتان را بنویسید