تفاوت موسیقی پاپ و راک

به نقل از آرتیها بتهوون جملات معروفی در مورد موسیقی می گفت. بتهوون می گوید: “در آنجا که سخن از گفتن باز می ماند موسیقی آغاز می شود موسیقی مذهبی است عالی تر از هر علم و فلسفه ای، موسیقی هنر زبان و دل و روح بشر و عالیترین تجلی قریحه انسانی است. حتماً شما هم بارها شنیده یا دیده اید که موزیسین ها و یا افراد متخصص و یا حتی غیر متخصص در امور موسیقی پس از شنیدن قطعه هنری در مورد سبک آن و سایر سبک های موسیقی صحبت کرده اند و اگر می‌خواهید شما نیز از قافله عقب نمانید به تفاوت سبک موسیقی پاپ و راک می پردازیم تا شما نیز با آن آشنا شوید.

موسیقی به عنوان برترین هنر از میان هنرهای هفتگانه، زاییده تمام عوامل سازنده اجتماع و فرهنگ است. به عوامل متعددی در یک دوره، که باعث ساخته شدن اصولی یکسان و یکنواخت می گردد به نحوی که بتوان آن را در قالبی مشخص ارائه نمود، سبک موسیقی گفته می شود. شناسایی سبک موسیقی نیز بر همین اساس بوده و رابطه تنگاتنگی با سبک های هنری دوره های تاریخی دارد. سبک موسیقی، زاییده هنر و فرهنگ و تاریخ، در زمانی مشخص است، با این تفاوت که این عضو برتر خانواده هنر، هیچگاه درگیر مکان نگردیده و زیبایی خود را در هیچ زمان و مکانی از دست نمی دهد و هیچ گاه به دست فراموشی سپرده نمی شود. از این رو سبک موسیقی تنها شناسنامه ای از حضور فرهنگها و نگرشهای متفاوت بر هنر موسیقی هستند و می توان به وضوح رد پای تاریخ فرهنگ ها را در سبک های موسیقی یافت.

برخی از سبکهای موسیقی عبارت اند از:

موسیقی”پاپ-راک”یا موسیقی پانک

پاپ-راک يکی از عمده ترين شاخه های موسيقی محسوب می شود که به طور کلی به هر نوع موسيقی پاپ ساخته شده پس از دوران جذب راک اند رول به پاپ، Pop rock می گويند. از ويژگيهای اين سبک ملوديک و گيرا بودن موسيقی آن است و تکيه آن بر موسيقی لاينقطاع است که با چيره دستی نواخته می شود. از گروههای مشهور فعال در اين سبک که تعداد آنها کم هم نيست می توان به Everly Brothers، Madonna و Rowded House اشاره کرد.

گروه پاپ راک Everly Brothers

راک

اصوات موسيقي راك اغلب در محدوده ي گيتار و استفاده از Back Beatهاي قوي (Back Beat، نوعي ضرب يكنواخت با صداي بلند) است و تقريبا در مقاطعي از نواخت آهنگ از گيتار باس، درام و Keyboard Instrumentsها مانند Organ يا پيانو،و گاهي اوقات مانند راك دهه ي ۷۰،سينتي سايزرهاي آنالوگ با گيتار يا كيبرد،ساكسيفون و هارمونيكا(به سبك بلوز)و گاهي هم به صورت Solo استفاده مي كند. (نوعي از سبك موزيكال گرفته شده از آوازهاي كابوي ها و موزيك فولكلوريك) و همچنين مشتق شده از موزيك فولكلور،جاز و موسيقي كلاسيك است.

در سبک زیبای راک بیشتر به تکنیک ها و جذابیت هایی که باعث می شود یک موسیقی به دل بشیند اهمیت داده می گردد تا شعر و معنی آن و سولو (تک نوازی) های منحصر به فرد و خارق العاده را از این شاخه از راک می شنوید که در سایر زمینه ها و سبک ها ممکن است آن ها را کمتر شنیده باشید ، از گروه‌های سر شناس و نامی این سبک زیبا نیز میتوان Tool ،pink floyd https://arteeha.com،camelو…. را نام برد.

از موسیقی پاپ و راک در بهترین سریال های خارجی و بهترین فیلم های درام نیز استفاده شده است.

از اساسی و کلیدی ترین فرق های سبک پاپ و سبک راک می توان به ویژگی ها و ساختار های کلی موسیقی و هدف از ایجاد ترانه اشاره نمود.

در بیشتر مواقع سازندگان سبک پاپ به دنبال جذب مخاطب و شهرت هستند و یا می خواهند تراز و منفعت مالی کسب کنند و این موضوع در حالی حاکم است که نوازندگان موسیقی راک پیگیر آن هستند که هدف ها و آرزو های خود را در این رشته موسیقی دنبال کنند.

گروه راک pink floyd

راک

علاوه بر آن از بعد و دیدگاه موسیقیایی و بعضی دیگر از موارد می توان گفت که سبک پاپ و راک از لحاظ حرفه ای تر و بکارگیری ساز های موسیقی دارای فرق های فراوانی با یکدیگر هستند.

ولی از دیدگاه مخاطبین و شنونده های عمومی، این دو ژانر موسیقی با یکدیگر تفاوت چشمگیری ندارند.

سبک موسیقی پاپ یا در اصطلاح popular music که نوعی ژانری موسیقیایی عامه پسند و مرردمی است که از عبارت people به معنی مردم گرفته شده و در اواسط دهه پنجاه میلادی و با هدف کسب درآمد و منفعت مالی از تجارت در موسیقی بوجود آمد.

این سبک از اصلی ترین دلایل ایجاد آن عامه پسند بودن و تجاری بودن آن است.

در حالت كلي مي توان راك را به صورت ۳ –آكورد ،با تكيه بر يك ضرباهنگ قوي و يك ملودي جذاب و روان تصور كرد.

موسیقی راک ایرانی:

موسیقی راک ایرانی، از اواخر دهه چهل خورشیدی پا به عرصه وجود گذاشت. موسیقی راک ایرانی تلفیقی از راک کلاسیک با موسیقی سنتی ایران است و زیرشاخه*ای از “آلترناتی و راک” به شمار می رود. در موسیقی راک ایرانی نیز همانند بیشتر سبکهای راک، گیتار الکتریک و گیتار بیس و درامز اصلیترین سازها هستند. در بعضی از گروه ها، کیبوردنیز وظیفه تنظیم ریتمها و سمبلها را بر عهده دارد. اما نکته قابل توجه این است که به دلیل هویت سنتی موسیقی راک ایرانی، انواع سازها و ریتمهای سنتی و ایرانی در بیشتر اینگونه آهنگها وجود دارد. موسیقی راک ایرانی را خوانندگانی مانند: کوروش یغمایی و فریدون فروغی برای نخستین بار به جامعه معرفی کردند.

خواننده راک ایرانی رضا یزدانی

موسیقی پاپ:

موسیقی پاپ، نوعی موسیقی است که در دهه ۵۰ آغاز شد. این موسیقی سبکی از موسیقی عامه پسند است و معمولاً در مقابل موسیقی کلاسیک و فولک قرار میگیرد. مشخصه موسیقی پاپ، یک عنصر ریتمیک سنگین در زیر است که معمولا توسط دستگاههای تقویت کننده الکترونیک (amplifier) اجرا می شود و ملودی اصلی بر این ریتم غالب است. فعالیت هنرمندان موسیقی پاپ در سبکهای راک، هیپ هاپ، دنس، ریتم و بلوز (R&B) و کانتری باعث شده که تبدیل به سبکی انعطاف پذیر شود. به طور کلی هدف تولید موسیقی پاپ که به شکل تجاری تهیه می شود،سود مالی است. ترانه های پاپ معمولا در ۳ دقیقه اجرا می شوند و در آنها از ملودی هایی استفاده می شود که معمولا بسیار شنیدنی بوده و عده بسیاری را به خود جلب می کنند. موسیقی پاپ از نظر تجاری موفق است زیرا قابل دسترس بوده، راحت در یاد می ماند و مخاطبین زیادی را به خود جلب می کند.

خواننده آمریکایی سبک پاپ Nick Jonas

پاپ معمولاً به عنوان موسیقیای تعریف میشود که به شکل تجاری تهیه میشود یا هدف تولید آن سود مالی است. بنا به تعریف سایمون فریت، منتقد موسیقی و جامعه شناس متخصص موسیقی مردم پسند، موسیقی پاپ به عنوان یک صنعت شناخته میشود نه هنر. البته این موسیقی را میتوان در حیطه بازار، ایدئولوژی، تولید و زیبایی شناسی هم معنا کرد. درواقع، پاپ طوری طراحی شده که «برای همه جالب باشد» و «از هیچ جای خاصی نیامده» و قرار هم نیست «سلیقه خاصی را اعمال کند».

یکی از اهداف اصلی سبک موسیقی پاپ سود مالی و موسیقی تجاری است. حالت و ژانر های فراوانی از سبک هنری پاپ وجود دارد که در ادامه مقاله ای مجزا درباره آن صحبت کردیم.

برای نمونه شما می توانید ژانر های ترنس،مش آپ، ریمیکس، هاوس، موسیقی الکترونیک،  راک، هیپ هاپ و … را می توان یک جورایی زیر مجموعه یا حداقل مرتبط با پاپ دانست

طبق صحبتی که سایمون فریت گفته است که از صاحب نظران هنر موسیقی و جامعه شناس خبره موسیقی عامه پسند، در نقد این نوع سبک موسیقی می نویسد: سبک موسیقی پاپ به عنوان یک صنعت و بیزینس شناخته می گردد. اماسبک راک اثری هنری و بسیار متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید