تاریخچه‌ی خیره‌کننده‌ترین ونیز، شهر شناور روی آب/ ونیز زیباترین شهر جهان، هیچ‌کس نیست که این جمله را تصدیق نکند

در این مقاله از آرتیها با تاریخچه‌ی خیره‌کننده‌ترین ونیز، شهر شناور روی آب، آشنا می‌شویم. ونیز زیباترین شهر جهان است. هیچ‌کس نیست که این جمله را تصدیق نکند.

تاریخچه شهر ونیز

تاریخچه شهر ونیز

شهر ونیز به صورت امروزی در ۸۰۰ سال بعد از میلاد با پیشینه زیستی ماقبل تاریخ به وجود آمد. تالاب ونیز در ۸۰۰ سال بعد از میلاد مسیح کم‌کم شکل امروزی را به خود گرفت. قبل از آن هم با توجه به منابع غنی برای شکار و ماهیگیری افرادی می‌زیستند. طبق شواهد تاریخی در زمان قبل از رومیان نیز تمدنی با مشاغلی از قبیل ماهیگیری، تولید نمک و حمل و نقل دریایی در این منطقه وجود داشته است. با آمدن رومیان به این منطقه مشاغل رونق گرفتند و بنادر ساخته شدند. (کیوجا) اولین بندر ساخت رومیان در نزدیکی ونیز است.

بنا بر شواهدی رومیان از ونیز به عنوان تفرج گاه برای تعطیلات نیز استفاده می‌نمودند. بنا بر نظر کرونیکن آلتیلانته تاریخ‌نویس قرن ۱۱ میلادی، برای اولین بار در ۲۵ مارس ۴۲۱ با افتتاح کلیسای سن جاکومتو بر روی پل ریآلتو شهر ونیز به‌طور رسمی ایجاد شد.

سازه های ونیز

سازه های ونیز

با تکنولوژی آن روزها، مطمئنا بنا کردن شهری بر روی آب بسیار دشوار بوده است. اما ونیزی‌ها توانستند با کمک روشی زیرکانه اینکار را انجام دهند. برای ایجاد پی استوار بر روی آب، ستونهای چوبی (شمعک) به داخل ماسه زیر آب طوری فرو برده می‌شده است که در جای خود محکم باقی بمانند. سپس بر روی این ستونهای چوبی یک پلتفرم چوبی قرار داده می‌شد و در آخر با مصالح بنایی یک دال (دال در ساختمان به عضوی از سازه گفته میشود که ضخامت آن نسبت به طول و عرضش کمتر بوده ) و سپس خود ساختمان بنا می‌گشت. البته عوامل متعددی در موفق بودن این روش موثر بوده‌اند.

راز پایداری این پی‌های چوبی در غرق کردن آنها در آب شور است. پوسیدگی چوب توسط میکروارگانیسم‌هایی از قبیل قارچ‌ها و باکتری‌ها صورت می‌گیرد، اما با غرق کردن چوب در آب شور و دور نگه داشتن آن از اکسیژن، عمل پوسیدگی رخ نمی‌دهد. جریان مداوم آب املاحی باعث شد که چوب‌های غرق شده به سختی بیشتری رسیده و امروزه همانند سازه‌های سنگی سخت شوند. با پی بردن به این موضوع که پی های چوبی در آب لاگون به مرور زمان نه تنها پوسیده نشده بلکه محکم‌تر شدند. ونیزی ها توانستند سازه‌هایی بنا کنند که چندین قرن بدون آسیب باقی بماند و امروزه گردشگران، به خصوص مهندسین عمران و معماری را به حیرت در بیاورند.

سفر به ونیز

سفر به ونیز

تعداد کمی از شهرها می توانند ادعای چنین میراث هنری و تاریخی ارزشمندی مانند ونیز را داشته باشند. این شهر منحصر به فرد با مناظر جادویی و دیدنی اش فقط زیبا نیست. این یک معجزه واقعی از نبوغ خلاق است. شهری که بر روی گل و ماسه و لجن ساخته شد.

بزرگترین جاذبه در شهر زرق و برق دار ونیز معماری است. علاوه بر میدان سان مارکو و کلیسای سنت مارک ، این شهر محل شاهکار گوتیک کاخ دوج است. ونیز یک شاهکار واقعی از زیبایی و معماری نفیس است. با این همه کارها و کارهای دیدنی ، شهر عاشقانه شما را مجبور می کند تا بیشتر بازگردید.

ونیز همیشه در تابستان ، از ابتدای ماه ژوئن تا پایان ژوئیه ، در شلوغ ترین و پر جنب و جوش ترین حالت خود قرار دارد. پدیده ای به نام آکوا آلتا در ماه های زمستان بین ماه های نوامبر و مارس در ونیز سیل می زند و این می تواند بر دسترسی به میدان سان مارکو تأثیر بگذارد. اما اگر به دنبال مهمانی در کارناوال ونیز هستید ، مطمئن شوید که اواخر فوریه و آغاز ماه مارس در آنجا هستید. این زمان از سال است که موسیقی ، لباس و جشن هنرها بر سر کار می آید.

مناطق و جزایر مهم شهر ونیز کجاست؟

مناطق و جزایر مهم شهر ونیز کجاست؟

ونیز ایتالیا دارای ارتفاعی برابر با سطح آب دریا بوده. ونیز دارای جزایر بسیاریست. این جزایر معمولا به وسیله پل به یکدیگر مرتبط می شوند اما بسیاری از آنها هم هیچ راه اتصالی ندارند و کاملا مجزا هستند. بیشترین جاذبه‌های تاریخی شهر در قسمت مرکزی شهر قرار دارد.

از جزایر مهم شهر جزیره مورانو می باشد که هنرمندان شیشه سازی در این جزیره سکونت و فعالیت دارند، این جزیره شهرت خود را به هنر شیشه سازی مدیون است. جزیره بورانو از دیگر جزیره‌های معروف ونیز، به خاطر خانه‌های رنگارنگش معروف است. همچنین جزیره تورچلو که قدیمی ترین محل سکونت این منطقه بوده و از دیگر جزایر می باشد. یکی از بهترین و دلنشین ترین سواحل دنیا ساحل لیدو می باشد که با طولی حدود ۱۲ کیلومتر هر ساله میزبان گردشگران علاقه مند از سرتاسر دنیا می باشد.

آب و هوا در ونیز چگونه است؟

آب و هوا در ونیز چگونه است؟

ونیز دارای آب و هوای نسبتا سرد مدیترانه ای است. دمای هوا در اوج تابستان به ندرت از ۳۲ درجه سانتی گراد تجاوز می کند و گرم ترین ماه ها جولای و آگوست است. ماه های تابستان نیز از خشک ترین ماه های سال است.

زمان سال با بیشترین بارندگی معمولاً ماههای بهاری آوریل و می است. با این حال، اگر هوای گرم را دوست ندارید، فصل بهار برای بازدید از ونیز بسیار مناسب است. زیرا دمای متوسط ​​بین ۱۷ تا ۲۲ درجه سانتی گراد متغیر است. سردترین ماهها دسامبر و ژانویه است که میانگین دمای هوا در یک رقم متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید