فیلم «فسیل» به کارگردانی کریم امینی، «فسیل» تاکنون به رکوردهای بسیاری دست یافته اما آیا می‌تواند رکورد فیلم «عقاب‌ها» را نیز بزند؟

به نقل از آرتیها فیلم «فسیل» به لحاظ میزان مخاطب در جایگاه دوم جدول قرار دارد. اما نکته قابل توجه اینجاست که این فیلم در بازه زمانی ۹ ماهه توانسته ۷ میلیون مخاطب جلب کند. درحالی که «عقاب‌ها» که رتبه اول جدول پرمخاطب‌ترین‌ فیلم‌های تاریخ سینما را دارد، ۲۱ سال روی پرده بوده‌ و اصلا قابل مقایسه با «فسیل» نیست.

فیلم «فسیل»

پرمخاطب‌ترین فیلم در یک روز از سال

فیلم «فسیل» از همان روز اول نوروز ۱۴۰۲ با استقبال ویژه‌ای روبه‌رو شد. خیلی از سینماها در روز ۱ فروردین برای این فیلم سانس‌های فوق‌العاده در نظر گرفتند. مثلا در پردیس سینمایی کوروش، بیش از ۵ سانس فوق‌العاده برای این فیلم باز شد. این فیلم موفق شد در روز دوم نوروز رکورد بیشترین میزان مخاطب در طول یک سال را برای خودش به ثبت برساند. در روز ۲ فروردین، ۳۶هزار و ۷۰۰ نفر برای تماشای «فسیل» به سینماها رفتند. فروش گیشه این فیلم در آن روز ۱ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان بود. از روز ۹ فروردین ۱۴۰۱ که فیلم «سگ بند» توانسته بود حدود ۳۸هزار مخاطب را در یک روز جلب کند. در طول سال هیچ روزی این تعداد مخاطب برای تماشای یک فیلم به سینماها نرفته بودند.

فیلم «هزارپا»

رکورد مخاطبان فیلم‌های هزارپا و «اخراجی‌ها۲»

فیلم «فسیل» در روز ۳۰ خرداد ۱۴۰۲ بعد از گذشت ۳ ماه از شروع  اکران، توانست رکورد میزان مخاطبان فیلم «هزارپا» را بزند. «هزارپا» در سال ۱۳۹۷ اکران شد. تا زمانی که روی پرده بود توانست پای ۴ میلیون و ۲۱۹ هزار مخاطب را به سینماها باز کند و ۳۸ میلیارد تومان بفروشد. فیلم «فسیل» درحالی توانست مخاطبان «هزارپا» را رد کند که فروش ۱۸۲ میلیارد و ۵۷۷ میلیون تومانی را به نام خود زد. عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را به خود لقب گرفت.

در روز ۲۰ مرداد ۱۴۰۲، فیلم «فسیل» با جذب ۱۳۸ هزار و ۸۵۷ مخاطب، تعداد مخاطبان خود را در مجموع به رقم ۵ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۴۵۴ مخاطب رساند و توانست بعد از گذشت ۱۴ سال، رکورد مخاطبان فیلم «اخراجی‌ها ۲» ساخته مسعود ده نمکی را جا به جا کند. توانست در رتبه چهارم جدول پرمخاطب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران تکیه بزند. فیلم ده نمکی نوروز ۱۳۸۸ روی پرده سینماها رفت و با بلیت ۳ هزار تومانی توانست ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان فروش کند. در آن سال ۵ میلیون و ۳۲۸ هزار و ۲۹۷ مخاطب به تماشای «اخراجی ها ۲» نشستند.

پرمخاطب‌ترین فیلم‌ سینمای ایران

رکورد مخاطبان فیلم‌های «بگذار زندگی کنم» و «کانی‌مانگا»

این فیلم در روز ۲۵ مرداد ۱۴۰۲ موفق شد یک رکورد دیگر به نام خود بزند و به لحاظ تعداد مخاطبان، فیلم «بگذار زندگی کنم» به کارگردانی شاپور قریب را پشت سر بگذارد. «بگذار زندگی کنم» از سال ۱۳۶۵ در جایگاه سومین فیلم پرمخاطب سینمای ایران قرار داشت و «فسیل» با جذب ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار مخاطب، این رکورد را شکست.

«کانی‌مانگا» به کارگردانی سیف‌الله داد، در سال ۱۳۶۷ روی پرده رفت و رکورد طولانی‌ترین اکران را در تاریخ سینمای ایران با پانزده سال نمایش زد. این فیلم در سال اول اکران ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار مخاطب داشت و در مدت پانزده سال، تعداد مخاطبان آن به ۵ میلیون و ۹۷۴ هزار نفر رسید. در روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۲، با رسیدن مخاطبان فیلم «فسیل» به ۶ میلیون ۲ هزار نفر، این فیلم «کانی مانگا» را رد کرده و در جایگاه دوم پرمخاطب‌ترین فیلم‌ سینمای ایران نشست. فروش این فیلم در زمان رکوردزنی، ۲۶۰ میلیارد تومان بود.

فیلم «فسیل»

در انتظار رکورد عقاب‌ها

تنها رکوردی که هنوز توسط «فسیل» شکسته نشده، رکورد تعداد مخاطبان کلی فیلم «عقاب‌ها» به کارگردانی ساموئل خاچیکیان است. «عقاب‌ها» با جذب ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب در مدت ۲۱ سال اکران، با سرسختی در بالاترین خانه جدول تعداد مخاطبان سینمای ایران نشسته و «فسیل» برای عبور از این رکورد باید یک میلیون و ۶۰۰ هزار مخاطب دیگر داشته باشد.

افتتاح باشگاه ۳۰۰ میلیاردی‌ها

سه‌شنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۲، فیلم «فسیل» به کارگردانی کریم امینی با عبور از مرز ۳۰۰ میلیارد تومان، به طور رسمی باشگاه ۳۰۰ میلیاردتومانی‌ها را افتتاح کرد. حاضر ۶ میلیون و ۹۷۶ هزار نفر برای تماشای آن به سینماها رفته‌اند که فاصله چندانی با ۷ میلیون نفری شدن ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید