Daniel Day-Lewis

به نقل از آرتیها دانیل دی لوئیس در سال ۱۹۵۷ در شهر لندن کشور انگلستان در خانواده ای هنرمند دیده به جهان گشود. پدرش شاعر به نام انگلیسی، سیسیل دی لوئیس و مادر وی بازیگر و هنرمندی انگلیسی به نام جیل بالکن بود. دانیل در دوران کودکی در جنوب لندن به دلیل یهودی و شیک بودنش همواره با اذیت و آزار نزدیکانش مواجه میشد و در نوجوانی نیز به جهت دزدی از فروشگاه ها، چند بار دستگیر شده بود.

شروع حرفه بازیگری :

با توجه به رفتار پرخاشگرایانه دانیل، والدینش او را در سال ۱۹۶۸ به مدرسه شبانه روزی فرستادند تا تحت آموزش های سخت قرار بگیرد. دی لوئیس در مدرسه اش علاقه اش را به رشته های نجاری، ماهی گیری و بازیگری نشان داد و در این میان رشته بازیگری بیش از همه او را به شوق آورد. تلاش های شبانه روزی دانیل در مطالعه شیوه های بازیگری و پیداکردن موقعیتی که بتواند خود را ثابت کند، با فیلم ” یکشنبه خونین یکشنبه ” در سال ۱۹۷۱ و در سن ۱۴ سالگی به وقوع پیوست که اولین تجربه بازیگری دانیل به حساب می آید.

نخستین نقش آفرینی سینمایی دانیل دی لوئیس در سال ۱۹۸۲ شروع شد. دانیل در این سال نقش بسیار کوتاهی در یکی از مهمترین فیلمهای تاریخ سینما یعنی ” گاندی ” ایفا کرد و پس از آن نیز در نقش های مکمل به بازی گرفته شد. در دهه ۸۰ کارشناسان سینمایی از کیفیت بازی های دنیل دی لوئیس تمجید کردند و او را بازیگری آینده دار در صنعت سینما نامیدند. دنیل با سخت کوشی به این مهم دست یافت تا بازیگر نقش اصلی فیلم ” پای چپ من ” اثر جم شریدان شود. بازی تحسین برانگیز دنیل دی لوئیس در این فیلم اولین اسکار بهترین بازیگری مرد را برای او به ارمغان آورد و جایگاه بازیگری او را به تثبیت رساند.

دانیل دی لوئیس در دهه ۹۰ میلادی دوران پرافتخاری را پشت سر گذاشت و توانست در فیلم ” پایان معصومیت ” به کارگردانی مارتین اسکورسیزی حضور پبدا کند و البته بار دیگر با جیم شریدان در فیلم ” به نام پدر ” همکاری نماید که دومین نامزدی اسکار را برای دنیل دی لوئیس به ارمغان آورد. با آغاز قرن بیست و یکم، دانیل بسیار گزیده کار شد و تصمیم گرفت در آثار معدودی به ایفای نقش بپردازد که نتیجه آن بازیهای به یاد ماندنی او در فیلم های ” دار و دسته نیویورکی “، ” خون به پا می شود “، ” لینکلن ” و ” رشته خیال ” بوده است. بازیگر پر افتخاری که با بازی در ” رشته خیال ” در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که برای همیشه بازیگری را کنار گذاشته و دیگر در عرصه تصویر حضور پیدا نخواهد کرد.

جالب است بدانید :

دانیل دی لوئیس در سال ۱۹۸۹ زمانی که در صحنه تئاتر مشغول ایقای نقش در نمایش ” هملت ” بود، به یکباره با حالتی وحشت زده اعلام کرد که روح پدرش را روی صحنه تئاتر دیده است. از آن پس دانیل هرگز به صحنه تئاتر بازنگشت.

پس از ایفای نقش در فیلم ” بوکسور ” بطور موقت از بازیگری خداحافظی نمود تا کفاشی را یاد بگیرد. دانیل دی لوئیس برای اینکار به ایتالیا سفر کرد تا زیر نظر استفانو بمر که کفاش به نام ایتالیایی بود، آموزش لازم را فرا گیرد.

دانیل دی لوئیس برای ایفای نقش بیل قصاب در فیلم ” دار و دسته نیویورکی ” یک قصاب استخدام کرد تا به او فنون قصابی را بیاموزد. دانیل همچنین از افراد شاغل در سیرک ها درخواست کمک کرد تا طریقه پرتاب چاقو را به او آموزش دهند!

دانیل دی لوئیس همواره در هنگام بازی در فیلم هایش، در نقش هایش باقی می ماند و حتی در زمان استراحت نیز از کالبد شخصیت خارج نمیشد.

در صحنه ای از فیلم ” خون به پا می شود ” دانیل دی لوئیس بر روی نردبان حضور داشت و نردبان شکست. این صحنه بطور ناخواسته اتفاق افتاد و ۲ دنده او در این صحنه شکست!

پیش از بازی در فیلم ” لینکلن ” بیش از ۱۰۰ کتاب درباره آبراهام لینکلن مطالعه کرد.

دانیل دی لوئیس به شدت از حریم خصوصی اش حفاظت میکند و به همین جهت اطلاعات زیادی از زندگی خصوصی او در دسترس نیست.

دانیل از رابطه قبلی اش با ایزابل آجانی، یک فرزند دارد. وی در سال ۱۹۹۶ با دخترِ آرتولر میلر یعنی ربکا میلر ازدواج کرده و این ازدواج تا به امروز دوام داشته است.

در سال ۲۰۱۰ دانیل دی لوئیس دکترای افتخاری اش را از دانشگاه پریستول دریافت نمود.

در سال ۲۰۱۴ دانیل لقب شوالیه را از دربار انگلستان دریافت نموده است.

چندین بار از سوی سازندگان ” ارباب حلقه ها ” پیشنهاد بازی در این سه گانه به او ارائه شد اما دی لوئیس هربار آن را رد کرد تا نقش در نهایت به ویگو مورتنسن برسد.

هنگام بازی در ” دار و دسته نیویورکی ” زمانی که مریض احوال بود، عوامل پشت صحنه از او درخواست کردند تا کت گرمی بپوشد اما او به این دلیل که در قرن نوزدهم کت گرم وجود نداشته، از پوشیدن و درمان خود امتناع کرد! با اینحال دانیل دی لوئیس به جهت اینکه نمی خواست در روند فیلمبرداری اخلال بوجود بیاید، راضی شد که آنتی بیوتیک مصرف نماید.

در سال ۲۰۰۳ در فیلم ” The Ballad of Jack and Rose ” به ایفای نقش پرداخت که نویسنده و کارگردان آن، همسرش ربکا میلر بود.

دانیل دی لوئیس اولین بازیگر مرد بریتانیایی است که برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی مرد شده است.

برای بازی در نقش حضرت مسیح در فیلم ” مصائب مسیح ” در نظر گرفته شده بود اما مل گیبسون معتقد بود که چهره او ” خیلی اروپایی ” هست! مدتی بعد هم جیم کویزل جایگزین او شد.

بازی در فیلم ” بیمار انگلیسی ” را نپذیرفت و نقش به رالف فاینس رسید.

دانیل دی لوئیس در سال ۱۹۹۴ تلاش نمود تا نقش وینسنت وگا در فیلم ” پالپ فیکس ” را بدست بیاورد اما کوئینتین تارانتینو نقش را به جان تراولتا داد.

بازی در فیلم ” سولاریس ” استیون سودربرگ را رد کرد و ایفای نقش به جورج کلونی رسید.

در سال ۱۹۹۲ قبل از بازی در ” آخرین موهیکان ” خود را در جنگل قرنطینه کرد و آموخت که چطور باید قایق بسازد و از پوست حیوانات پوشاک تهیه نماید.

دانیل دی لوئیس تابعیت دو کشور انگلستان و ایرلند را دارد.

ایفای نقش در فیلم ” Terminator Salvation » را نپذیرفت.

وی در سالهای جوانی از یک شرکت درخواست کرده بود تا در یک دوره ۵ ساله کابینت سازی شرکت کند اما به این دلیل که سابقه ای نداشت، او را رد کردند.

دانیل دی لوئیس در سال ۲۰۱۷ توسط سخنگوی خود اعلام کرد که برای همیشه از بازیگری خداحافظی کرده است. وی مدتی بعد شخصاً به این موضوع پرداخت و گفت : ” می‌ دانم که انتشار بیانیه دور از ادب و عادت است، اما می‌ خواستم برای خود مرزی تعیین کنم. دوست نداشتم به پروژه دیگری کشیده شوم. یک عمر، به این اندیشیدم که اگر چگونه بازنشسته شوم بهتر است، نمی‌ دانم چرا این بار با دفعات قبل متفاوت بود، اما انگیزه‌ ی کناره‌ گیری در من ریشه دواند، و به اضطرار بدل شد. کاری بود که باید انجام می‌ دادم”

افتخارات دنیل دی-لوئیس :

دنیل دی-لوئیس با بردن ۱۱۷ جایزه معتبر جهانی از جمله ۳ اسکار، ۴ بفتا، ۲ گلدن گلوب و ۳ جایزه انجمن بازیگران سینما پر افتخار ترین بازیگر تاریخ محسوب می شود.

او به عنوان یکی از گزیده ‌کارترین بازیگران صنعت فیلم‌سازی شناخته می‌شود، به طوری که از ابتدای شروع کار خود یعنی ۴۲ سال پیش تا به حال تنها در ۲۰ فیلم به ایفای نقش پرداخته‌است. گزیده کاری وی در حدی است که بازی در فیلم های بزرگی همچون: فهرست شیندلر، بیمار انگلیسی، ارباب حلقه ها، بتمن، فیلادلفیا و… رد کرده است.

وی رکورد دار دریافت بیشترین جایزه ی “بهترین بازیگر نقش اول مرد” اسکار(۳بار)، بفتا(۴بار)، انجمن بازیگران سینما(۳بار) و انتخاب منتقدان(۳بار) میباشد.

فیلم هایی که دنیل دی لوئیس در آنها نقش داشته است:

خون به پا خواهد شد
پای چپ من
به نام پدر
آخرین موهیکان
دارو دسته نیویورکی ها
عصر معصومیت
رخت‌شوی‌خانه‌ی زیبای
سبکی تحمل ناپذیر هستی

لینکلن
بوکسر
اتاقی با چشم انداز
بوته

دیدگاهتان را بنویسید