Hamed Behdad

به نقل از آرتیها حامد بهداد ۲۶ آبان ۱۳۵۲ در شهر مشهد به دنیا آمد. او فرزند اول خانواده است و یک برادر کوچک‌تر از خودش به‌نام حسام دارد. او دوران کودکی خود را در تهران گذرانده و بزرگ‌شدهٔ خیابان جیحون در تهران است، پس از آغاز جنگ به همراه خانواده به نیشابور مهاجرت کردند و او تحصیلات مقطع راهنمایی را در آنجا گذراند و پس از آن دوران دبیرستان را به همراه خانواده در مشهد سپری کرد. وی بعد از قبولی در دانشگاه برای ادامه تحصیل و زندگی به تهران رفت. دارای تحصیلات لیسانس بازیگری تئاتر از دانشگاه آزاد اسلامی تهران است.

اولین تجربه بهداد از تئاتر تا ورود به حرفه بازیگری :

اولین بار در سال ۱۳۶۱ وقتی ۹ ساله بود یکبار بازی در تئاتر را تجربه کرد و از آن زمان عاشق مارلون براند هنرپیشه سینما و تئاتر آمریکا شد. بعد از قبولی در دانشگاه آزاد تهران، فقر شدیدی را تحمل می کرد تا اینکه در شرکت تبلیغاتی زیتون رامبد جوان بعنوان دستیار به استخدام درآمد، خودش می گوید؛ رامبد من را به خانه اش می برد، خانه ای که او در کنار پدر و مادرش زندگی می کرد و حتی آنجا جایی برای خوابیدن و غذا خوردن داشتم، او در حق من برادری کرد.

رامبد جوان سال ۱۳۷۹ نقشی را در فیلم «آخر بازی» همایون اسعدیان دریافت کرد اما او من را به جای خودش معرفی کرد تا بازیگری را تجربه کنم. با این فیلم در ۲۷ سالگی موفق شدم کاندیدای دریافت سمیرغ بازیگری شوم.

سال ۷۹ با سریال «همسفر» در ایپزود فردا دیر است تجربه بازی در قاب تلویزیون را بدست آورد سپس در سال ۱۳۸۱ در سریال «جستجو در شهر» بازی کرد.

شهرت بهداد اما از سال ۱۳۸۲ با فیلم «بوتیکم» حمید نعمت الله شروع شد که با محمدرضا گلزار، گلشیفته فراهانی و رضا رویگری همبازی بود.

جالب است بدانید حامد بهداد در عرصه های دیگر نیز فعالیت دارد:

بهداد در عرصه دوبله انیمیشن و مستند نیز تجربه های موفقی داشته است و در سال ۱۳۸۶ تهیه کننده فیلم کوتاه «ایران ۶۶» و مجری طرح فیلم کوتاه «فصل خاک» بود.

عکاسی یکی از علایق اوست که در طول سال های بازیگری دنبال کرده است. ایشان در سال ۱۳۸۷ اولین نمایشگاه عکس خود را با ۳۵ موضوع کادر و اتفاق در سینما را در گالری شیرین به نمایش گذاشت.

ورزش مورد علاقه اش بوکس است و به گفته مربیان تیم ملی بوکس در این رشته ورزشی با استعداد بوده و حتی در دوران نجوانی در استان خراسان مقام آورده است.

او می گوید: من مدتی هم شعر نوشتم اما شعرها خوب از آب درنیامد، برای همین رفتم ساز یاد گرفتم و شروع کردم به مطالعه و در کنارش نقاشی و چند کار دیگر کردم. من زحمت زیادی کشیدم که به شرایط سالم‌ تری درون خودم برسم.

از همان بچگی به موسیقی علاقه داشتم و گهگاه ترانه هایی هم می خواندم اما به عنوان فعالیت جدی، سال ۹۳ برای گروه دارکوب چند ترانه خواندم بعد از آن در آلبوم ساعت ۲۵ رضا یزدانی هم با او همراهی کردم. یک تیتراژ هم برای سریال «مثل یک کابوس» خواندم، در سریال «دندون طلا» هم به عنوان خواننده آهنگ های قهوه خانه ای حضور داشتم.

دوستان حامد بهداد:

یک‌ بار احساس کردم، دیگر مثل قبل با رامبد دوست و رفیق نیستیم، به او پیامک دادم که می دانم دیگر بهترین دوست و رفیق تو نیستم و می دانم که فلانی را از من بیشتر دوست داری، پس از این به بعد رفتارم را بر این اساس تنظیم می کنم. در جواب این پیامک من او جواب داد که احمقی اگر فکر کنی که بین دوست‌ هایم کسی را به اندازه تو دوست داشته باشم و باز من جواب دادم: پس من رفتارم را براساس آخرین پیامک تو تنظیم می کنم.

با باران کوثری بیش از ۲۰ سال است که با حامد بهداد دوست هستم. به دلیل رفاقتی که با هم داریم می توانیم در زمان کار درک بسیار خوبی نسبت به هم داشته باشیم و زوج خوبی برای بازی در نقش های مختلف هم هستیم.

صحبت های حامد بهداد در مصاحبه اش:

نظرش در مورد زنان ایرانی: زن های ایرانی خیلی خشن هستند، تازه وقتی کتکشان می زنی شکایت می کنند و در مورد حقوق زنان حرف می زنند. به جای اینکه مثل زنان مالزی بعد کتک خوردن دستشان را به روی سینه شان جفت کنند و تعظیم کنند و بگویند ارباب عفو بفرمایید، تهدید می کنند که مهریه ام را به اجرا می گذارم و پدرت را در می آورم ! با آن مادر حسودشان! بعد هم بچه را با خودشان می برند و تو را به زندان می اندازند(خنده).

آدمی جدی هستم اما در فضاهای خاصی، درست در دل همان لحظه که جدی هستم خیلی راحت شوخی می کنم. چون اگر شوخی نکنم و راحت نباشم سقوط می کنم و برای اینکه سقوط نکنم دست و پا می زنم و اینها کمک می کند که علائم حیاتم از بین نرود. من از اینکه ضربان قلبم پایین بیاید می ترسم، از این تنهایی و از آرامش بیش از حد میترسم، جدیت من در چیزهای دیگری است و شاید بیشترش تظاهر باشد.

در پایان

حامد بهداد برای بازی در فیلم جرم به کارگردانی مسعود کیمیایی سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مکمل مرد را از بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرده‌است. از آخرین جوایز او می‌توان جایزه معتبر بهترین بازیگر مرد جشنواره بین‌المللی فیلم شانگهای در سال ۲۰۱۹ برای بازی در فیلم قصر شیرین را نام برد.

بازی بهداد در فیلم کسی از گربه‌های ایرانی خبر نداره به کارگردانی بهمن قبادی، موجب راه‌یابی او به جشنواره بین‌المللی فیلم کن شد.

حامد بهداد در طول فعالیت هنری‌اش از سوی بسیاری از کارگردانان سرشناس سینمای ایران همچون عباس کیارستمی، ناصر تقوایی، اصغر فرهادی، بهرام بیضایی، داریوش مهرجویی، مسعود کیمیایی، بهمن فرمان‌آرا، پرویز شهبازی و بهمن قبادی دعوت به همکاری شده‌است. همچنین بهداد برای بازی در بسیاری از فیلمهایش از جشن‌ها و جشنواره‌های متعددی نامزد دریافت جایزه بازیگری شده‌ است.

دیدگاهتان را بنویسید