تاریخچه‌ی خیره‌کننده‌ترین ونیز، شهر شناور روی آب

در این مقاله از آرتیها با تاریخچه‌ی خیره‌کننده‌ترین ونیز، شهر شناور روی آب، آشنا می‌شویم. ونیز زیباترین شهر جهان است. هیچ‌کس نیست که این جمله را تصدیق نکند. همه ما دوست داریم برای یک بار هم که شده ونیز را از نزدیک ببینیم اما اطلاعات کمی درباره‌ی تاریخ این شهر داریم.

تاریخچه شهر ونیز:

شهر ونیز به صورت امروزی در ۸۰۰ سال بعد از میلاد با پیشینه زیستی ماقبل تاریخ به وجود آمد. تالاب ونیز در ۸۰۰ سال بعد از میلاد مسیح کم‌کم شکل امروزی را به خود گرفت قبل از آن هم با توجه به منابع غنی برای شکار و ماهیگیری افرادی می‌زیستند به‌طور پراکنده، طبق شواهد تاریخی در زمان قبل از رومیان نیز تمدنی با مشاغلی از قبیل ماهیگیری، تولید نمک و حمل و نقل دریایی در این منطقه وجود داشته است. با آمدن رومیان به این منطقه مشاغل رونق بیشتری می‌گیرد و بنادر ساخته می‌شود (کیوجا) اولین بندر ساخت رومیان در نزدیکی ونیز است. آثار متعددی که هنوز هم پای بر جاست در همین دوران ساخته می‌شود و بنا بر شواهدی رومیان از ونیز به عنوان تفرج گاه برای تعطیلات نیز استفاده می‌نمودند. بنا بر نظر کرونیکن آلتیلانته تاریخ‌نویس قرن ۱۱ میلادی، برای اولین بار در ۲۵ مارس ۴۲۱ با افتتاح کلیسای سن جاکومتو بر روی پل ریآلتو شهر ونیز به‌طور رسمی ایجاد شد بعدها ساکنان نواحی اطراف با پناه آوردن به ونیز بعد از حملات مکرر لونگو باردی‌ها در سال میلادی ۵۶۸ به جمیعت شهر افزودند.

سازه های ونیز:

با تکنولوژی آن روزها، مطمئنا بنا کردن شهری بر روی آب بسیار دشوار بوده است. اما ونیزی‌ها توانستند با کمک روشی زیرکانه اینکار را انجام دهند: برای ایجاد پی استوار بر روی آب، ستونهای چوبی (شمعک) به داخل ماسه زیر آب طوری فرو برده می‌شده است که در جای خود محکم باقی بمانند. سپس بر روی این ستونهای چوبی یک پلتفرم چوبی قرار داده می‌شد و در آخر با مصالح بنایی یک دال (دال در ساختمان به عضوی از سازه گفته میشود که ضخامت آن نسبت به طول و عرضش کمتر بوده ) و سپس خود ساختمان بنا می‌گشت. البته عوامل متعددی در موفق بودن این روش موثر بوده‌اند. به عنوان مثال یکی از این عوامل میزان چوب استفاده شده اَست.

راز پایداری این پی‌های چوبی در غرق کردن آنها در آب شور است. پوسیدگی چوب توسط میکروارگانیسم‌هایی از قبیل قارچ‌ها و باکتری‌ها صورت می‌گیرد، اما با غرق کردن چوب در آب شور و دور نگه داشتن آن از اکسیژن، عمل پوسیدگی رخ نمی‌دهد. علاوه بر آن جریان مداوم آب املاحی باعث شده که این چوب‌های غرق شده به سختی بیشتری رسیده و امروزه همانند سازه‌های سنگی سخت شوند. با پی بردن به این موضوع که پی های چوبی در آب لاگون به مرور زمان نه تنها پوسیده نشده بلکه محکم‌تر خواهند شد، ونیزی ها توانستند سازه‌هایی بنا کنند که چندین قرن بدون آسیب باقی بماند و امروزه گردشگران، به خصوص مهندسین عمران و معماری را به حیرت در بیاورند.

سفر به ونیز:

تعداد کمی از شهرها می توانند ادعای چنین میراث هنری و تاریخی ارزشمندی مانند ونیز را داشته باشند. این شهر منحصر به فرد با مناظر جادویی و دیدنی اش فقط زیبا نیست. این یک معجزه واقعی از نبوغ خلاق است: شهری که بر روی گل و ماسه و لجن ساخته شده است از چشم انداز دشوار و غیر مهمان نواز.

بزرگترین جاذبه در شهر زرق و برق دار ونیز معماری است که توسط کانالهای باستانی اطراف آن تقویت شده است. علاوه بر میدان سان مارکو و کلیسای سنت مارک ، این شهر محل شاهکار گوتیک کاخ دوج است. ونیز یک شاهکار واقعی از زیبایی و معماری نفیس است. با این همه کارها و کارهای دیدنی ، شهر عاشقانه شما را مجبور می کند تا بیشتر بازگردید.

ونیز همیشه در تابستان ، از ابتدای ماه ژوئن تا پایان ژوئیه ، در شلوغ ترین و پر جنب و جوش ترین حالت خود قرار دارد. پدیده ای به نام آکوا آلتا در ماه های زمستان بین ماه های نوامبر و مارس در ونیز سیل می زند و این می تواند بر دسترسی به میدان سان مارکو تأثیر بگذارد. اما اگر به دنبال مهمانی در کارناوال ونیز هستید ، مطمئن شوید که اواخر فوریه و آغاز ماه مارس در آنجا هستید. این زمان از سال است که موسیقی ، لباس و جشن هنرها بر سر کار می آید.

مناطق و جزایر مهم شهر ونیز کجاست؟

ونیز ایتالیا دارای ارتفاعی برابر با سطح آب دریا بوده و از جزایر متعددی تشکیل شده که تعداد آنها به ۱۱۸ عدد می رسد. این جزایر معمولا به وسیله پل به یکدیگر مرتبط می شوند اما بسیاری از آنها هم هیچ راه اتصالی ندارند و کاملا مجزا هستند. قسمت مرکزی شهر که قدیمی ترین بخش شهر بوده و بیشتر جاذبه‌های تاریخی شهر در این منطقه قرار دارد از سال های دور به شش بخش تقسیم بندی می شده است. این شش قسمت در اطراف کانال بزرگ و معروف شهر پراکنده اند و انشعابات آن تا ۱۵۰ کانال متفاوت را به هم مرتبط می‌کند. از جزایر مهم شهر جزیره مورانو می باشد که هنرمندان شیشه سازی در این جزیره سکونت و فعالیت دارند، این جزیره شهرت خود را به هنر شیشه سازی مدیون است. جزیره بورانو از دیگر جزیره‌های معروف ونیز، به خاطر خانه‌های رنگارنگش معروف است. همچنین جزیره تورچلو که قدیمی ترین محل سکونت این منطقه بوده و از دیگر جزایر می باشد. یکی از بهترین و دلنشین ترین سواحل دنیا ساحل لیدو می باشد که با طولی حدود ۱۲ کیلومتر هر ساله میزبان گردشگران علاقه مند از سرتاسر دنیا می باشد.

آب و هوا در ونیز چگونه است؟
ونیز دارای آب و هوای نسبتا سرد مدیترانه ای است. دمای هوا در اوج تابستان به ندرت از ۳۲ درجه سانتی گراد تجاوز می کند و گرم ترین ماه ها جولای و آگوست است. ماه های تابستان نیز از خشک ترین ماه های سال است.

زمان سال با بیشترین بارندگی معمولاً ماههای بهاری آوریل و می است. با این حال ، اگر هوای گرم را دوست ندارید ، فصل بهار برای بازدید از ونیز بسیار مناسب است ، زیرا دمای متوسط ​​بین ۱۷ تا ۲۲ درجه سانتی گراد متغیر است. سردترین ماهها دسامبر و ژانویه است که میانگین دمای هوا در یک رقم متغیر است.

دیدگاهتان را بنویسید