طراحی دکوراسیون فضای اداری

در این مقاله از آرتیها به سبک طراحی دکوراسیون فضای اداری می پردازیم. همانطور که می‌دانید، کارمندان ساعات زیادی را روزانه در دفتر کار و یا ادارات سپری می‌کنند. با این توضیح می‌توانیم بگوییم که محل کار کارکنان، منزل دوم آنها محسوب می‌شود. بنابراین مدیران هر مجموعه باید در نظر داشته باشند که فضای کار مناسب بر بازدهی بهتر آن‌ها تاثیر مستقیم دارد. 

همان‌طور که گفته شد، محیط کار می‌تواند همچون منزل دوم هر کارمندی باشد، بنابراین باید دارای فضایی آرام، با رنگ آمیزی مناسب، اکسسوری‌های مرتبط با محیط کار و از همه مهم‌تر که همه این موارد را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد؛ شناخت کافی نسبت به سبک‌های معماری و دکوراسیون داخلی و به کارگیری صحیح از سبک‌ها است. اگر در نظر دارید طراحی داخلی فضای اداری خود را به طراح و فردی متخصص بسپارید، توجه داشته باشید که باید تمامی معیارها و نیازهای خود را برای ایجاد فضای مورد نظر اعلام کنید. این امر مهم به طراح کمک می‌کند تا در انتخاب مناسب‌ترین سبک برای فضای اداری شما بهتر عمل کند. اما اگر از آن دسته از افراد هستید که ترجیح می‌دهید خودتان شخصا بر همه امور نظارت کنید و تصمیم گیرنده نهایی خودتان هستید، باید شناخت درستی نسبت به سبک‌های معماری و دکوراسیون داخلی داشته باشید. در برخی موارد نیز مدیران، خود دارای سلیقه‌ای مستقل و خلاق هستند و این امر باعث می‌شود تا جدا از انتخاب یکی از سبک‌های مدرن، کلاسیک و یا سایر آن‌ها، طرحی نو در محیط کار خود به وجود آورند؛ و با تلفیق چند سبک متفاوت انرژی بیشتری در محیط کار ایجاد کنند. به طور مثال دفتر کار شرکت گوگل برای کارمندان خود این شرایط را فراهم کرده است که هر زمان که نیاز داشتند، با توجه به امکانات فراوانی که در اختیارشان قرار دارد، با خلاقیت، فضایی پویا و متناسب با روحیات و خواسته هر فرد ایجاد نمایند.

وقتی صحبت از طراحی داخلی به میان می‌آید، برخی افراد تنها دو سبک مدرن و کلاسیک به ذهنشان خطور می‌کند. در سال‌های اخیر، بسیاری از طراحان با استفاده از تلفیق و یا به کارگیری طرح‌های از یاد رفته، نوآوری ایجاد کرده‌اند و فضای دلنشینی در محیط اداری به وجود آورده‌اند. دو معیار مهم را فراموش نکنید:

۱-از معیارهای مهم برای انتخاب دقیق و درست یک سبک برای فضای اداری، می توان به کاربری شرکت مورد نظر اشاره کرد؛ به طور مثال اگر صاحب کمپانی تولید فرش هستید، می‌توانید از طراحی اسلامی و مدرن در فضای اداری خود بهره مند شوید. از دیگر معیارهای مهم در انتخاب سبک مورد نظر برای فضای اداری می‌توان به متراژ فضای اداری اشاره کرد. یک طراح باید بداند چه متراژی برای مانور بیشتر در طراحی داخلی فضای اداری در دست دارد، تا بر اساس آن تصمیمات لازم در نحوه نورپردازی، چیدمان اداری، محل قرارگیری میز رسپشن و یا میز منشی، کتابخانه، پارتیشن اداری، مبل اداری، اتاق مدیریت، اتاق انتظار و سایر موارد را بگیرد.

۲-در نهایت باید تمامی خواسته‌های مدیران شرکت در طراحی فضای اداری مورد توجه قرار گرفته و به نیازهای آن پاسخ داده شود.

همه به خوبی با سبک مدرن و کلاسیک آشنایی دارند بنابراین به معرفی دو نوع دیگر از سبک های طراحی فضای اداری می پردازیم:

مینیمال واژه‌ای لاتین است که معنی آن حداقل می‌باشد. همانطور که از معنی آن پیداست سبک شناسی آن از حداقل‌ها در طراحی استفاده می‌شود. در این طراحی تلاش بر این است که از تمرکز کارمندان در انجام امور کاسته نشود، به همین دلیل با ایجاد فضای شلوغ در محیط اداری مخالف است. این سبک از تجملات و پیچ و تاب‌های خاص دوری می‌کند؛ به همین دلیل می‌توانیم آن را یکی از بهترین متدها در طراحی دکوراسیون داخلی اداری معرفی کنیم. بسیاری بر این اعتقادند که این فضا می‌تواند در ایجاد خلاقیت در کارمندان تاثیر مثبتی داشته باشد. 

این سبک، برخلاف نام آن که انتظار می‌رود تنها در کشورهای اسلامی از آن استفاده شود، در دنیا مطرح است. از این سبک هم در معماری داخلی و هم در معماری ساختمان شرکت‌ها استفاده می‌شود، که جلوه ویژه‌ای به محیط کار می‌بخشد. در این متد از طرح‌های رایج در معماری اسلامی مانند طاق و رواق‌ها، رنگ‌هایی مانند فیروزه‌ای و زرد، طرح های اسلیمی و… استفاده می‌شود. شایان ذکر است که تلفیق این سبک در فضای مدرن امروزی بسیار چشم نواز و خاص بوده و تا حدودی معرف زیبایی‌های معماری اسلامی می‌باشد.

پرکاربردترین و تاثیر گذارترین عناصر در طراحی فضای اداری کدامند؟

رنگ آمیزی مناسب در محیط کار می‌تواند در روحیه کارکنان تاثیر مستقیم بگذارد. در طراحی فضای داخلی همچنین می‌توانید از رنگ‌ها برای معرفی شرکت خود استفاده کنید. حال این رنگ‌ها می‌توانند در تلفیق با رنگی دیگر و یا به تنهایی خود را نشان دهند. عامل تاثیرگذار دیگری که می‌خواهیم از آن صحبت کنیم مبلمان اداری می‌باشد. مبلمان اداری به این دلیل که یکی از اساسی‌ترین موارد در طراحی داخلی است و با سبک طراحی داخلی ارتباط مستقیم دارد، بسیار تاثیر گذار می‌باشد؛ علاوه بر آن صندلی اداری و یا صندلی مدیریتی نیز متأثر از آن است.

ایجاد فضای سبز در راهروها، اتاق انتظار، اتاق مدیریت و روی میز کارمندان نیز از اهمیت ویژه‌ای در طراحی داخلی فضای اداری برخوردار است. متناسب با میزان فضای مورد نظر می‌توانید از گیاهان متفاوت با جثه‌های بزرگ و کوچک استفاده کنید. ما به شما استفاده از گیاهان آپارتمانی را توصیه می‌کنیم که کمتر نیاز به نور و آب دارند و در محیط اداری پر کاربردتر هستند. از جمله عناصر تاثیر گذار در محیط اداری نورپردازی می‌باشد، که این روزها با پیشرفت تکنولوژی با طیف وسیعی از آن روبرو هستیم. انواع هالوژن و نورهایی با رنگ‌های آفتابی و مهتابی می‌تواند فضایی سرد و یا گرم را نسبت به محیط اداری و بر اساس نیاز کاربر ارائه دهد. 

توجه داشته باشید که بودجه مورد نیاز در برخی از سبک‌ها بسیار بالا می‌باشد. بنابراین باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید تا در هنگام اجرای پروژه دچار مشکل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید