ایده های خلاقانه عکاسی

ما در این مقاله از آرتیها ۸ ایده عکاسی برای عکاسانی داریم که قصد دارند یک پرونده‌ی خلاقانه و جذاب را عکاسی کنند. یکی از جذاب‌ترین زمان‌ها برای یک عکاس، وقتی است که بر روی یک سری و یا ‌پرونده عکاسی کار می‌کند. سوال اینجا است که در میان این همه تنوع و سبک و استایل عکاسی، چرا یک عکاس باید زمانی طولانی را صرف عکاسی در یک قالب یا یک پرونده نماید؟ تمرکز بر روی یک پرونده در نگاه اول، کسل کننده و مخرب ایده‌های خلاقانه و نوی عکاسی به نظر می‌آید؛ اما حقیقت چیز دیگری است. عکاسانی که با ایده‌های عکاسی خلاقانه، یک سوژه یا پرونده را برای عکاسی انتخاب می‌کنند، دنیایی مملو از ایده عکاسی و هیجان به ثبت رساندن آنها را تجربه کرده‌اند.

زمانی که شما یک ایده عکاسی را برای یک پرونده انتخاب می‌کنید، به مرور سبک عکاسی خود را ارتقاء داده و با به‌روز کردن توانایی‌ها و دانش عکاسی‌تان، قطعا تجربه‌ای ارزشمند کسب می‌کنید. سری‌های عکاسی برای هر آرتیست و عکاسی، امکانی فوق‌العاده برای گسترش خلاقیت‌هایش است؛ به همین دلیل در ادامه ۸ ایده عکاسی برای عکاسانی که قصد دارند از یک پرونده‌ی کامل عکاسی کنند را معرفی می‌کنیم.

۱-با دو عکس، یک داستان بگویید: بوسیله‌ی قاب‌بندی دو تصویر همچون یک کلاژ می‌توان شباهت‌های غیرمعمول را به تصویر کشیده و یا داستانی را روایت کرد. این ایده عکاسی را می‌توان در فرم‌ها و ژانرهای گوناکون، تکرار کرد. اگر در روحیات و سبک عکاسی شما رنگ‌های زیاد، قاب‌هایی با کنتراست بالا و یا استفاده از ابزارهای طراحی گوناگونی بر روی عکس وجود دارد، ایده های عکاسی فراوانی را می‌توانید در این ژانر بیابید. در میان ایده های عکاسی این گروه، شاید ترکیب دو عکس با یکدیگر، یکی از فراگیرترین ایده‌ها باشد. ایده های این سبک از عکاسی را می‌توانید در منابع زیر بیابید :

  • المان‌های طبیعت
  • چهره‌ی انسان‌ها
  • کنتراست رنگ‌ها در صنعت مد
  • سازه‌های معماری متفاوت
  • احساسات متضاد مثبت و منفی

۲-داستان‌تان را بر روی عکس بنویسید: نوشتن بر روی عکس برای افرادی که علاقه‌مند به نوشتن و مستند کردن لحظاتشان هستند، ایده عکاسی جذابی است. شما می‌توانید بر روی هر عکسی، امضای یک دوست و یا حتی بخشی از خاطره‌تان را با قاب‌بندی‌ای جذاب بنویسید. ایده های عکاسی خلاقانه و فراوانی در این گونه پرونده‌ها وجود دارند. اگر تایپوگراف خوبی هم نیستید، نگران نباشید. گاهی استفاده از ساده‌ترین ابزارها می‌تواند علاوه بر توجه بیشتر بر روی المان مورد نظرتان در تصویر، تفاوتی جذاب نیز ایجاد نماید. در میان ایده های عکاسی ، نوشتن بر روی عکس یکی از جذاب‌ترین ایده‌ها برای مستند سازی است. این ایده حتی برای مستند کردن خاطرات خانوادگی نیز بسیار جذاب است.

۳-از یک محل معین در طول فصول مختلف یکسال، عکاسی کنید: یکی از راه‌هایی که می‌توانید علاوه بر ثبت یک پرونده، توانایی‌های دوربین عکاسی خود را نیز در شرایط مختلف بسنجید، استفاده از این ایده عکاسی است. این بازه‌ی زمانی صرفا لازم نیست یکسال کامل را شامل شود، گاهی می‌تواند یک شبانه روز و یا یک ماه باشد. البته واضح است که به میزانی که بازه‌ی زمانی شما طولانی‌تر باشد، پرونده و نتیجه‌ی نهایی این ایده عکاسی ، جذاب‌تر خواهد بود.

البته عکاسی از یک سوژه و از یک محل معین در شرایط گوناگون اصلا کار آسانی نیست. شرایط آب و هوایی، میزان نور و همچنین دمای محیط می‌تواند شرایط را برای ثبت این پرونده، دشوار نماید. روی خوش این سکه اما، زمانی است که شما علاوه بر ثبت این شرایط گوناگون، مهارت عکاسی خود را نیز با توجه به شرایط ارتقاء می‌دهید. این ایده در میان ایده های عکاسی برای عکاسان طبیعت و عکاسانی که به سفر علاقه‌مند هستند، طرفداران فراوانی دارد. اگر تغییرات محل عکاسی مورد علاقه‌تان را بصورت مستمر به ثبت برسانید، می‌توانید در نهایت پرونده‌هایی جذاب از سفرهایتان در اختیار داشته باشید.

۴-کمی جسارت به خرج دهید و از غریبه‌ها هم عکاسی کنید: اگر بدانید چگونه با غریبه‌ها ارتباط برقرار کنید، این ایده عکاسی برای شما فوق‌العاده است؛ زیرا می‌توانید بدرستی آنها را در مسیر ‌پرونده عکاسی‌تان، راهنمایی و هدایت کنید. ضمنا فراموش نکنید ارتباط بهتر عکاس با سوژه، وی را در شرایطی آرام‌تر، راحت‌تر و طبیعی‌تر قرار می‌دهد. لازم نیست برای این کار خود را در شرایط سخت یا خطرناکی قرار دهید؛ یا قرار نیست شما از هر غریبه‌ای عکاسی کنید. کم‌کم با آداب معاشرت و قوانین عکاسی خیابانی آشنا شوید و بدانید این ایده در میان تمامی ایده های عکاسی ، جذابیت و البته سختی بمراتب بیشتری دارد.

۵-از خودتان و در محل‌های مورد علاقه‌تان عکاسی کنید: عکاسی سلفی یکی از جذاب‌ترین ایده های عکاسی برای بیان احساسات و حالات روحی عکاس است. در این ‌پرونده عکاسی ، شما با قابلیت‌های جدیدی از دوربین‌تان آشنا شده و باید زمان زیادی را صرف یافتن محل‌های مورد نظر عکاسی‌تان نمایید. برای آنکه این ‌پرونده عکاسی برای شما جذاب بماند، خود را محکوم به آن نکنید و تنها زمانی که شوق این کار را دارید، از خودتان عکس بگیرید؛ اما تلاش کنید در یک پرونده‌ی جامع از حالات و روحیات خود در تنوع مختلف و با حالات طبیعی، عکاسی کنید؛ تا در نهایت پرونده‌ای متنوع و جذاب داشته باشید.

۶-به کمک عکاسی ماکرو ، زیبایی‌های اطرافتان را مستند کنید: زمانی که عکاسی ماکرو را شروع کنید، می‌توانید از پارک یا حتی محله‌ی اطرافتان، همچون یک سفر عکاسی لذت ببرید. با استفاده از این ایده عکاسی تنها کافی است جزئیات بالقوه‌ی یک صحنه را بشناسید تا عکس‌هایی جذاب از سوژه‌هایی ثبت کنید که بسیاری هر روز، با بی‌توجهی از کنار این زیبایی گذر کرده‌اند. این ایده عکاسی در میان تمامی ایده های عکاسی معرفی شده، بیشترین تاثیر را بر روی افزایش خلاقیت شما در یافتن جزئیات و سوژه‌ها دارد. همانطور که گفتیم بهترین نقطه برای شروع، محله‌تان است. به جزئیات ساختمان‌ها، گیاهان و گل‌های اطرافتان توجه کنید. البته اگر یک لنز ماکرو نیز داشته باشید، ابزار شما برای ثبت این ‌پرونده عکاسی، کامل خواهد بود.

۷-از عکاسی مفهومی برای افزایش خلاقیت در عکاسی‌تان بهره ببرید: عکاسی مفهومی در سبک‌های معناگرا و سورئالیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هیچ محدودیتی در دامنه‌ی اختیارات شما برای عکاسی در این سبک وجود ندارد. به کمک توانایی شما در ادیت و ویرایش عکس، شما می‌توانید ژست‌هایی متفاوت همچون ژست غرق شدگی و یا شناور بودن را در سوژه‌ی خود ایجاد کنید. در سبک عکاسی معناگرا، عکس‌ها می‌تواند در حول و حوش یک تم خاص و یا المان‌های گوناگونی که تصویر کلی شما را درکنار هم بوجود می‌آورند، استفاده شود. اگر می‌خواهید ایده های عکاسی در این سبک عکاسی را بیشتر ببینید، می‌توانید کارهای عکاسان زیر را دنبال نمایید.

  • Alexander Shark
  • Tasha Marie
  • Adam Bird
  • Marta Bevacqua

۸-دنیا را از دریچه‌ی مونوکروم ببینید: بسیاری از عکاسان با نگاه عکاسی سیاه و سفید به مناظر اطرافشان نگاه نمی‌کنند؛ که اگر این گونه بود بسیاری از سوژه‌هایی که براحتی از کنار آن گذر می‌کردند را عکاسی می‌کردند. عکاسی سیاه و سفید بر روی کنتراست‌های قوی، احساسات و بیان فضای محیط، تاکید دارد. کار بر روی یک پرونده‌ی سیاه و سفید، قدرت تخیل شما را افزایش داده و با توانایی‌های جدید عکاسی‌تان می‌توانید از قاب‌هایی به نظر معمولی، عکس‌هایی فوق‌العاده به ثبت برسانید.

تا به اینجای کار ۸ ایده عکاسی را برای ۸ هفته‌ی پیش رو در سال ۱۴۰۲ برایتان شرح دادیم. شما که در حال حاظر این مقاله را می‌خوانید، وقت را تلف نکنید ! از همین امروز باید شروع کنید.

دیدگاهتان را بنویسید