Bradley Charles Cooper

بیه نقل از آرتیها چارلزکوپربردلی ملقب به بردلی کوپردر ۵ ژانویه ۱۹۷۵ در فیلادلفیا متولد شد. مادرش گلوریا کارمند شرکتی وابسته به NBC محلی و ایتالیایی تبار است. پدرش چارلز، سهامدار بورس و اصالتا ایرلندی است. کوپر یک خواهر بزرگتر از خودش به نام هالی دارد. بردلی کوپر اکنون ۴۷ سال سن دارد. او یک هنرپیشه محبوب آمریکایی است که در عرصه های مختلف اعم از بازیگری، آهنگسازی و فیلمسازی فعالیت دارد. از سری نقش‌های برجسته بردلی‌کوپر می‌توان به خماری، تک تیرانداز آمریکایی، دفترچه امیدبخش و سوخت اشاره کرد. از ویژگی های خاص و منحصر به فرد این بازیگر خوش چهره سینمایی هالیوود می توان به بازی کردن در تلویزیون و هم در سینما اشاره کرد همچنین فعالیت‌های وی در عرصه های مختلف مانند مدلینگ، کارگردانی ، آهنگسازی و … باعث شهرت و محبوبیت بی اندازه او بین مردم شده است.

این بازیگر امریکایی در مدرسه معروف ژرمنتون در فلادلفیا تحصیل کرد و در ۱۸ سالگی، در سال ۱۹۹۳ دبیرستان را تمام کرد. همزمان با تحصیل در دبیرستان در روزنامه دیلی فیلادلفیا فعالیت داشت. بعد از اتمام دبیرستان در دانشگاه ویلانوا ثبت نام کرد، اما بعد از مدتی به دانشگاه جورج تاوان رفت و در۱۹۹۷ موفق به دریافت مدرک لیسانس انگلیسی از این دانشگاه شد.

در زمان دانشجویی در جورج تاون متوجه علاقه اش به بازیگری شد، به صورت جدی بازیگری را شروع کرد و عضوی از یک گروه تئاتر بود. او که می‌خواست بازیگری را به صورت حرفه‌ای ادامه دهد، تحصیلات ارشد خود را در اکتورز استودیو در نیویورک گذراند و در سال ۲۰۰۰ مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرد.

آغاز فعالیت هنری بردلی کوپر :

بردلی کوپر فعالیت خود را از سال ۱۹۹۹ آغاز کرد و برای اولین بار در سال ۲۰۰۱ برای بازی در فیلم تابستان داغ و مرطوب آمریکایی به کارگردانی دیوید وین جلوی دوربین رفت و نقش آفرینی کرد. در این فیلم با بازیگرانی چون جنین گرافلو، دیوید هاید پیرس ،مالی شنون، پل راد و … همکاری کرد. این اثر موفقیت چندانی نداشت اما می‌توان گفت یک تجربه کاری خوب برای بردلی کوپر به حساب می آمد. بعد از آن بردلی کوپربا ایفای نقش در فیلم تلویزیونی جاسوسی سال ۲۰۰۱ـ ۲۰۰۶ در بین مردم شناخته شد. در سال ۲۰۰۵ با بازی در فیلم کمدی مهمانان ناخوانده عروس توانست به موفقیت چشمگیری دست پیدا کند.  او در اوایل سال‌های فعالیت خود به بازی در فیلم و سریال های کمدی می پرداخت و در بین مردم محبوب بود. در سال ۲۰۰۹ بازی کردن در فیلم خماری یکی از برجسته ترین نقش های خود در طول سال‌های فعالیتش را رقم زد.

زندگی خصوصی و روابط بردلی :

این بازیگر امریکایی در ۲۰۰۶ با جنیفر اسپوزیتو ازدواج کرد، اما عمر زندگی مشترک این زوج بسیار کوتاه بود و بعد از یکسال از یکدیگر جدا شدند.

در سال ۲۰۰۹ با رنی زلوگر هنرپیشه آمریکایی به مدت ۳ سال در رابطه بود و بعد از جدایی از او در سال ۲۰۱۱ رابطه جدیدی با زوئی سالدانا بازیگر اهل ایالت متحده امریکا شروع کرد.

در سال ۲۰۱۳ با سوکی واترهوس مدل و هنرپیشه بریتانیایی وارد رابطه شد، اما بعد از ۲ سال از یکدیگر جدا شدند.

در سال ۲۰۱۵ با ایرینا شایک مدل روسی و نامزد سابق رونالدو وارد رابطه شد و در سال ۲۰۱۷ صاحب یک دختر به نام «لی دی ساین شایک کوپر» شدند. این زوج در سال ۲۰۱۹ خبر جدایی‌شان را به صورت رسمی اعلام کردند.

بعد از درخشش بردلی به همراه لیدی گاگا در فیلم ستاره‌ای متولد شد و جدایی همزمان لیدی گاگا از نامزدش کریستین کارینو شایعات زیادی درباره رابطه این دو نفر شکل گرفت. پیوستن کوپر به لیدی گاگا در زمان اجرای آهنگ روی صحنه و صحبت‌های لیدی گاگا روی صحنه اسکار به این شایعات قوت بخشید. البته این شایعات بعد از شروع رابطه لیدی گاگا با دن هورتن کم کم فروکش کرد.

مصاحبه با بردلی :

کوپر به عنوان جذاب ترین مرد جهان ، موفق به دریافت جایزه شد و در این مورد می‌گوید: واقعا جالب است که مردی که هیچ شباهتی به مدلها ندارد می‌تواند برنده این جایزه شود. بردلی کوپراز دوران کودکی به آشپزی علاقه زیادی داشته و در این بار می گوید من بدجور عاشق آشپزی بودم مادربزرگم آشپز قهاری بود وقتی بچه بودم به او در درست‌ کردن‌ پاستا، کاواتلی کمک میکردم.

یکی از علایق دوران کودکی من بود. عاشق این بودم  هرچه در یخچال هست جمع کنم و غذایی از آن در بیاورم. در کودکستان دوستانی داشتم که بعد از تعطیلی به خانه ما می آمدند و من برای آنها غذا درست می کردم با افتخار هر چیزی که درون یخچال بود برمی‌داشتم یک لازانیای من درآوردی از آن مواد خوراکی درست می کردم.

زندگی حرفه ای بردلی کوپر :

 • اولین حضور او در سال ۱۹۹۹ در یک سریال تلویزیونی به نام «Sex and the City» بود. بعد از آن مورد توجه قرار گرفت.
 • اولین تجربه سینمایی او حضور در فیلم «تابستان داغ و نمناک آمریکایی» در سال ۲۰۰۱ است.
 • او در ۲۰۰۱ مجددا فعالیتش را در تلویزیون شروع کرد و در سریال «آلیاس» نقش آفرینی کرد.
 • در سال ۲۰۰۵ به عنوان نقش اصلی در سریال تلویزیونی «آشپزخانه محرمانه» که بر اساس زندگی یک سرآشپز معروف بود؛ حضور یافت. ساخت این سریال بعد از ۱۳ قسمت از فصل اول متوقف شد.
 • در سال ۲۰۰۶ بخش زیادی از وقت خود را در تئاتر گذراند، و در نمایش «سه روز بارانی» به همراه جولیا رابرتز و پاول راد بازی کرد.
 • سال ۲۰۰۹ نقطه عطف دوران بازیگری کوپر بود، او در این سال نه تنها در چهار فیلم به عنوان نقش اصلی بازی کرد، بلکه یکی از فیلم‌های کمدی او به نام خماری ۴۶۷ میلیون دلار فروش داشت.
 • در سال ۲۰۱۰ در فیلم رمانتیک «روز والنتاین» به کارگردانی پری مارشال بازی کرد. این فیلم ۲۱۵ میلیون دلار به فروش رسید. در همین سال در فیلم «تیم آ» نقش آفرینی کرد.
 • در سال ۲۰۱۱ در فیلم «خماری ۲» و «نامحدود» ظاهر شد.
 • سال ۲۰۱۲ یکی دیگر از سال‌های پرکار برای کوپر است. او در این سال در فیلم «کلمات»، «دفترچه امید بخش» و «مکانی آن سوی کاج ها» نقش آفرینی کرد. برای بازی در فیلم «دفترچه خاطرات» نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد شد.
 • در سال ۲۰۱۳ نقش مامور اف بی آی را در فیلم «آخاذی آمریکایی» بازی کرد و نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد.
 • در سال ۲۰۱۴ بردلی در دو فیلم معروف حرفه‌ای خود «نگهبانان کهکشان» و «تک تیرانداز امریکایی» بازی کرد، او در این دوران در تئاتر برادوی نیز فعالیت داشت.
 • در سال ۲۰۱۵ در سه فیلم «آلوها»، «سوخته» و «جوی» بازی کرد.
 • در سال ۲۰۱۶ به عنوان تهیه کننده و بازیگر در فیلم «سگ‌های جنگی» حضور داشت. در همین سال در فیلم ترسناک «شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد» به عنوان صدا پیشه فعالیت کرد.
 • در سال ۲۰۱۷ در فیلم «نگهبانان کهشکشان» به عنوان صدا پیشه فعالیت داشت.
 • در سال ۲۰۱۸ اولین فیلم خود به نام «ستاره‌ای متولد شد» را کارگردانی کرد. او و لیدی گاگا نقش‌های اصلی این فیلم را بازی کردند. این فیلم یکی از شاهکار‌های کوپر محسوب می‌شود و چندین جایزه و نامزدی برای این فیلم دریافت کرده است. همچنین او در این سال در فیلم «انتقام جویان – جنگ ابدیت» به عنوان فیلم بردار و صدا پیشه به فعالیت پرداخت.
 • در سال ۲۰۱۹ در فیلم «انتقام جویان – پایان بازی» حضور داشت.

جوایز بردلی کوپر :

دریافت بهترین بازیگر مرد برای فیلم دفترچه امیدبخش در سال ۲۰۱۳

دریافت جایزه سینمایی ام تی وی در سال ۲۰۱۳ـ ۲۰۱۵ در فیلم های تک تیرانداز آمریکایی و دفترچه امیدبخش

دریافت جایزه انجمن بازیگران فیلم برای بهترین گروه بازیگری در سال ۲۰۱۴ در فیلم حقه بازی آمریکایی

دریافت جایزه به بهترین موسیقی فیلم ۲۰۱۹ در فیلم ستاره ای متولد می شود

دریافت جایزه گرمی برای بهترین اجرای دونفره در سال ۲۰۱۹

دریافت جایزه گرمی در سال ۲۰۲۰ برای بهترین ترانه نوشته شده برای رسانه‌های تصویری

دریافت جایزه گرمی در سال ۲۰۲۰ برای بهترین موسیقی متن تلفیقی

سخن آخر

بردلی کوپر بازیگر خوب و خوش چهره ای است. او برای رسیدن به جایگاه خوب و ایده آل مسیر کمتری را در پیش دارد. تعداد فیلم های کمدی که در کارنامه کوپر وجود دارد بیشتر از فیلم های جدی است و همین امر سبب کمتر دیده شدن قابلیت‌ها و استعدادهایش شده است، اما تعداد فیلم‌های کمدی بردلی کوپر که موفق به دریافت جایزه شدند کم نیست و از بهترین فیلم های کمدی قرن حال حاضر محسوب می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید