دکوراسیون اتاق خواب مهمان

در این مقاله ازآرتیها به دکوراسیون اتاق مهمان می پردازیم. در قدم نخست تعرﯾف مختصری از اتاق خواب و مخصوصاً اتاق خواب مھمان داشته باشیم. به طور معمول اتاق خواب مکانی است  برای آرامش و استراحت ساکنین یک خانه با ویژگی های منحصر به فردی که باید داشته باشد. اینکه تمام امکانات یک حریم خصوصی را داشته باشد. از استاندارهای لازم برای خواب و استراحت برخوردار باشد و اینکه در اوقات فراغت نیز محل مناسبی برای مطالعه یا تماشای فیلم باشد. به این ترتیب تمام امکاناتی که هر اتاق خوابی باید داشته باشد می بایست در اتاق خواب مهمان هم وجود داشته باشد. کما اینکه در فرهنگ ما ایرانی ها ایجاب می کند که چنین فضایی از امکانات وﯾژه تری نیز داشته باشد.

هر میزبانی می خواهد که مهمانانش احساس راحتی کنند. به علاوه تا حدودی مسئله حیثیت و آبروی صاحب خانه هم در میان است. طراحی داخلی بهینه و خلاقانه اتاق خواب های منزل شما می تواند برداشت کلی افراد را از خانه ای که در آن زندگی می کنید بسیار بهبود دهد. لازمه این کار، استفاده از رنگ ها، چیدمان، وسایل و ترکیب مناسب آن ها با یکدیگر است. در کنار همه این موارد، در نظر گرفتن آسایش و راحتی افرادی که در اتاق خواب های خانه شما به استراحت و گذران زمان می پردازند نیز حائز اهمیت است.

اصولی که دراتاق خواب مهمان باید رعایت کنید :

۱- اتاق خواب مهمان می بایست طوری طراحی شود که از نظر گنجایش، ارتفاع، ابعاد و دیگر امکانات در حد استاندارد باشد. البته اندازه و شکل اتاق خواب میھمان بستگی به مقدار مبلمانی که مورد نیاز است دارد. ولی در کل باید تعداد مهمانهایی که در طول سال به خانه ما می آیند را در نظر بگیریم و براساس یک میانگین آن را طراحی کنیم. چون امروز اغلب خانه ها آپارتمانی است و کمتر فردی خانه ویلایی دارد به همین خاطر بهتر است چند نکته قابل اهمیت را در نظر داشته باشیم. توجه داشته باشید که حتما لازم است اتاقھای خواب را در قسمتی از نقشه طرح رﯾزی کنیم که از نظر نور ، تھوﯾه ھوا و ساﯾر مسائل دﯾگر در قسمت جنوب نقشه خانه باشد.

۲- پیشنهاد می کنیم که در هر کدام از اتاق خوابھا یک حمام و دستشویی مخصوص داشته باشید. اتاق خواب ھا، نباﯾد در کنار پله و رو به خیابان، معبر و ھمچنین کنار پارکینگ جاهای شلوغ  ساخته شود. در کل اتاق خواب باید دور از مکانهای پر ازدحام باشد. اگرچه در بسیاری از موارد افراد مختلف ممکن است وسایل شخصی و از جمله حوله خودشان را به همراه داشته باشند، اما بهتر است شما برای اتاق مهمان ها به اندازه کافی حوله در سایزهای مختلف تهیه کنید. مطمئنا این کار خیلی بهتر از آن است که مهمان ها خودشان از شما درخواست حوله کنند و شما حوله به تعداد کافی در خانه نداشته باشید. بهتر است این حوله ها را با طرح و رنگ های یکسان انتخاب کنید و از قبل در اتاق مهمان ها به شکلی کاملا تمیز و مرتب قرار دهید.

۳- برای لوازم شخصی مورد نیاز باید مکان و فضای مناسبی را در اتاق خواب در نظر بگیرید. برای این کار می توانید از جالباسی و قفسه ھای دﯾواری در طرح استفاده کنید تا فضای لازم برای آوﯾز کردن لباسھا و ساﯾر لوازم شخصی داشته اشد. البته شکل اﯾن جالباسی ھا ، بصورت تو رفتگی ، در اتاقھا طرح شده و بوسیله درب ، بصورت کمد در می آﯾد . که ھم اتاق خواب را خلوت جلوه داده و ھم دارای نظم و ترتیب ، از نظر لوازم و وساﯾل خواب میباشد.

۴- دکوراسیون خوب و رنگ آمیزی دلنشین و مناسب آن در طراحی اتاق خواب، می تواند جلوه گر آرامش و سکوت باشد. دکور سیستم اتاقھای خواب می بایست گونه ای طرح رﯾزی شوند که نشانگر سکوت و آرامش باشد و رﯾتم خاصی در مورد مبلمان و تخت خواب و میزھا داشته باشند تا در خلق کردن ﯾک محیط آرام و خوب ، که اﯾده آل ﯾک اتاق خواب مناسب است سھیم باشند. ھماھنگی بین روتختی و پرده ھا و قالی ھا و ﯾا بر عکس نا ھماھنگی آنھا ، تاکید بسزاﯾی در آرامش اتاق خواب می گذارد که باﯾستی بدان توجه نمود.

۵- از آنجایی که ممکن است عموما مهمانان شما آشنایی زیادی با خانه و جزئیات اتاق های شما نداشته باشند، بهتر است چراغ هایی را در کنار تخت خواب های اتاق مهمانان قرار دهید. مطمئنا بعد از خاموش کردن چراغ های اصلی اتاق در هنگام شب، تاریک شدن یک باره اتاق برای فرد ناآشنا با فضای آن چندان خوشایند نخواهد بود. بنابراین چراغ های کنار تخت خواب ها احساس آرامش و راحتی بیشتری را برای مهمانان فراهم خواهد کرد. رنگ و ظاهر این چراغ ها کاملا بستگی به شکل دکوراسیون اتاق و ظاهر کلی وسایل داخل اتاق دارد. مطمئنا به کارگیری چراغ هایی با کلید دیمردار و با قابلیت کم یا زیاد کردن نور آنها برای مهمانانتان خوشایندتر خواهد بود.

۶- گذاشتن ﯾک گلدان گیاه سبز در ﯾک گوشه اتاق ، رنگ قھوه ای سوخته میز و صندلی که بر روی آن کنده کاری و ظرﯾف کاری شده است و رنگ چوبی روشن قوس دار تختخواب و نقش و نگار زﯾبا و مناسب رو تختی و ھماھنگی میان اﯾن دو ، سلیقه وصف ناپذﯾر میزبان خانه را توصیف خواھد کرد.

۷- فکر کردن به ایجاد سرگرمی برای مهمانان و قرار دادن وسایل سرگرم کننده همچون تلویزیون می تواند بسیار بیشتر از سطح انتظار مهمانان شما باشد و احساس رضایت بیشتری را در آنان ایجاد نماید. مطمئنا برای بسیاری از افراد خوابیدن در یک محیط جدید و به دور از اتاق شخصی خودشان، کمی کسل کننده است. در چنین اوقاتی استفاده از وسایل سرگرم کننده همچون تلویزیون یا کتاب، بسیار کارساز خواهد بود و بدون آنکه آنها را به بیرون از تخت خوابشان بکشاند، می تواند موجب سرگرم شدن آنها شود. علاوه بر قرار دادن تلویزیون که ساده ترین وسیله سرگرمی افراد است، می توانید از یک میز مطالعه کوچک با تعدادی مجله و کتاب هم بهره بگیرید. به ویژه مجلاتی که بیشتر عامه پسند هستند و از تصاویر جذاب در آنها استفاده شده است.

۸- هر کسی ممکن است شرایط خاص خودش را در هنگام خوابیدن داشته باشد. برخی از افراد دوست دارند محیطی که در آن می خوابند مثل هوای قطب سرد باشد، و برخی دیگر هم علاقه دارند زیر کوهی از پتوها بخوابند! متاسفانه گاهی اوقات ممکن است در صورت برآورده نشدن شرایط دلخواهمان در هنگام شب، به راحتی به خواب نرویم و در نتیجه استراحت کاملی نداشته باشیم. اکثر مهمانان ترجیح می دهند به جای آنکه از میزبانشان بخواهند تا دمای اتاق را مطابق میلشان آماده کند، سکوت کنند و با شرایط موجود کنار بیایند. بنابراین امکان تغییر دمای اتاق یکی از ویژگی های مورد انتظار برای مهمانان است و در ایجاد احساس راحتی و آرامش آنان بسیار تاثیرگذار خواهد بود. سعی کنید به اندازه کافی از روانداز های نازک و سبک که قابلیت عبور هوا داشته باشند استفاده کنید. ملحفه های پارچه ای نازک برای این منظور بسیار مناسب هستند. همچنین تعدادی پتوی با ضخامت بیشتر هم تهیه کنید تا مهمانان برای گرم کردن خودشان مشکلی نداشته باشند. رنگ به کار رفته برای این رواندازها و پتوها بایستی مطابق با رنگ کلی رخت خواب ها انتخاب شود و از لحاظ بصری آشفتگی چندانی ایجاد نکند. علاوه بر این موارد حتما یک عدد پنکه در اتاق مهمانان قرار دهید تا کسانی که به خوابیدن در دمای پایین علاقه مند هستند و دوست دارند هوای اتاقشان دائما در حال گردش باشد، هم دچار مشکل نشوند.

ما ایرانی ها معمولاً از آمدن میهمان همیشه استقبال کرده ایم و آمدن میهمان و پذیرایی از آن را یک اتفاق میمون می دانیم. طراحی دکوراسیون داخلی خانه و انتخاب اجزای دکوراتیو فضاهای شخصی منزل، به خودی خود مسئله ای چالش برانگیز است. اما بنا به دلایلی که وجود دارد، چنین کاری برای فضاهای اختصاص داده شده به مهمانان از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. امیدوارم این مقاله به شما در طراحی و دکور اتاق خواب مهمان کمک کرده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید