فرهاد اصلانی بازیگر توانمند سینما

به نقل از آرتیها فرهاد اصلانی متولد ۱۸ خرداد ۱۳۴۵ در بیجار کردستان، تا دیپلم درس خواند سپس دوره دوساله بازیگری را در فرهنگسرای نیاوران در سال ۱۳۷۰ گذراند و حالا از نظر افتخارات و جوایز رکورددار سینمای ایران است. فرهاد اصلانی سال ها پیش با همسرش خانم مژده دانش پژوه (طراح و عروسک ساز) ازدواج کرده است که ثمره این زندگی تنها یک فرزند دختر بنام هانا می باشد.

شروع حرفه تئاتر و بازیگری

سال ۱۳۷۰ وقتی ۲۵ ساله و دانشجوی فرهنگسرای نیاوران بود اولین بار با نمایش «هملت» به کارگردانی قطب الدین صادقی در تالار اصلی تئاتر بروی صحنه رفت. او سپس کنار بازیگری بعنوان کارگردان ، نمایش «سلندر» را اجرا کرد و با علی رفیقی و جمشید جهانزاده هم همکاری خود را ادامه داد.

سال ۱۳۷۱ تجربه کوتاهی در نمایش های رادیویی بدست آورد تا اینکه از طریق محمدرضا شریفی نیا (دستیار داوود میرباقری) در نقش یزید وارد سریال امام علی شد. با این حال به دلیل تاخیر در پخش سریال امام علی ، اولین حضور اصلانی در قاب تلویزیون با سریال «همسایه ها» به کارگردان حسن فتحی در سال ۱۳۷۲ بود.

بازی ایشان در سینما هم سال ۱۳۷۲ با فیلم «روسری آبی» به کارگردانی رخشان بنی اعتماد شروع شد سپس سال ۱۳۷۴ در فیلم «سفر به چزابه» بازی کرد.

فرهاد اصلانی از سال ۱۳۸۶ گزیده کار شد و توانست با انتخاب‌ های خوب و بازی‌ های قابل توجه بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد. وی سال ۱۳۹۰ در سه فیلم «خرس» ، «زندگی خصوصی» و «من مادر هستم» درخشید و توانست سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد را برای دو فیلم اول کسب نماید.

سال ۱۳۸۹ توانست با سریال «مختارنامه» بازی ماندگاری را در نقش عبیدالله بن زیاد از خود به نمایش بگذارد. اصلانی در سال ۱۳۹۵ وقتی ۵۰ ساله بود با فیلم «دختر» اثر رضا میرکریمی توانست اولین جایزه بین المللی خود را از جشنواره بین‌ المللی فیلم مسکو کسب کند.

اصلانی سال ۱۳۹۶ در فیلم «مغزهای کوچک زنگ زده» به کارگردانی هومن سیدی و کنار نوید محمدزاده بازی کرد که برای نقش خود نامزد سیمرغ نقش مکمل مرد شد. می گوید آشنایی من با هومن به سریال راه بی پایان بر می گردد و متوجه بودم که او چقدر عاشق سینماست و چقدر رویا دارد ، نوید محمدزاده هم فوق العاده است.

سخنانی از اصلانی در مصاحبه اش

اصلی ترین ملاک من برای قبول نقش ، فیلمنامه است ، از طرفی خانواده سینما کوچک است و بعضی موقع ها به تو احتیاج دارن ! به خاطر همین باید بروی به آنها کمک کنی و بعضی انتخاب هایم به همین دلیل بوده است.

اقتضای سن من ایجاب می کند که در چهارچوب خودم که به آن اعتقاد دارم و از پدرم آموختم، زندگی کنم و قانونمند باشم و سعی کنم که مشکلی پیش نیاید.

در تمام این سال‌ ها، در هر سلیقه سیاسی زندگی کرده‌ ایم که ممکن است با برخی از این سلیقه‌ ها یا دولت‌ ها هم موافق نباشیم با این حال در همان چهارچوب هم زندگی می‌ کنیم ، این روشی است که من می‌ دانم و غیر از آن هم بلد نیستم.

شیفته دنزل واشنگتن (بازیگر) هستم و خیلی دوستش دارم ، این کاش می شد با او تئاتر کار کرد ، در بین کارگردان ها هم «میشائل هانکه» را دوست دارم.

فرهاد اصلانی در پاسخ به علت دوری از تئاتر و تلویزیون اینگونه پاسخ داد:

برای من تئاتر خیلی جای دلی است اما الان احساس می کنم نمی توانم در آنجا کار کنم ؛ شرایط، شرایط خوبی نیست. من برای تئاتر خیلی سخت می گیرم و باید پیشنهاد و نمایشنامه آنقدر خوب و پرمسئله باشد که بروم  ضمن اینکه الان شکل ممیزی هم تغییر کرده و مثل سابق نیست.می گذارند که تو تمرین هایت را بکنی و بعد که گروه به هم و به کارشان وابستگی پیدا کردند تازه ممیزی شروع می شود.

تلویزیون می‌ توانست خردمندانه‌ تر رفتار کند و مردم را با هم آشتی دهد اما متاسفانه تلویزیون رویه‌ ای را انتخاب کرد که مدام کارها کم ارزش‌ تر و بی‌ خاصیت‌ تر شدند. به نظر می‌ آید کسی انگیزه ندارد و انگار فقط می‌ خواهند آب در دل کسی تکان نخورد به همین دلیل اصلا علاقه‌ ای به کار در تلویزیون ندارم.

در این سال‌ ها از فیلم‌ هایی که در آن‌ ها بازی کردم لذتی نبردم و مدام ترس این را داشتم که فیلم‌ ام اکران می‌ شود یا نه. الان هم اگر چه دیگر حرفه‌ ای شده‌ ایم و زندگی می‌ کنیم، اما اشتیاقی که پیش از این داشتم را دیگر ندارم. من هیچ وقت دنبال پول نبودم ، آدم زیاده خواهی نیستم و همیشه به چیزهایی که داشتم قانع بوده ام. ممکن است گاهی شرایط زندگی ام دشوار شده باشد و بخواهم به خاطر شرایطم قدمی بردارم اما موضوعات مالی هیچ وقت جزو اولویت های من نبوده است.

اتهام آزار جنسی

در ۳ فروردین ۱۴۰۱ خانم سمیه میرشمسی (دستیار کارگردان) در تویئتر خود اعلام کرد که در زمان کار روی فیلمی به کارگردانی هاتف علیمردانی مورد آزار جنسی و رفتار خشونت آمیز از طرف فرهاد اصلانی قرار گرفته است. پنج روز بعد انجمن صنفی برنامه ریزان و دستیاران کارگردانی سینمای ایران در بیانیه ای ضمن تاکید صداقت میرشمسی نوشتند: نا امنی های روانی حتی تهدید و برخورد فیزیکی در پشت صحنه تولید صنعت فیلم در ایران ، برای نخستین بار نیست که اتفاق می افتد و برای ریشه کن کردن این رویه غیرانسانی ، برخورد ریشه ای و جدی نیاز است. فرهاد اصلانی بعد از گذشت چند ماه از این افشاگری؛ صحبتی برای دفاع از خود نکرده است.

افتخارات

برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم‌ های (خرس) و (زندگی خصوصی) در سی امین دوره جشنواره فیلم فجر – ۱۳۹۰

برنده خلاقیت در بازیگری برای مجموعه آثار (عصر یخبندان، دوران عاشقی و کوچه بی‌ نام) در هفتمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران – ۱۳۹۴

برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در (کوچه بی‌ نام) در شانزدهمین دوره جشن حافظ – ۱۳۹۵

برنده جایزه ویژه ستاد جشنواره چهل چراغ  برای بازی در سریال‌ های تلویزیونی – ۱۳۹۵

برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم دختر در سی و هشتمین دوره جشنواره بین‌ المللی فیلم مسکو – ۲۰۱۶

برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم دختر در دهمین دوره جشنواره بین‌ المللی فیلم باتومی – ۲۰۱۶

برنده طاووس نقره‌ ای بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم دختر در چهل و هفتمین جشنواره بین‌ المللی فیلم هند – ۲۰۱۶

برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد برای بازی در فیلم دختر در پانزدهمین دوره جشنواره فیلم داکا – ۲۰۱۶

برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم دختر در سی‌ و سومین دوره جشنواره بین‌ المللی فیلم مونس – ۲۰۱۷

برنده جایزه بهترین بازیگر مرد برای بازی در فیلم دختر جوایز پیففا مالزی – ۲۰۱۸

برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای بازی در فیلم مغزهای کوچک زنگ‌ زده در بیست و یکمین جشن سینمای ایران – ۱۳۹۸

دیدگاهتان را بنویسید