سریال جیران رفع توقیف شد

بنابر دستور بازپرس شعبه ۹ دادسرای فرهنگ و رسانه،دستور رفع توقیف سریال جیران  ساخته حسن فتحی صادر شد و از ۲۵ شهریور پخش خواهد شد.

ماجرا از کجا آغاز شد؟

در حالی که در ساعت ۸ صبح آدینه ۲۴ دی ماه ۱۴۰۰ همگان در انتظار پخش قسمت اول سریال تاریخی عاشقانه جیران بودند، ولی این اتفاق رخ نداد تا شایعاتی که مبنی بر شکایت از تهیه کننده این سریال پیش از این مطرح شده بود، قوت بگیرد.

علت عدم انتشار قسمت اول سریال جیران حسن فتحی در روز ۲۴ دی ۱۴۰۰ چه بود؟ / آیا سریال جیران توقیف شده است؟ در این پست با ما همراه باشید!

بر این اساس عوامل سازنده سریال آهوی من مارال اعتراض و شکایتی در این خصوص از سازندگان جیران داشته اند، مبنی بر این که داستان و قصه این کار کپی برداری شده از داستان سریال آن هاست. هر دو سریال درباره ناصرالدین شاه یکی از شاهان وطنفروش قاجاری می باشد که در تاریخ به شهرت بد و زننده ای دست یافته است.

تهیه کننده «جیران» محکوم شده است و فعلا این سریال پخش نمی شود!

بیانیه روابط عمومی سریال آهوی من مارال در پی عدم پخش سریال جیران: «پی رنگ اصلی داستان عاشقانه سریال جیران از سریال آهوی من مارال کپی برداری شده است. بر اساس حکم محکومیت آقای عفیفه سریال جیران محکوم به حذف شباهت های کپی شده از سریال آهوی من مارال می‌باشد.» .

انتقادها به جیران

پیش از این، انتقادهایی هم در خصوص ساخت سه سریال همزمان و متشابه (قلبه عالم، جیران و آهوی من مارال) که هر سه هم از قضا مربوط به زندگی ناصرالدین شاه می شوند، وارد شده بود. منتقدین این گونه ابراز می داشتند که صرف هزینه های کلان، به کار گیری بازیگران مشهور و نامی و زحمت و وقت بسیار، آیا بهتر نبود در یک برهه تاریخی دیگر، برای مثال دوران افشار یا زندیه (کریم خان زند، نادرشاه) یا زمان هخامنشیان و پادشاهی کورش بزرگ که به خوشنامی در تاریخ مشهور هستند، انجام می شد؟ و نه ناصرالدین شاهی که با داشتن حرم سرا و انواع و اقسام اختلال های شخصیتی و اخلاقی، باعث بر باد رفتن بخش های بسیار بزرگی از خاک ایران شده و برای همین نزد همگان منفور است!!

نتیجه گیری

به هر روی، به نظر نمی رسد این اتفاقات باعث عدم پخش همیشگی جیران شود. بنابراین نگران نباشید، سریال جیران بالاخره پخش خواهد شد! تاریخ و زمان دقیق به زودی در همین پست اطلاع رسانی خواهد شد!

واکنش روابط عمومی«جیران »به تاخیر در پخش سریال:

در بازبینی نهایی ساترا ملاحظه‌ای بیان شد که در حال رفع و تهیه نسخه نهایی هستیم

ایسنا نوشت: «سریال «جیران» ـ عاشقانه جدید حسن فتحی ـ قرار بود جمعه ـ ۲۴ دی ماه ـ ساعت هشت صبح منتشر شود اما تا این ساعت در دسترس کاربران قرار نگرفته است.

بدین منظور روابط عمومی سریال اطلاعیه‌ای منتشر کرده و در آن آورده است:
«قسمت اول سریال عاشقانه «جیران» به کارگردانی حسن فتحی و تهیه‌کنندگی اسماعیل عفیفه که قرار بود جمعه ۲۴ دی ماه ساعت ۸ صبح منتشر شود، در بازبینی نهایی ساترا ملاحظه‌ای بیان شد که در حال رفع و تهیه نسخه نهایی هستیم.

آپدیت شرکت پخش 

انتشار سریال «جیران»، حداکثر یک هفته به تاخیر افتاد

شرکت پخش کننده:
« ۴۸ ساعت قبل از پخش سریال، نامه‌ای خلاف روال و فرایند‌های معمول ساترا ارایه شد که مشتمل بر ملاحظاتی جدید در خصوص ممیزی این سریال نسبت به سریال‌های دیگر بود که طبق قواعد اداری و حقوقی این موارد عطف‌ به‌ماسبق نمی‌‌‌شود و طبیعتا نباید مشمول قسمت یک این سریال می‌شد.»
کما اینکه اصلاحات ساترا در خصوص قسمت اول این سریال از سوی تیم تولید در موعد مقرر، مورد اعمال قرار گرفته بود.

آپدیت – ساترا: دلیل عدم پخش شکایت نیست!

با توجه به ادعاهای مربوط به نقض حقوق مالکیت فکری در سریال «جیران»، با توجه به عدم تمایل شاکی به ادامه رسیدگی توسط ساترا، موضوع تا زمان ثبت درخواست رسیدگی از سوی عوامل تولید سریال «آهوی من مارال» یا ارایه حکم قضایی، در ساترا مسکوت مانده و انتشار یا عدم انتشار سریال «جیران»، ارتباطی با آن ادعا ندارد.

در راستای شکایت نویسنده و کارگردان سریال آهوی من مارال، شعبه ۳۶ دادگاه عمومی حقوقی مجتمع قضایی شهید صدر، اجراییه‌ ای مبنی بر ضرورت حذف شباهت‌ها توسط تهیه‌کننده سریال جیران صادر کرد؛ با توجه به لازم‌الاجرا بودن رای شورای داوری آیفیک و قرار داشتن سریال جیران در مرحله دریافت مجوز انتشار از ساترا، هیات کارشناسی تخصصی برای بررسی موضوع تشکیل شد.

جلسه کارشناسی تخصصی این هیات، ششم بهمن با حضور مهرداد غفارزاده، اسماعیل عفیفه، کارشناسان محتوایی منتخب ساترا و نماینده بخش‌های نظارتی سازمان صدا و سیما در سالن جلسات ساترا برگزار شد.

نتیجه فرآیند رسیدگی و اعلام نظر هیات کارشناسی تخصصی بدین شرح است:
۱- شکایت شاکی پرونده در تاریخ ۲۸ دی‌ با موضوع بررسی اجرای بند ۲ رأی داوری مذکور (الزام به حذف شباهت‌ها از سوی تهیه‌کننده جیران) در ساترا وصول شد.

۲- پس از طرح موضوع در شورای محتوایی ساترا، سه کارشناس برای بررسی موضوع توسط آن شورا تعیین شد که مدارک لازم برای بررسی و اظهارنظر توسط ساترا به ایشان ارایه شد.

۳- با توجه به درخواست نویسنده سریال آهوی من مارال از رئیس سازمان صداوسیما و دستور ایشان، نماینده مرکز صیانت و حفاظت و اداره‌کل بازرسی و بررسی‌های عمومی نیز به هیأت دعوت شدند تا بر فرایند کار نظارت داشته باشند.

۴- جلسه بررسی روز چهارشنبه مورخ ۶ بهمن ۱۴۰۰ در ساترا تشکیل شد و ابتدا طرفین پرونده و نمایندگان ایشان اظهارات خود را بیان کردند و پس ازآن کارشناسان و اعضای هیأت تخصصی به تماشای قسمت‌های سریال جیران و تطبیق آن با طرح سریال آهوی من مارال پرداختند.

۵- در نهایت اعضای جلسه با ثبت اظهارات خود در برگه‌های اعلام نظر، دیدگاه خود را درخصوص اجرای بند ۲ رأی داوری آیفیک یا عدم اجرای آن از سوی تهیه‌کننده جیران اعلام کردند که نتیجه این فرآیند، اجماع هر سه کارشناس بر فقدان شباهت به نحوی که قابلیت احراز گرته‌برداری سریال جیران از طرح آهوی من مارال را داشته باشد، اعلام شد. لذا از نظر این هیأت بند دوم رأی داوری شورای تخصصی آیفیک از سوی تهیه‌کننده سریال جیران رعایت شده است و منعی برای صدور مجوز انتشار از این حیث وجود ندارد.

۶- با توجه به اینکه صلاحیت ساترا در بررسی این پرونده به تبع وضعیت درخواست مجوز انتشار از این سازمان مطرح شده بود، کماکان هریک از طرفین می‌تواند نسبت به پیگیری مطالبات خود از مراجع قضایی اقدام نماید و ورود ساترا نافی صلاحیت محاکم قضایی کشور در پرونده نیست.

احسان جوانمرد فیلمنامه نویس و نویسنده سریال «جیران» کاری از حسن فتحی به توقف پخش این مجموعه از شبکه نمایش خانگی که با دستور قضایی رخ داده است، واکنش نشان داد.

به گزارش کول دانلود، به دنبال توقیف مجموعه تاریخی عاشقانه «جیران» به کارگردانی حسن فتحی، احسان جوانمرد فیلمنامه نویس و نویسنده سریال «جیران» در واکنش به این توقیف که با دستور قضایی رخ داده است در صفحه شخصی اش در اینستاگرام نوشت:

« یک: متاسفانه بار دیگر باید شاهد یک فرآیند خسته‌کننده‌ قضایی برای تعیین تکلیف وضعیت جیران باشیم. آنچه در شوراهای داوری وزارت ارشاد و ساترا اتفاق افتاد عینا دارد تکرار می‌شود؛ دوباره حکم موقت توقیف و دوباره اعتراض ما به حکم اولیه و احتمالا دوباره هیئت‌های کارشناسی باید بنشینند متن و تصویر جیران را با یک سریال به هر دلیل تعطیل‌شده مقایسه کنند و نظر بدهند.

نتیجه؟ من شک ندارم مثل دو نوبت قبلی این بار هم یک رسیدگی غیرشتابزده و منصفانه نشان خواهد داد که این دو کار جز نام ناصرالدین‌شاه در هیچ چیزی با هم مشترک نیستند. فارغ از بحث کیفیت (اصلا فرض کنیم آن سریال هزار بار بهتر از جیران ساخته شده) تفاوت دو قصه با هم انقدر واضح است که مقایسه‌ و شبیه دانستنشان جز خنده‌ی حضار نتیجه‌ای ندارد.

دو: فیلیمو به عنوان پلتفرم پخش و همچنین تهیه‌کننده و کارگردان جیران نظرشان این بود که بعد از غائله‌های ارشاد و ساترا تمرکز مخاطب را با شکایت متقابل بر هم نزنیم (من می‌توانستم و می‌توانم با استناد به ثبت طرح جیران در سال ۹۳ در شورای فیلم و سریال شبکه سه مقابله به مثل کنم و توپ این دعوا را از زمین «تاریخ پروانه ساخت» به زمین «تاریخ ثبت قصه» بیندازم.

آقایان فتحی و عفیفه هم می‌توانند با توجه به تقدم ما در تاریخ ثبت طرح، تاریخ ثبت فیلم‌نامه کامل و تاریخ پخش، از طرف مقابل شکایت کنند. مماشات کردند و حالا این هم نتیجه؛ با عزمی که در دوستان می‌بینم این مرحله را هم که رد کنیم دفعه‌ بعد باید در دادگاه‌های بین‌المللی دنبال شاکی هروله کنیم).

سه: شاکی باهوشی داریم که نه در ارشاد نه در ساترا و نه حالا در قوه قضاییه هرگز در شکایتش نامی از بنده نمی‌برد و هر بار صرفا آقایان عفیفه و فتحی را به دادگاه می‌کشد تا بحث سال ۹۳ مسکوت بماند.

چهار: توقف پخش اگر چه در جای خود به دلیل تضییع حقوق میلیون‌ها مخاطب اتفاقی غم‌انگیز است اما من آرزو می‌کنم این بار قاضی حکم کند تا زمانی که سریال آن دوستان به طور کامل ساخته و پخش نشده جیران حق پخش نداشته باشد تا یک بار برای همیشه این بازی کثیف خاتمه پیدا کند.

پنج: همین جا از مدیران فیلیمو تقاضا می‌کنم به قیمت توقیف ابدی سریال جیران هم که شده با باج‌خواهان وارد مذاکره نشوند و ریالی برای تسریع پخش سریال هزینه نکنند. این روش باج‌خواهی و دیه‌بگیری اگر به رسمیت شناخته شود این سینما رنگ آرامش نخواهد دید. دیدیم که مماشات و مصالحه جواب نداد و شک نکنید در ادامه هم جواب نمی‌دهد؛ بگذارید آن کار پخش شود تا سیه‌روی شود هر که در او غش باشد. کفایت مذاکرات.»

دیدگاهتان را بنویسید