جزیره قبرس، جزیره‌ای است که در طول تاریخ در تصرف ایرانیان، رومی‌ها، یونانی‌ها، مصری‌ها، امپراتوری عثمانی و سرانجام انگلیسی‌ها بوده‌ است

با آرتیها همراه باشید تا با قبرس جزیره‌ای متفاوت و زیبا آشنا شوید. قبرس، جمهوری قبرس یا جزیره قبرس کشوری واقع در دریای مدیترانه است. بزرگترین شهر و پایتخت این کشور شهر نیکوزیا است. کشور قبرس ازغرب با سوریه و از جنوب با یونان هم مرز است. جزیره قبرس سومین جزیره پرجمعیت دریای مدیترانه به شمار می‌رود.

کشور قبرس به دو بخش قبرس شمالی و جنوبی تقسیم بندی شده است، قبرس شمالی بخش ترک نشین است و ساکنان آن مسلمان و ترک زبان هستند، قبرس شمالی فقط توسط کشور ترکیه به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته می‌شود؛ اما بخش جنوبی قبرس بخش اروپایی است و اغلب یونانی نشین هستند و تحت تاثیر فرهنگ کشور یونان قرار گرفته‌اند. تنها بخش جنوبی قبرس عضو اتحادیه اروپاست.

قبرس

تاریخچه قبرس

قبرس جزیره‌ای است که در طول تاریخ در تصرف ایرانیان، رومی‌ها، یونانی‌ها، مصری‌ها، امپراتوری عثمانی و سرانجام انگلیسی‌ها بوده‌ است؛ اما پس از جنگ جهانی دوم انگلیس به علت ضعف اقتصادی و کاهش نفوذ جهانی از این جزیره خارج شد. سپس رهبران سه کشور انگلیس، یونان و ترکیه به همراه رهبران دو بخش قبرس در ۱۱ فوریه ۱۹۵۹ پیمانی را امضا کردند که به موجب آن مسائل جزیره به نسبت ۷ به ۳ میان یونانی‌تبارها و ترک‌تبارها تقسیم شد.

قبرس در سال ۱۹۶۰ استقلال خود را از بریتانیا کسب کرد و حکومت مستقل قبرس بر پایه مشارکت جوامع ترک و یونانی در اداره امور این جزیره اعلام موجودیت کرد و بریتانیا، یونان و ترکیه حق حاکمیت دولت قبرس را تضمین کردند.

 حادثه کریسمس خونین

در دسامبر ۱۹۶۳، نمایندگان ترک در پی اختلاف بر سر نحوهٔ اجرای این توافق از دولت قبرس بر اثر حادثه کریسمس خونین از قبرس اخراج شدند. با آغاز عملیات نظامی یونانی‌های این جزیره، ترک‌های قبرس کشور را ترک کردند و این سرآغاز درگیری‌های قومی میان ترک‌ها و یونانی‌ها در این جزیره بود که برای ۱۱ سال ادامه پیدا کرد. و در پی بروز درگیری بین دو طرف، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۶۴ یک نیروی پاسدار صلح را به این جزیره اعزام داشت که مأموریت آن تا کنون تمدید شده‌ است.

در سال ۱۹۷۴ دولت سراسقف ماکاریوس سوم، رئیس‌جمهور وقت قبرس، در کودتایی به تحریک حکومت نظامیان یونان سرنگون شد و ترکیه با استناد به موقعیت خود به عنوان یکی از تضمین‌کنندگان حق حاکمیت قبرس، یگان‌های ارتش خود را در شمال این سرزمین مستقر کرد که عملاً باعث تقسیم این جزیره شد. بحران قبرس پس از حمله ترکیه به قبرس و اعلام استقلال جمهوری ترک قبرس شمالی که فقط از سوی ترکیه مورد تأیید قرار گرفت آغاز شد.

آب و هوای قبرس

آب و هوای قبرس

می‌توان گفت کشور قبرس یکی از تمیزترین کشورها در زمینه آب و هواست. قبرس دارای آب وهوای معتدل مدیترانه‌ای است، تابستان‌ها در این جزیره گرم و خشک و زمستان‌ها معتدل و بارانی می‌باشد. تابستان‌ها از نیمه اسفند شروع شده و تا آخر شهریور ادامه دارد و زمستان هم از نیمه آبان آغاز شده و تا بهمن ماه ادامه می‌یابد. جالب است که بدانید بهار و پاییز در میان این دو دوره است. به طور کلی کشور قبرس دارای آب وهوایی مطلوب است و به همین جهت دارای مناطق سرسبز بسیار زیادی است.

مهم‌ترین مکان‌های دیدنی قبرس

کلیسای سنت لازاروس

کلیسای سنت لازاروس

سنت لازاروس جز یکی از بهترین جاهای دیدنی لارناکاست. این کلیسا مشهورترین مکان‌های مذهبی مسیحیان است که بر سر قبر یکی از شخصیت‌های کتاب مقدس مسیحیان به نام «لازاروس بتانی» ساخته شده است. کلیسای سنت لازاروس به‌خاطر نوپردازی فوق‌العاده‌ای که دارد در شب بسیار زیباتر از روز به نظر می‌رسد. بنابراین اگر قصد دارید از این بنای تاریخی تصویری به یادگار ثبت کنید، شب را برای این کار انتخاب کنید.

لارناکا

لارناکا

لارناکا سومین شهر بزرگ قبرس و جز قبرس جنوبی است. این شهر خودش به تنهایی آن‌قدر جاهای دیدنی و زیبا دارد که اگر همه چند روزی که در قبرس هستید را در آنجا بگذارنید. احتمالا مجالی برای بازدید کردن از سایر دیدنی‌های قبرس نخواهید داشت.

کلیسای سنت لازاروس، قنات کاماراس، صومعه استاوروونی، روستای لفکارا و دریاچه نمک تنها بخشی از تماشاخانه‌های این شهر هستند. مورد آخر یعنی دریاچه نمک در فصل بهار به چشم‌اندازی ناب و کم نظیر تبدیل خواهد شد. در فصل بهار دریاچه نمک مملو از فلامینگوهای صورتی شده و واقعا تماشایی می‌شود. بنابراین یادتان باشد اگر در فصل بهار به قبرس سفر کردید حتما از این دریاچه دیدن کنید.

دهکده اومودوس

دهکده اومودوس

دهکده اومودوس واقع در منطقه تاکستانی لیماسول به شراب‌هایش معروف است. در این شهر که جز دیدنی های قبرس جنوبی به‌شما می‌رود، رستوران‌ها و کافه‌های سنتی فراوانی را مشاهده می‌کنید. شما می‌توانید ساعاتی را در آن‌ها به سر برده و از خوردن نوشیدنی و غذا لذت ببرید.

اومودوس با داشتن خیابان‌های سنگ‌فرش شده، خانه‌های سنگی، باغ‌های سرسبز، صومعه‌ای که از قرن هفدهم باقی‌مانده است و موزه‌های خود، روستایی فوق‌العاده است که می‌تواند به عنوان مقصد گردشگری شما در قبرس انتخاب شود. اگر زندگی روستایی را دوست داشته باشید و بخواهید کمی به دور از هیجانات شهری زندگی کنید، چند روز اقامت در دهکده اومودوس یک خاطره بی‌نظیر را برای شما رقم خواهد زد.

نیکوزیا

نیکوزیا

اگر اهل موزه رفتن هستید پایتخت قبرس یعنی: نیکوزیا یکی از جاهای دیدنی قبرس است که نباید بازدید از آن را قلم بیاندازید. در نیکوزیا بیش از ۱۲ موزه وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها دیدن کنید. از جمله موزه‌های معروف این شهر می‌توان به موزه قبرس، بیزانتین و موزه رصد خانه لدرا اشاره کرد. علاوه‌ بر موزه اگر به اشیای سنتی نیز علاقه دارید، وقتی در نیکوزیا اقامت می‌کنید سری به خیابان لدرا زده و اشیای سنتی مورد علاقه‌تان را با قیمتی نسبتا مناسب تهیه کنید.

شبه جزیره آکاماس

شبه جزیره آکاماس

شبه جزیره آکاماس یا آخرین جایی که در این مطلب قصد معرفی آن را داریم؛ به‌عنوان محلی آرام برای آن دسته از افرادی که دنبال آرامش هستند، از آن یاد می‌شود. پس اگر ساحلی دنج و آرام می‌خواهید به شبه جزیره آکاماس بروید.

نکته جالبی و تعجب برانگیزی که در مورد شبه جزیره آکاماس وجود دارد این است که هیچ جاده آسفالتی در این شبه جزیره وجود ندارد. همین موضوع باعث شده تا آکاماس علاوه‌بر اینکه عنوان ساحلی دنج و آرام را از آن خود می‌کند. به یک مکان عالی برای دوچرخه‌سواری نیز مبدل شود. با گشت‌و‌گذار در این شبه جزیره می‌توانید لاک‌پشت‌های دریایی، خزندگان و پرندگان بومی را مشاهده کرده. با بازدید از مسجد سابق و کلیسای آگیوس آندرونیکوس، تاریخ شبه جزیره آکاماس را کشف کنید.

هزینه‌های زندگی در قبرس

هزینه‌های زندگی در قبرس

به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در قبرس نسبت به سایر کشورهای اروپایی بالا نیست. دانشگاه‌ها و مدارس نرخ شهریه‌ی آنچنان بالایی ندارند. همین امر باعث گسترش و ارتقاء فرهنگ در قبرس شد. بسته به اینکه در کدام شهر و در کدام محله زندگی می‌کنید هزینه‌های زندگی می‌تواند متفاوت باشد. مثلا اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود ۶۰۰ یورو و در خارج از مرکز شهر حدود ۴۵۷ یورو می‌باشد. به طور میانگین هزینه زندگی برای یک دانشجوی خارجی با توجه به سبک زندگی و نوع مخارج از ۳۵۰ یورو تا ۷۰۰ یورو می‌تواند متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید