نقش کوسن ها در دکوراسیون داخلی منزل

امروز در آرتیها به کارکرد کوسن ها پرداخته می شود تا انتهای مقاله با ما همراه باشید. کوسن ‌ها یکی از عناصری است که نقش بسزایی را در دکوراسیون منزل دارند. یکی از ویژگی‌های این عنصر در جذاب‌تر شدن دکوراسیون داخلی ، خلق فضای راحت و آرامش‌بخش است. کوسن ها یکی از المان های کاربردی در دکوراسیون داخلی اتاق نشیمن، پذیرایی و یا اتاق خواب محسوب می شوند. این عناصر با رنگ ها و جنس و فرم متنوعی که دارند، می توانند به خوبی نواقص دکوراسیون را برطرف کنند و در عین حال، از مواردی هستند که برای راحتی افراد زمان نشستن روی مبل نیز مورد استفاده قرار می گیرند. تاریخچه استفاده از کوسن ها به قرون وسطی بر می گردد؛ اما زیبایی و کاربردی بودن آن، این وسیله را همچنان از المان های محبوب دکوراسیون داخلی با هر سبکی کرده است. طراحان دکوراسیون داخلی همیشه در اولین توصیه های خود برای تغییر تم و نمای دکوراسیون با کمترین هزینه و وقت، توصیه کرده اند که از کوسن استفاده شود و یا طرح آن ها تغییر کند. این تغییر به ظاهر کوچک تاثیر زیادی به نمای اتاق نشیمن و یا پذیرایی می دهد.

کوسن‌ها تا جايي که مي توانند به خانه‌هاي سرد و بي‌روح، جان ببخشند و فضا را پرانرژي و شاد کنند. با قرار دادن چند کوسن رنگي و پرانرژي مي‌توانيد حال و هواي نشيمن خود را پرشور و گرم و صميمي کنيد.

در نظر داشته باشید که مبلمانی نسبتا ساده دارید که هم مناسب دکوراسیونی مدرن و امروزی هستند و هم می توان آن را در دکوراسیون سنتی تر جای دهید. بهترین راه برای ایجاد و تقویت تم مورد نظر، استفاده از کوسن هایی است که بر روی سبک دکوراسیون داخلی شما تاکید دارند. برای مثال، کوسن هایی وجود دارند که با فرم انتزاعی و رنگ های شاد و خیره کننده خود، به خوبی می توانند نمایی مدرن ایجاد کنند و یا نمونه هایی هستند که با نقش ها و تزئینات ظریفی که دارند، کاملا القا گر سبکی کلاسیک و سنتی خواهند بود. بنابراین کوسن ها نقش مهمی در تاکید و برجسته کردن تم دکوراسیون داخلی شما دارند.

در دکوراسیون داخلی علاوه بر مبحث ترکیب رنگ های به کار رفته در آن، تناسب و تعادل بین فرم اشیا و نوع طرح های موجود در فضا نیز اهمیت زیادی دارد. برای مثال در صورت وجود طرح های لبه دار و تیز در نمای کلی دکوراسیون، توصیه می شود از الگو های دایره وار و لبه گرد نیز به نحوی استفاده شود تا تم موجود به تعادل بصری برسد. این موضوع به راحتی و با استفاده از کوسن هایی با فرم و یا طرح مناسب قابل اعمال است، در صورتی که اگر از کوسن استفاده نمی شد، می بایست یکی از المان های موجود را تغییر داد و یا المان جدیدی به فضا اضافه کرد.

مهم ترین اصول استفاده از کوسن در دکوراسیون :

انتخاب درست کوسن‌ها یک راه حل آسان و کم هزینه بر ای زیبا کردن و گرما بخشیدن به خانه‌ها هستند که با هر فصل و مطابق با سلیقه خود می‌توانید رنگ‌آمیزی آن را تغییر دهید. کوسن‌ها اگر به درستی انتخاب شوند می‌تواند تمام عناصر دکوراسیون داخلی را به هم متصل کنند و در فضا هماهنگی ایجاد کند.

۱- رنگ : مهم‌ترین اصل انتخاب کوسن‌ها انتخاب رنگ آنها است و حتی بیشتر از انتخاب خود کوسن‌ها مهم است. باید به این نکته توجه کنیم که رنگ انتخاب شده برای کوسن‌ها مناسب با دکوراسیون خانه باشد. کوسن‌های شما می‌توانند تمام عناصر دکوراسیون خانه را با هم هماهنگ کنند. معمولاً دکوراسیون همه خانه‌های شرقی از رنگ‌های متنوع سرشار است اما اگر دکوراسیون مدرنی هم دارید که حضور رنگ در آن کم است با کوسن‌ها می‌توانید آن را رنگارنگ جلوه دهید. رنگ‌آمیزی کوسن‌ها می‌تواند با توجه به رنگ دیوارها، رنگ پرده‌ها، آثار هنری و تابلوهای روی دیوار باشد.

۲- الگو : خطوط هندسی، طرح گل، نقش‌های سنتی و طرح‌های مدرن همه این موارد می‌توانند الگوی خوبی برای کوسن‌های خانه شما باشند. کوسن‌هایی که پترن و نقش دارند برای مبلمان ساده و کوسن‌های بدون طرح برای مبلمانی که رویه طرح‌دار دارند انتخاب مناسبی است.

۳- اندازه : شکل و اندازه کوسن‌ها رابطه مستقیم با شکل و اندازه کاناپه و یا مبلمان‌ خانه شما دارد.عمق مبل یکی از مواردی است که در انتخاب کوسن‌ها باید به آن توجه شود در صورتی که مبلی با عمق زیاد داشته باشیم باید کوسنی با ضخامت بیشتر تهیه کنیم. اغلب افراد به دنبال کوسن‌هایی به شکل مربع هستند چرا که با هر مبلی هماهنگ می‌شود اما استفاده از کوسن‌هایی به شکل مستطیل هم می‌تواند گزینه خوبی برای بلندتر نشان دادن طول مبلمان شما باشد. استفاده از کوسن‌هایی به شکل دایره نیز می‌تواند دکوراسیون خانه شما را متفاوت کند. اگر مبلمانی بزرگ دارید می‌توانید از دو سایز کوسن در کنار هم استفاده کنید و ترکیب زیبایی داشته باشید.

۴- نوع پارچه : در انتخاب پارچه کوسن‌ها زیاد سختگیری نکنید و در صورتی که از چند کوسن در کنار هم استفاده می‌کنید سعی کنید حداقل در یک رنگ، یا یک طرح اصلی با هم هماهنگ باشند.

۵- تعداد : تعداد کوسن‌ها و محل قرارگیری آنها بستگی به تعداد مبلمان‌ و سبک دکوراسیون خانه شما دارد. اکثر افراد عدد فرد را برای تعداد کوسن‌ها در نظر می‌گیرند در صورتی که دکوراسیون مدرن از این قاعده پیروی نمی‌کند. فقط به این نکته توجه کنید که در صورتی که هنگام نشستن مجبور به کنار زدن کوسن‌ها شدید بدانید که تعداد آنها زیاد بوده است. معمولاً برای مبل‌های سه نفره و بیشتر، پنج کوسن تهیه و برای مبل‌های دو نفره سه کوسن تهیه می‌شود.

۶- ترتیب قرار دادن : در واقع ترتیب قرارگیری کوسن‌ها بر روی مبلمان‌ از هیچ قاعده سفت و سختی پیروی نمی‌کند اما نکاتی است که در بهتر قرارگیری آنها بر روی مبلمان‌ تأثیر می‌گذارد. حتی‌الامکان سعی کنید کوسن‌های بزرگ‌تر را در گوشه مبلمان‌ و کوچک‌ترها را با طرح‌های مشابه در مقابل آنها قرار دهید.

۷- جنس : در انتخاب و خرید کوسن‌ها به محتویات داخلی آنها توجه کنید چرا که آنها باید از مواد نرم و سبکی پر شده باشند که هم راحت باشند و هم از طرف دیگر خیلی زود فرم خود را از دست ندهند. همچنین پارچه‌هایی برای کوسن‌هایی خود انتخاب کنید که قابل شستشو باشند و به آسانی تعویض شوند.

۸- کوسن مناسب سبک دکوراسیون : در صورتی که دکوراسیون خانه شما مدرن است بهتر است از کوسن‌هایی تک ‌رنگ با اندازه‌های مختلف و یا طرح‌های هندسی که این روزها بسیار مد شده، استفاده کنید. اما اگر دکوراسیون خانه شما سنتی و کلاسیک است از پارچه‌های ابریشم و یا مخمل بهره ببرید. در انتخاب کوسن‌ها در سبک کلاسیک توجه به هماهنگی رنگ کوسن‌ها با مبلمان بسیار مهم است.

۹- هارمونی وهماهنگی : کوسن‌ها یک راه‌ حل عالی برای زیباتر کردن مبلمان و دکوراسیون خانه شما هستند. اما یکی از نکات مهم استفاده از کوسن‌ها در دکوراسیون خانه هماهنگ بودن کوسن‌ها با همدیگر است. اگر کوسن‌هایی با طرح‌های مختلفی استفاده می‌کنید باید به طرح روی کوسن توجه داشته باشید. مثلاً اگر یک کوسن با گل‌های درشت بر روی کاناپه قرار گرفته است کوسن دوم را با طرح گل‌های ریز انتخاب کنید نه یک طرح هندسی و انتزاعی مدرن.

يکي از امتیازاتي که کوسن ها دارند، حال با توجه به اين که نقش خيره کننده ای دارند کم‌ هزينه‌ نیز می باشند. شما مي توانيد با در نظرگرفتن نوع مبلمان و چيدمان دکوراسيون داخلي منزل و … کوسن‌ها را با اشکال هندسي متفاوت و البته هماهنگ با دکوراسيون و مبلمان انتخاب کنيد. کوسن ها می توانند به راحتی و با صرف کمترین هزینه و وقت ترکیب رنگی مورد نظر شما برای فضای اتاق نشیمن و پذیرایی را تکمیل کنند.

دیدگاهتان را بنویسید